Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemocenská? Téměř každý měsíc jinak

Česko

PRAHA Dokonalý zmatek. Tak se dá teď popsat úprava výše nemocenské. Během následujícího půl roku dostanou lidé v prvních dnech pracovní neschopnosti dávku podle toho, v jakém měsíci onemocní. Za vším je spor vlády a ústavních soudců, kteří zrušili ustanovení o prvních třech dnech nemoci zdarma.

Kdo tedy onemocní do konce června, nedostane první tři dny žádnou podporu. V červenci a srpnu bude nemocenská v prvních třech dnech už 60 procent ze mzdy.

Od září do prosince by pak měla platit přechodná úprava ministra Nečase (první tři dny v nemoci pouze 25 procent platu).

V lednu 2009 bude situace zase jiná a nemocní nedostanou během prvních tří dnů nemoci opět nic. První tři dny nemoci zdarma zavedla vláda v rámci své reformy veřejných financí. Zásahem Ústavního soudu ale toto opatření bylo zrušeno, a to k 30. červnu. Od července tak platí dřívější ustanovení, kdy mají pracovníci nárok na 60 procent svého platu hned od počátku pracovní neschopnosti.

Od příštího roku platí nový zákon Počátek roku 2009 přinese opět změnu situace a první tři dny nedostanou lidé v pracovní neschopnosti opět nic. Ústavní soudci totiž zrušili jen část zákona a od 1. ledna začne platit nový, již dříve schválený zákon o nemocenském pojištění. Ten ovšem s prvními třemi dny nemoci bez podpory zase počítá.

Skutečnost, že od ledna 2009 by neměli nemocní dostávat první tři dny nic, kritizoval předseda poslanců ČSSD Michal Hašek. Nechtěl ale předjímat, zda se kvůli tomu sociální demokraté obrátí na Ústavní soud s novou stížností. „Pan Nečas si dělá legraci z občanů České republiky a z nálezu Ústavního soudu,“ řekl.

Autor: