Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Některé nemocnice končí s placenými testy na koronavirus, nevejdou se do maximální ceny stanovené ministerstvem

Nemocnice v Klatovech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice v Klatovech. | foto: MAFRA - Martin Polívka

PLZEŇ/KROMĚŘÍŽ Nemocnice Klatovy a Domažlice, které jako jedny z prvních v ČR začaly nabízet testy na koronavirus pro samoplátce, zejména pendlery, tento typ testování od soboty ukončí. Krajem zřizované nemocnice a jejich smluvní laboratoře se s náklady na provedení odběrů a testování vzorků nevejdou do maximální ceny, kterou nově stanovilo ministerstvo zdravotnictví, řekl mluvčí nemocnic Jiří Kokoška. Později stejný krok oznámila i nemocnice v Kroměříži.

V Klatovech a Domažlicích dosud samoplátci platili 2800 korun, podle pátečního nařízení ministerstva zdravotnictví je maximální cena 1756 korun včetně odběru. „Z důvodu, že smluvní laboratoře nejsou schopny poskytovat vyšetření onemocnění covid-19 za cenu, kterou od 15. května stanovilo ministerstvo zdravotnictví, nemůže Klatovská a Domažlická nemocnice provádět odběry samoplátcům,“ řekl Kokoška.

Nemocnice v příhraničních okresech Plzeňského kraje, odkud jezdí do Německa pracovat tisíce pendlerů, provedly od 25. dubna kolem 1900 testů pro samoplátce. „Od soboty přestáváme dělat toto vyšetření. Všechny lidi, kteří jsou na pátek objednaní, ještě otestujeme. Uděláme to za nařízenou cenu s tím, že to páteční vyšetření budeme nejspíš jako nemocnice dotovat,“ řekl Kokoška. Zájemce objednané na sobotu a další dny, nemocnice postupně obvolají nebo jim napíšou e-mail s informací, že vyšetření se ruší.

Fakultní nemocnice Plzeň, která testy pro samoplátce nabízela od 11. května, je bude od pátku poskytovat za 1756 korun, řekl ředitel Václav Šimánek. Bude ale nejspíš doplácet za práci zdravotníků, kteří se na odběru a testování podílejí. „Neměli jsme nasazené žádné vysoké částky, kalkulovali jsme v ceně s logistikou, náklady na lidi. Teď s tím budeme muset muset vyjít, ale zřejmě budeme doplácet za práci,“ řekl.

Konečné rozhodnutí zatím neučinila jedna z největších laboratoří v ČR, Bioptická laboratoř Plzeň. Denně vyhodnotí stovky testů pro své smluvní partnery a nedávno zřídila vlastní odběrové místo. Teď zatím odebere a vyhodnotí vzorky od lidí, kteří se na pátek a víkend přihlásili. Pak se rozhodne, zda bude pokračovat s provozováním odběrů. „Samotný test by se do 1674 korun ještě vešel, ale 82 korun, které ministerstvo určilo za odběr, náklady na odběr rozhodně nepokryje. Jen odběrová sada přijde na 75 korun,“ řekla ředitelka laboratoře Zdeňka Dušková. Do kalkulace ceny za odběr je ale podle ní nutné započíst i náklady na zřízení odběrového místa, vybavení, zřízení portálu pro bezkonkaktní platby, dezinfekci, dopravení odebraných vzorků do laboratoře či práci odběrového týmu.

Podle Jana Průhy z Plzeňska, zástupce sdružení Pendleři bez hranic, jezdilo právě do Klatov i Domažlic hodně pendlerů. „Stejně se zachovají další nemocnice. Tam, kde to ještě dělají, tak si účtují původní vyšší cenu. Nejnižší, co jsme viděli, byla asi 2300 korun. Zdůvodňují to tak, že maximální cena je za test samotný a připočítávají si k tomu spotřební materiál a pomůcky k odběru. Tím jakoby opticky maximální cenu respektují, ale finále je stejné a test stojí jako předtím,“ uvedl.

Vynucování testu je podle něj nesmyslné a perioda 30 dnů zvýšenou ochranu nepřináší, protože za danou dobu mezi dvěma testy může člověk nemoc prodělat od nákazy po úplné vyléčení, pokud nebude patřit do rizikové skupiny.

S testováním končí také nemocnice v Kroměříži

Později stejný krok oznámila i Kroměřížská nemocnice. Náklady jsou podle ní vyšší než cena stanovená ministerstvem. Samoplátci v nemocnici dosud platili za test 3200 korun, podle pátečního nařízení ve věstníku ministerstva zdravotnictví je maximální možná cena celkem 1756 korun včetně odběru.

Kroměřížská nemocnice nabídla možnost testů pro samoplátce v polovině dubna jako první ve Zlínském kraji. Zájem o testy rostl zejména v poslední době v souvislosti s uvolněním režimu na hranicích.

„Doposud jsme takto provedli více než 650 odběrů. Vzorky jsme testovali v externí laboratoři, tyto náklady ovšem převyšují částku stanovenou aktuálním cenovým předpisem, který vydalo ministerstvo zdravotnictví. Na testování samoplátců bychom tak museli doplácet, což samozřejmě není možné,“ uvedl Havrlant.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...