130 let

Nemocnice převáží pacienty. | foto: Reuters

Nemocnice v Benešově, Boleslavi a Kolíně vyhlásily stav postižení. Podle hejtmanky to hrozí v celém kraji

Česko
  •   13:29aktualizováno  16:04
Praha - Nemocnice v Benešově a Mladé Boleslavi vyhlásily stav hromadného postižení osob. Během středy či čtvrtka lze totéž očekávat v dalších středočeských zdravotnických zařízeních, případně plošně v celém kraji, sdělila hejtmanka Petra Pecková (STAN). Krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) řekl, že ve všech středočeských nemocnicích je nyní 730 pacientů s covidem a kapacita se blíží vyčerpání. Na jednotkách intenzivní péče je volných devět lůžek pro covidové pacienty.

Vláda zváží uložení pracovní povinnosti ambulantním lékařům. Pomáhali by v nemocnicích

„Situce není růžová, nelepší se, ale zatím to není tak dramatické, že bychom byli úplně na nule. Ale je to v podstatě číslo, které se té nule limitně blíží,“ uvedl Pavlík. Kvůli vyčerpání kapacit v nemocnicích ke stejnému opatření přikročil již dříve Pardubický kraj. V takovém stavu péče v nemocnici neodpovídá běžnému standardu.

Benešovská nemocnice vyhlásila stav hromadného postižení v 08:00, mladoboleslavská o hodinu později. „Situace se vyvíjí velmi rychle, během dnešního či zítřejšího (čtvrtečního) dne lze očekávat vyhlášení stavu hromadného postižení osob v dalších nemocnicích, případně plošně v celém kraji,“ uvedla hejtmanka.

ŽIVĚ: Sněmovna se má zabývat situací v nemocnicích v Pardubickém kraji, nebude to ale ve středu

V mladoboleslavské i benešovské nemocnici jsou podle Pavlíka vytížená oddělení ARO a JIP. „V každém tom zařízení je jedno lůžko volné,“ uvedl radní. Co se týká počtu pacientů, nejhorší situace začíná být podle Pavlíka v Kolíně, kde je v posledních dnech výrazný nárůst počtu případů.

V kolínské nemocnici patří mezi důvody vyhlášení stavu postižení podle předsedy představenstva nemocnice Petra Chudomela především vysoký počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19, celková vyčerpanost lůžek i výrazně rostoucí počet nakažených v okrese Kolín. „Vyčerpanost lůžek na JIP a umělé plicní ventilaci dosahuje 98 procent,“ uvedl Chudomel.

Péče bude zajištěna nadále. „Jsme pod tlakem covidových, ale i necovidových pacientů, kteří jsou stejně závažně nemocní jako ti covidoví. Jsme nuceni hledat vyváženost v našich kapacitách, abychom byli schopni naplnit poptávku z obou stran,“ dodal Chudomel.

Stav hromadného postižení je mimořádnou událostí, při níž se zdravotnické zařízení dostává do režimu provozu, kdy úroveň poskytované péče kvůli nedostatku zdrojů už neodpovídá běžnému standardu poskytování zdravotní péče v ČR. „Poskytovatel zdravotní péče jej vyhlásí v případě vyčerpání všech běžně provozovaných i reprofilizovaných lůžkových kapacit, kdy již není schopen další kapacity vytvořit či při dalším navyšování počtu lůžek garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče,“ dodala Pecková.

Podle odborníka na zdravotnické právo Ondřeje Dostála není stav hromadného postižení osob žádným mimořádným stavem, ale popisem situace a chování záchranářů například po hromadných nehodách. Pro nemocnice a pacienty a jejich práva nemá takový žádný dopad, míní právník. 

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes novinářům řekl, že pardubický krok chápe především jako konstatování faktu. „Souvisí se způsobem, jak zdravotnická zařízení odbavují nebo řeší případy, je to stav, kdy není možné poskytnout ideální péči všem a je třeba začít uplatňovat nějaké priority,“ uvedl ministr po jednání Ústředního krizového štábu.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás