Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nemocnice neví, zda VZP uhradí léčbu rakoviny. Pacienty pošlou na pojišťovnu

Pacient v nemocnici - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pacient v nemocnici - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Onkologové hodlají své nové drahé pacienty posílat na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, ať si před zahájením léčby zajistí její proplacení. Většina specializovaných onkologických center totiž dodnes nemá s VZP uzavřené letošní dodatky ke smlouvám, pro kolik pacientů zaplatí mimo paušál moderní biologickou léčbu. Návrhy přišly onkologům nedostatečné.

Podle návrhů, které dosud od VZP dostali, už onkologové v některých diagnózách a regionech limity vyčerpali. Představitelé onkologů se dnes neshodli s ředitelem VZP Pavlem Horákem, jak by se mělo dál postupovat. Podle Horáka mají nemocnice na léčbu najít peníze jinde ve svém rozpočtu, podle onkologů to není možné a pojišťovna má na rovinu říct, že na péči nejsou peníze.

Horák: Je to vydírání
"Mnozí ředitelé nemocnic vydali pokyn onkologům, aby omezili cílenou léčbu tak, jak to navrhovaly zdravotní pojišťovny. Toto rozhodnutí v praxi znamená, že biologická léčba bude pacientovi poskytnuta až ve chvíli, kdy jiný pacient terapii ukončí nebo zemře," prohlásil předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Co je biologická léčba

Říká se jí také cílená léčba. Léčiva tohoto typu ovlivňují pochody na úrovni buněk. V některých konkrétních diagnózách znamená biologická léčba jediný možný postup.

Kromě onkologie se ale biologické léky používají i u jiných onemocnění, například revmatických chorob nebo u nespecifických střevních zánětů.

Protože je k biologické léčbě pacienty potřeba pečlivě vybírat podle různých kritérií, i proto, že je to léčba drahá, omezují se tyto léky jen na specializovaná centra.

Ve všech oborech se cílenou léčbou loni léčilo zhruba 16 tisíc pacientů, léčba stála 5 miliard korun. Onkologie představuje méně než polovinu.

 "Lékaři musí pacientům říct, jaká léčba je vhodná, a pojišťovny musí říct, jestli jsou nebo nejsou schopny ji zaplatit," řekl Vorlíček.

"To není nic jiného než vydírání," reagoval ředitel VZP Horák. Jednání mezi pojišťovnou a onkologickými centry podle něj ještě mohou pokračovat. Onkologická centra přitom mohou pacienty v klidu léčit i bez dodatku ke smlouvě, protože dostávají zálohy. "Neexistuje v ČR pacient, který by se nedostal k biologické léčbě, pokud má pro něj jednoznačný přínos. O takovém nevím," řekl Horák.

Pacienti si mají za léčbu platit sami
Podle právníka Masarykova onkologického ústavu Radka Policara se po posledním písemném vyjádření VZP otevřela možnost, aby si za léčbu platili pacienti sami. V dopise se totiž uvádí, že pacienty nad navržený počet nejde hradit stejným způsobem, jako ty předchozí. Podle právníka to znamená, že péče o ně není hrazená z pojištění, a tedy nemocnice může vzít peníze od pacienta. Podle VZP to ale stále je péče hrazená z pojištění, jen si na ni má nemocnice najít peníze ve svém rozpočtu, který dostává na ostatní péči.

K některým preparátům, které by jim mohly pomoci, se letos pacienti nedostanou. Ačkoli se podle odborných studií už několik měsíců má podávat lék bevacizumab u řady žen s rakovinou prsu, nepodává se. Pojišťovny na ně nevyčlenily zvláštní prostředky a nemocnice je ze svého běžného rozpočtu prý neutáhnou. Aby si je pacientky platily samy, na to jsou tyto léky příliš drahé. "Už půl roku bychom ho mohli pacientkám dávat, ale nemáme na to peníze. Některé se snažily pídit po možnostech léčby na pojišťovně," uvádí primářka z Fakultní nemocnice v Motole Jana Prausová.

Na moderní biologickou léčbu onkologických pacientů jde ročně 2,2 miliardy korun. Kdyby se k ní dostali všichni pacienti, kterým může pomoci, stálo by to zhruba 6 miliard. To je ale nedostižný ideál. Brání tomu nejen peníze, ale i to, že se někteří pacienti k léčbě nehodí kvůli přidruženým nemocem, o léčbě se nedozví nebo nechtějí dojíždět.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!