Nemocnice dohánějí operační skluz, chybí jim ale krev. Někteří pacienti se zákroku kvůli covidu už nedožili

Premium

Při operacích je krev potřeba. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

  14:21aktualizováno  16:35
Na operačních sálech českých nemocnic se v současné době provoz jen tak nezastaví. Nemocnice dohánějí výpadek chirurgických zákroků, který přinesla covidová pandemie, čekací lhůty se vrací do dřívějších norem.

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

I tak se ale třeba na operaci šilhání u dětí v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) čeká sedm týdnů, v případě šedého zákalu průměrně o týden méně. U ortopedických zákroků typu výměny kyčelního či kolenního kloubu činí čekací doba v olomoucké fakultní nemocnici dva a půl až tři roky. Zařízení provádělo v roce 2019 v průměru 18 takových operací týdně.

Kvůli rekordním počtům operací, kterých bývají i desítky denně, se velká část nemocnic potýká s jiným problémem – nedostatkem krve. Tenčící se zásoba krevních infuzí má přitom s vysokými počty operací spojitost.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

99
Předplatit
Flexibilní, bez závazků
Automatické obnovování

Roční

989
Předplatit
Nejlepší poměr cena/výkon
Ušetříte 17%

Dvouleté

1 889
Předplatit
Nejvýhodnější
Ušetříte 20%

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.