Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nemocnice skončí u soudu

Česko

Komu bude platit Agel? Olomoucký kraj řeší osud majetku ve zdravotnictví

OLOMOUC Spory o to, jakým způsobem Olomoucký kraj převedl své tři nemocnice soukromému provozovateli, už dospěly až před vrchní soud. Ten by měl dnes říci, zda politici postupovali v souladu se zákonem, když majetek nemocnic převáděli do nově vzniklé akciové společnosti ve stoprocentním vlastnictví kraje.

Spor je zásadní zejména pro kraj a jeho nakládání s majetkem - to, že nájemce je soukromý koncern Agel ovládaný ocelářským magnátem Tomášem Chrenkem, momentálně zřejmě nemůže zásadním způsobem ovlivnit, projevit se však může například na tom, komu bude Agel platit nájemné za majetek.

Příčinou sporu je verdikt ostravského krajského soudu, který zamítl navýšení základního kapitálu nově vzniklé akciové společnosti Nemocnice Olomouckého kraje (NOK), do které se nemocnice v Přerově, Prostějově a Šternberku sdružily. Soud se přiklonil k tomu, že sloučené příspěvkové organizace nelze definovat jako podnik. Kraj s jeho rozhodnutím nesouhlasí. „Vrchní soud bude řešit odvolání kraje proti rozhodnutí krajského soudu, který nenavýšil základní jmění akciové společnosti Nemocnice Olomouckého kraje vložením tří příspěvkových nemocnic o 400 milionů korun,“ uvedl již dříve náměstek olomouckého hejtmana Ladislav Kavřík (ODS).

Kraj v odvolání namítá, že příspěvkové organizace nemocnic Přerov, Šternberk a Prostějov jsou podniky ve smyslu zákona, a lze je proto vložit do základního kapitálu jako nepeněžitý vklad. Jejich majetkem tak lze navýšit základní kapitál. Krajský soud to ale odmítl a dal za pravdu kritikům pronájmu tří nemocnic z řad levice, kteří na formulaci poukazovali.

Transformaci svých nemocnic zahájil kraj v roce 2005. Zástupci představenstva akciové společnosti NOK, do níž Olomoucký kraj své nemocnice v Přerově, Prostějově a Šternberku sdružil, podepsali v červnu smlouvu na jejich pronájem se Středomoravskou nemocniční, dceřinou společností firmy Agel. Nájemce začal nemocnice spravovat od 1. července. Agel ovládaný ocelářským magnátem Tomášem Chrenkem byl jediným zájemcem o pronájem.

Postupem kraje při pronájmu tří nemocnic se zabýval také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten nedávno rozhodl, že kraj při tomto pronájmu nepochybil. Antimonopolní úřad na návrh krajských opozičních zastupitelů zkoumal, zda kraj neměl postupovat podle koncesního zákona. Nakonec ale chyby nenašel.

Pronájmy nemocnic jsou pro antimonopolní úředníky novinkou a setkávat se s ní budou nejspíš stále častěji, o pronájmu státních zdravotnických zařízení uvažuje víc krajů. Rozhodnutí úřadu pro ně může být vodítkem, jak v podobných případech postupovat.

Proti postupu kraje podalo žalobu také vedení přerovské radnice. Kraji vyčítalo to, že nenabídl nemocnice samosprávám a vypsal na dlouhodobý pronájem nemocnic výběrové řízení. Podle radnice nesplnil kraj zákonem danou povinnost a nenabídl převod nemocnice do vlastnictví města. Podle vedení kraje zákon ukládá nabídnout nemocnice státu nebo samosprávám. Státu kraj nemocnice nabídl, ten ale neměl zájem. Město se svou žalobou nedávno neuspělo u krajského soudu, který je odkázal na občanskoprávní řízení. Další postup zatím zástupci radnice zvažují.

Agel získal nemocnice v Olomouckém kraji do pronájmu na dvacet let. Za pronájem budov zaplatí každoročně 25 milionů korun, dalších 52 milionů dá za pronájem zdravotnického zařízení. Opoziční zastupitelé si ale stěžovali na způsob, jakým hejtmanství firmu vybralo. Vyhlásilo veřejnou obchodní soutěž podle obchodního zákoníku. Antimonopolní úřad zkoumal, zda nemělo postupovat podle koncesního zákona.

Úřad původně poukazoval na to, že daný smluvní vztah má charakter koncese na služby. Firma se zavazuje poskytovat v nemocnicích zdravotní péči, tedy služby, a investovat do nemocnic určitou částku v průběhu trvání smlouvy.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: