Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemocnice nutí pacienty pít

Česko

  7:38
PRAHA/BRNO - Klimatizovat všechny prostory českých nemocnic by bylo enormně drahé. Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka Česko nejsou tropy, aby to bylo nezbytné.

nemocnice foto: Lidové noviny

Ventilátory, žaluzie, mokré ručníky. Neklimatizované nemocnice se v horkých dnech snaží ulevit svým pacientům všemi možnými způsoby. Klíčové pro zdravotnický personál je, aby pacienti více než kdy jindy dodržovali pitný režim. Běžný provoz nemocnic však ani tropická vedra neovlivnila.

„Taková horka samozřejmě znamenají v neklimatizovaných prostorách budov určitou krizi. Kde to jde, snažíme se pomáhat cirkulaci vzduchu větráky a dbáme na to, aby pacienti i zaměstnanci dodržovali pitný režim,“ konstatoval mluvčí mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice Václav Řičář.

Stejně jako snad v drtivé většině zdravotnických zařízení nemocničního typu jsou klíčové prostory mladoboleslavské nemocnice - operační sály, anesteziologicko-resuscitační oddělení a jednotka intenzivní péče - klimatizovány. „Zavést klimatizaci do všech místností v celém areálu by ale bylo těžko možné. Znamenalo by to mimo jiné enormní spotřebu elektrické energie,“ usoudil Řičář.

Ani ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se nedomnívá, že by klimatizace měla být v nemocnicích povinná. „Je to otázka rozvoje nemocnic a jednoznačná odpovědnost ředitelů. Ale prostě na něco jsou peníze a na něco ne. A taková vedra v Česku nejsou typická jako v tropických zemích. Takže jsou to investice, které se musí velmi vážit,“ řek Julínek.

Nemocnice si proto pomáhají, jak mohou. „Okna na pokojích, do kterých svítí slunce, zastiňujeme alespoň žaluziemi. Personál nemocnice pečlivě sleduje bilanci tekutin pacientů ve vážném zdravotním stavu,“ uvedl ředitel Nemocnice Hranice Eduard Sohlich.

Pitný režim je alfou a omegou i ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. „V tropických dnech se sleduje odpovídající přísun tekutin i u pacientů na infuzích,“ řekla mluvčí VFN Petra Pekařová. Pacienti VFN možná teď mnohem více než jindy oceňují, že areál v centru Prahy tvoří hlavně staré cihlové budovy. „Udržuje se v nich určitě chladnější vzduch než v moderních prosklených budovách bez klimatizace,“ řekla Pekařová.

 

Další podrobnosti o horku
si přečtěte v úterním vydání deníku

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat