Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemocnice na Bulovce i Thomayerova jsou po letech znovu fakultní, zároveň změnily i své názvy

Česko

  11:01aktualizováno  19:17
PRAHA - Pražské nemocnice Bulovka a Thomayerova jsou od ledna po devíti letech opět fakultní a mění své názvy. Fakultní nemocnice Bulovka o tom informovala na twitteru. Změnu u Thomayerovy nemocnice na dotaz potvrdil mluvčí nemocnice Petr Sulek. Obě nemocnice už dříve byly fakultní, status jim od roku 2012 odebral jejich zřizovatel, tedy ministerstvo zdravotnictví.

Bulovka je znovu fakultní nemocnicí. foto: FN Bulovka

Primář z Bulovky: Obézní rychle ztrácejí svaly, hůř se odpojují od ventilátorů. Těžký průběh ale hrozí všem

Zdůvodňovalo to tehdy restrukturalizací sítě akutních lůžek v hlavním městě. Nyní resort uvedl, že obě zdravotnická zařízení mají charakter fakultních nemocnic, a tak jim přídomek opět udělil.

„Nemocnice na Bulovce je s platností od 1. ledna 2021 opět fakultní nemocnicí,“ uvedla nemocnice. „Mohu potvrdit, že Thomayerova nemocnice je s platností od 1. ledna 2021 opět fakultní nemocnicí. S tím souvisí i změna názvu nemocnice, a to nově na Fakultní Thomayerova nemocnice,“ dodal Sulek.

Lékař, který vyšetřuje pacienta s covidovým onemocněním.
Nemocnice Na Bulovce

„Obě nemocnice mají charakter nemocnic fakultních, a to jak spektrem poskytované péče, tak probíhající výukou, neboť řada pracovišť je společných s pražskými lékařskými fakultami, probíhá v nich výuka mediků i vědecko-výzkumná činnost. Tato skutečnost byla potvrzena i Asociací děkanů lékařských fakult,“ uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. 

Nemocnice o návrat statusu požádaly loni ministerstvo. Podle odborného serveru Medical Tribune to zdůvodňovaly tím, že plní úkoly fakultních nemocnic. Jako příklad uvedly, že rozvíjí centra vysoce specializované péče, vytváří podmínky pro výuku a praxi studentů lékařských fakult, pro zvyšování kompetencí zdravotnických pracovníků a pro výzkum a vývoj. Jejich kliniky a oddělení se zapojují do grantových projektů podporovaných z veřejných zdrojů. V této činnosti nepřestaly, i když o přídomek fakultní v minulosti přišly. Podle serveru nemocnice pro žádost získaly také souhlas Asociace děkanů lékařských fakult.

V hlavním městě je nyní pět fakultní nemocnice, kromě Bulovky a Thomayerovy také Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Fakultní nemocnice v Motole a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Vedle toho jako fakultní vojenská nemocnice funguje také Ústřední vojenská nemocnice.

V hlavním městě jsou tři lékařské fakulty a v minulosti se počítalo s tím, že vzniknou takzvané univerzitní nemocnice. Název univerzitní by pak měly jen nemocnice navázané na lékařské fakulty. Tato změna nakonec nenastala.

Autor:

Mohlo by vás zajímat