Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vydírají nás léčbou nemocného dítěte, stěžují si na protonové centrum

Česko

  13:43
PRAHA - V pondělí měla do Protonového centra v Praze nastoupit na ozařování desetiletá dívka s nádorem na mozku, neboť léčbu protony doporučili jako nezbytnou odborníci. Podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého chce ale za ozařování dvakrát tolik peněz, než si účtovalo ještě před pár měsíci.
Nemocné dítě. Ilustrační foto.

Nemocné dítě. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Aby se léčení neodkládalo, VZP částku uhradí a pak začne situaci řešit, aby se už neopakovala. Dlouholetý spor mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a pražským protonovým centrem o smlouvu se tak opět vyostřil.

„Dítě má sloužit jako rukojmí - majitelé centra odmítají s léčbou začít, dokud nebudou mít peníze na účtech. Přestože jde ze strany soukromého protonového centra o bezprecedentní postup, ředitel VZP Zdeněk Kabátek v pondělí rozhodl, že zdraví klientky je nejdůležitější a že pojišťovna více než 1,8 milionu za její ozařování předem uhradí. Až sekundárně bude VZP řešit, aby se něco takového už neopakovalo,“ uvedl Tichý.

Nemocná školačka podstoupila operaci mozkového nádoru ve Fakultní nemocnici Motol. Lékaři z komplexního centra léčbu protony doporučili jako jedinou možnou a VZP ji uhradí, i když dosud není v seznamu výkonů, podle něhož pojišťovny platí za léčení.

Pacientka musí současně prodělávat chemoterapii, s ozařováním je nutné začít co nejdříve a potřeba bude i návazná péče neurologa, fyzioterapeuta a ergoterapeuta. VZP se rozhodla vyslat dívku k léčení právě do pražského centra, s nímž nemá smlouvu. V době, kdy centrum mělo naději, že soud rozhodne v jeho prospěch o platnosti smlouvy o smlouvě budoucí, již v roce 2006 podepsal tehdejší nucený správce VZP, účtovalo VZP za jedno záření 26 tisíc korun.

Loni na podzim, když spor o platnost dokumentu centrum prohrálo, zvýšilo cenu za jedno záření na 39 tisíc korun. Nyní pacientce, o jejíž léčbu VZP minulý týden požádala, účtuje za jedno záření 55 tisíc korun. Podle dřívějšího vyjádření ředitelky centra Ivy Taťounové pro ČTK účtuje centrum VZP částku za ozáření jako nesmluvnímu partnerovi.

Tichý zdůraznil, že VZP hospodaří s veřejnými prostředky a nemůže si dovolit opakovaně platit dvojnásobek ceny za služby, které jí jiné zařízení v širším regionu je schopno a ochotno poskytovat za polovinu.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!