Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nemocenské pojištění: co se změní od ledna

Česko

Reforma veřejných financí si „vzala na paškál“ i nemocenské pojištění a s ním spojené vyplácení peněz během nemoci, těhotenství a mateřství. Přinášíme přehled veškerých změn, které začnou platit 1. ledna.

Vezměme to od základu - podstatou nemocenského pojištění je, že jste-li výdělečně činná osoba, máte během nemoci nárok na peněžitou pomoc. Přesněji - v případech krátkodobých sociálních událostí, díky čemuž se tato pomoc týká i lidí pečujících o nemocné.

Podle toho, jakým způsobem si vyděláváte, spadáte pro účely nemocenského pojištění do jedné ze dvou kategorií. Patříte buď mezi zaměstnance, nebo osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Z každé kategorie plynou jak povinnosti, tak i práva.

ZAMĚSTNANCI Zaměstnanci mají na rozdíl od OSVČ povinnost platit si nemocenské pojištění. Vztahuje se na ně i ve chvíli, kdy jsou služebně mimo naše území nebo pracují pro firmu se sídlem v EU či státu, se kterým máme podepsanou smlouvu.

Z nemocenského pojištění se zaměstnancům vyplácejí čtyři různé peněžité dávky: nemocenská, podpora při ošetřování člena rodiny, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství a peněžitá pomoc v mateřství.

Nárok na dávky nemocenského pojištění jako zaměstnanec uplatňujete pomocí předepsaného tiskopisu, který vám vystaví lékař. S tímto tiskopisem pak jděte za svým zaměstnavatelem a podejte si žádost o dávku.

Nemocenská Abyste ji dostali, musíte být uznáni dočasné neschopnosti k práci či být izolováni do karantény. Další logickou podmínkou je, že musíte být účastni systému nemocenského pojištění. Nárok vám zůstává i v případě, kdy přestáváte být účastni pojistného a jste ještě v tzv. ochranné lhůtě.

Ochranná lhůta bude od příštího roku činit sedm dní ode dne, kdy jste skončili v zaměstnání. Pokud jste byli zaměstnáni na kratší dobu, než je ochranná lhůta, čas lhůty se zkracuje jen na počet dnů, po které jste byli zaměstnáni.

Další podmínkou vyplácení nemocenské je, že během pobírání dávky nemůžete vykonávat práci, za kterou nemocenskou pobíráte. Poslední podmínkou pak je, že nemáte vyčerpanou podpůrčí dobu pro poskytování nemocenské.

Podpora při ošetřování člena rodiny Podmínkou k pobírání této podpory je, že v době vzniku potřeby ošetřování nebo péči o člena rodiny si musíte platit nemocenské pojištění. Musíte žít v domácnosti s ošetřovaným (výjimkou je ošetřování dítěte do deseti let rodičem). A nakonec - nemůžete nadále vykonávat práci, z které vám plyne tato podpora.

Od příštího roku vám nebude náležet podpora z ochranné lhůty - pokud tedy potřeba ošetřování vznikne v době, kdy jste nezaměstnaní, nic nedostanete. Stejně tak to bude platit i u peněžité pomoci v mateřství.

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství Je určen pro budoucí matky, které jsou během těhotenství přeřazeny na hůře odměňovanou práci. Žena, která chce tento příspěvek získat, musí být účastna nemocenského pojištění, musí být převedena na jinou práci během těhotenství nebo do konce devátého měsíce po porodu - nově i během kojení - a pokles jejího výdělku musí být bez jejího zavinění.

Vyrovnávací příspěvek se stanoví jednoduše - jako rozdíl mezi denním vyměřovacím základem před a po převedení na jinou práci.

Peněžitá pomoc v mateřství Dávku nedostane žena, která si neplatí nemocenské pojištění nebo není v ochranné lhůtě, případně nepobírá nemocenskou až do začátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Nově nebudou mít nárok na dávku ani nezaměstnané ženy. Ještě letos mohly pomoc za určitých podmínek pobírat, pokud byly v evidenci úřadu práce.

Chcete-li mateřskou dostávat, musíte být aspoň 270 kalendářních dnů účastna na nemocenském pojištění během posledních dvou let před porodem. Podmínkou je i porod a nevykonávání práce, ze které peněžitá pomoc v mateřství plyne. OSVČ OSVČ se nemusí účastnit nemocenského pojištění, ale v tom případě také nedostane během nemoci žádné dávky. Pokud se rozhodne nemocenské pojištění si platit, má z něj nárok na dvě dávky: na nemocenskou a peněžitou pomoc v mateřství.

Nemocenská Aby OSVČ byla uznána nemocenská, musí, kromě podmínek, které platí pro zaměstnance, navíc splnit další - nesmí v době pracovní neschopnosti osobně vykonávat výdělečnou činnost, musí mít zaplacené pojistné na nemocenské pojištění a konečně musí být účastná nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných po dobu aspoň tří měsíců před dnem vzniku pracovní neschopnosti nebo karantény. Výjimkou je případ, kdy nemocenské pojištění OSVČ vznikne dnem zahájení samostatně výdělečné činnosti.

Peněžitá pomoc v mateřství Kromě podmínek platných pro zaměstnance musí osoba výdělečně činná mít zaplacené pojistné, osobně nevykonávat výdělečnou činnost a získat aspoň 180 dnů účasti na nemocenském OSVČ v období jednoho roku před porodem. VÝPOČET DÁVEK Nejdříve je nutné vyměřit denní základ. U zaměstnanců následovně: hrubý příjem podléhající daním v období zpravidla dvanácti kalendářních měsíců před měsícem, ve kterém došlo ke vzniku pracovní neschopnosti, se vydělí počtem dnů připadajícím na toto období. Mezi tyto dny se nepočítají dny poskytování nemocenské a jiné dny omluvené pracovní nepřítomnosti. Od Nového roku přibude u peněžité pomoci v mateřství menší vylepšení. Pokud totiž bude mít zaměstnankyně dvě děti za sebou, v maximálním intervalu čtyř let, může jí zůstat vyměřovací základ původní a nebude se dělat nový z podpory. Samozřejmě jen za předpokladu, že původní vyměřovací základ byl vyšší než současný.

U OSVČ se vyměřovací základ určuje podobně jako u zaměstnanců s jediným rozdílem, že rozhodným obdobím je zpravidla kalendářní rok předcházející roku, v němž vznikla pracovní neschopnost nebo mateřská dovolená.

Všechno má své státní limity a tak i vyměřovací základ je limitovaný. Od ledna 2008 vznikají dvě redukční hranice, 550 Kč a 790 Kč. Těm bude podléhat vyměřovací základ, který je přesáhne.

Redukce nemocenské a podpory při ošetřování člena rodiny bude probíhat takto: z částky do výše první hranice, tedy 550 Kč, se započte 90 %, z částky mezi 550 a 790 Kč se započítá 60 % a nakonec, pokud něčí denní vyměřovací základ přesáhne hranici 790 Kč, nebude se k této částce přihlížet.

Redukce pomoci v mateřství a vyrovnávacího příspěvku se bude provádět takto: Částka do 550 Kč se započte plně, částka mezi 550 a 790 Kč se započte z 60%a k částce nad 790 Kč se nebude přihlížet. Speciálními případy jsou studentky, které budou pobírat peněžitou pomoc v mateřství ve výši 254 Kč za kalendářní den.

Dávky nemocenského pojištění se vypočítávají z denního vyměřovacího základu po jeho redukci příslušnou procentní sazbou, která činí: * u peněžité pomoci v mateřství 69 %, *u podpory při ošetřování člena rodiny 60 %, * u nemocenské (karantény) je výše dávky odstupňována v závislosti na délce trvání pracovní neschopnosti (karantény): * 60 % do 30. kalendářního dne pracovní neschopnosti (karantény), *66 % od 31. kalendářního dne do 60. kalendářního dne pracovní neschopnosti (karantény), * 72 % od 61. kalendářního dne pracovní neschopnosti (karantény). DOBA POSKYTOVÁNÍ DÁVEK Dávky nemocenského pojištění se poskytují za kalendářní dny po stanovené období, jinak zvané podpůrčí doba. U nemocenské činí podpůrčí doba maximálně rok. Kratší podpůrčí doba platí pro poživatele starobního důchodu a plného invalidního důchodu při pracovní neschopnosti z důvodu nemoci či nepracovního úrazu a činí 81 kalendářních dnů při téže pracovní neschopnosti; při více pracovních neschopnostech v kalendářním roce činí v úhrnu rovněž 81 dnů.

Nově se nemocenská starobním nebo plným invalidním důchodcům poskytuje nejdéle do dne, jímž končí zaměstnání.

Novinkou je, že nemocenská se obecně poskytuje až od čtvrtého dne pracovní neschopnosti.

Pokračování na straně III

Nemocenské pojištění...

Dokončení ze strany I

Podpora při ošetřování člena rodiny se poskytuje nejvýše po dobu prvních 9 kalendářních dnů, popřípadě nejvýše 16 dnů zaměstnanci, který má v péči dítě do skončení povinné školní docházky a je jinak osamělý. Nově poživateli starobního nebo plného invalidního důchodu se poskytuje podpora při ošetřování člena rodiny nejdéle do dne, jímž končí zaměstnání. Peněžitá pomoc v mateřství se poskytuje maximálně 28 týdnů (popřípadě 37 týdnů v případě žen, které porodily více dětí současně a starají se aspoň o dvě z nich). Novinkou je, že od ledna nebude 37 týdnů mateřské náležet osamělým ženám.

Při převzetí dítěte do trvalé péče se peněžitá pomoc poskytuje po dobu 22 týdnů, popřípadě 31 týdnů, nejdéle však do osmi měsíců věku dítěte. Tento případ platí i pro otce, který se musí o děti starat, protože zdravotní stav matky brání péči o dítě.

Od ledna peněžitá pomoc v mateřství nenáleží uchazečům o zaměstnání. Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství se poskytuje nejdéle do nástupu ženy na mateřskou dovolenou a po ukončení mateřské dovolené nejdéle do konce devátého měsíce po porodu nebo skončení kojení.

Přechod mezi roky 2007 a 2008 Vznikne-li vám nárok na pomoc v nemoci v letošním roce a bude pokračovat i v roce následujícím, budou pro vás nadále platit podmínky před reformou. Nejvýznamnější změna přitom proběhne u ochranné lhůty, která se zkrátí z 42 dnů na 7. Pokud v práci skončíte k třicátému prosinci a ochranná lhůta vám začne posledním dnem v roce, budete mít lhůtu dlouhou 42 dní. Když ale v práci skončíte k poslednímu prosinci tohoto roku a ochranná lhůta vám začne od prvního ledna, zůstane vám jen sedm dní.

O autorovi| Petr Švihel, redaktor LN

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.