Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nemocnice v Liberci přijala 9 pacientů s otravou krve. Všichni byli v poslední době na operaci ve Frýdlantu

Záchranná služba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranná služba. | foto: Petr EretMAFRA

Liberec Krajská nemocnice v Liberci přijala za posledních 24 hodin devět lidí s otravou krve. Jeden z pacientů byl poté umístěn v nemocnici v Jablonci. Všichni pacienti podstoupili v minulých dnech operační zákroky v soukromé nemocnici ve Frýdlantu, řekl ve čtvrtek mluvčí nemocnice v Liberci Václav Řičář. Stav pacientů je vážný, do nemocnice se ale dostali včas a jsou mimo ohrožení života. Pravděpodobnou příčinou otravy krve pacientů v nemocnici ve Frýdlantu na Liberecku je podle ministerstva zdravotnictví kontaminace či závadné složení anestetika.

Podle mluvčí ministerstva Gabriely Štepanyové pracovníci krajské hygienické stanice a zdravotního ústavu v Nemocnici Frýdlant provedli a provádějí epidemiologické šetření, včetně stěrů, odběrů vzorků léčiv i dezinfekčních prostředků i sterilního materiálu.

„Jako jedna z pravděpodobných příčin se nyní jeví kontaminace či závadné složení anestetika, které je v tuto chvíli vyšetřováno Státním zdravotním ústavem na bakteriologii a toxikologii,“ uvedla Štepanyová. Zároveň jsou ale podle ní v rámci epidemiologického šetření prověřovány i další možné příčiny.

Nemocnice v Liberci přijala mimořádná opatření. „Museli jsme kvůli tomu vyhlásit částečně krizový režim na ARO, povolat personál, odložit plánované operace napříč nemocnicí a staráme se o tyto pacienty,“ řekl Řičář. 

Frýdlantská nemocnice uzavřela operační sál

V Liberci jsou na oddělení ARO podle něj čtyři pacienti, další tři na JIP. „Jablonec nám vypomohl a převzal jednoho pacienta na JIP,“ řekl Řičář. Devátý pacient, který byl ve čtvrtek do Liberce přijat jako poslední, je na pozorování. „Příznaky má podobné, byť s daleko méně intenzivnějším průběhem. Je pod lékařským dohledem,“ dodal mluvčí liberecké nemocnice.

„Nasadili jsme jim širokospektrální antibiotika a čistili jsme jim krev,“ řekl mluvčí nemocnice. Největší krajská nemocnice v Liberci musela přijmout kvůli péči o tyto pacienty mimořádná opatření. Vyhlásila částečně krizový režim na ARO, povolala další personál, odložila plánované operace napříč nemocnicí. „Museli jsme například zrušit operace tří onkologických pacientů na urologii. Není to proto, že bychom nebyli schopni operovat, ale že nemáme průchodná intenzivní lůžka,“ vysvětlil důvody omezení Řičář.

Frýdlantská nemocnice uzavřela operační sál. „Vysvětlení zhoršení stavu pacientů by měly přinést testy, na jejichž výsledky všichni čekáme,“ řekla mluvčí Nemocnice Frýdlant Dita Fuchsová. 

Před všemi operacemi podle ní prošly přístroje i podávané látky standardními testy. „Po kontrole odbornou firmou již víme, že přístroje byly zcela v pořádku,“ řekla mluvčí. Pro Lidovky.cz dodala, že frýdlantská nemocnice spolupracuje i s Ústavem pro kontrolu léčiv, protože „je možnost, že otravu mohla způsobit také dodaná léčiva“.

Mluvčí nemocnice Frýdlant Dita Fuchsová uvedla, že jsou pacienti nemocnice o nenadálé situaci náležitě informováni a postupně budou operováni tak, jak to podmínky dovolí. Pokud by nastal urgentní stav a pacient nemocnice by musel být neprodleně operován, bude podle mluvčí převezen do krajské nemocnice v Liberci. 

Operace pacientů s náhle zhoršeným zdravotním stavem podle ní prováděly v tomto týdnu různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry. „Tímto považujeme za vysoce nepravděpodobné, že by se jednalo o selhání zdravotnického personálu,“ uvedla Fuchsová.

Nemocnice čeká na výsledky testů

Nemocnice podala trestní oznámení na neznámého pachatele za poškození zdraví pacientů.  Ředitel nemocnice Jiří Madar podle informací mluvčí Fuchsové vypovídal na policii. „Případ je na samém začátku, přijali jsme oznámení a prověřujeme všechny okolnosti,“ uvedla mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová.

„Po kontrole odbornou firmou již víme, že přístroje byly zcela v pořádku,“ řekla mluvčí frýdlantské nemocnice. Operační sál zůstane podle ní uzavřený do doby, než budou znát příčinu. „Nic podobného se v Nemocnici Frýdlant dosud nestalo,“ připomněla Fuchsová. „Operace byly prováděny různými operačními týmy a byly to standardní zákroky, jaké tu provádíme dnes a denně,“ dodala.

Fuchsová dodala, že příčinu zhoršení stavu pacientů neznají. Možné varianty zmíněné ministerstvem komentovat nechtěla. „Nebudeme spekulovat,“ řekla. Frýdlantská nemocnice uzavřela operační sál a čeká na výsledky testů. Znát by je měla v průběhu několika dnů.

Liberec ošetřoval frýdlantské pacienty už dřív

Podle Řičáře už v minulosti několikrát ošetřovala liberecká nemocnice pacienty, kteří podstoupili zákrok ve Frýdlantu. Byli to jednotlivci přivezení do krajského zařízení s pooperačními komplikacemi. To se ale stává i v jiných nemocnicích.

Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) ve čtvrtek ČTK řekl, že Liberecký kraj má stále zájem frýdlantskou nemocnici od vlastníka, skupiny EUC převzít. Do jaké míry může kauza ovlivnit hodnotu nemocnice, nechtěl spekulovat. Oceňování nemocnice pro kraj provádí externí firma.

Firma EUC (dříve Euroclinicum), která nemocnici provozuje, ji koupila v roce 2013, o dva roky později kvůli nedostatku lékařů uzavřela nemocnice lůžkové interní oddělení a přeměnila ho na lůžka následné péče. Od dubna 2016 přestala v nemocnici fungovat akutní interní ambulance a nemocnice od té doby zajišťovala jen pohotovostní službu. Ještě před pěti lety mělo zařízení 126 lůžek, dnes jich zůstává 80, z toho 35 akutních a 45 následné péče. Od Nového roku nemocnice nebude poskytovat akutní lékařskou péči.

Aby kraj nemusel ve Frýdlantském výběžku vybudovat třetí stanoviště záchranné služby, měla by v rámci dohody péči pro zhruba 25.000 obyvatel regionu zajistit Krajská nemocnice Liberec. Nemocnici by měla koupit nanejvýš za 30 milionů korun. Nemocnici Frýdlant chce kraj, který je majoritním vlastníkem krajské nemocnice, převzít do poloviny roku 2019.

Město Frýdlant se jako vlastník areálu zavázalo investovat více než tři miliony korun do přípravy rekonstrukce areálu a dalších nejméně 25 milionů investuje do realizace. Objekty modernizaci nutně potřebují. Ani pro Liberecký kraj nebude péče bez finančních nároků. V memorandu se kraj zavázal nejméně po deset let ročně na zajištění lékařské služby první pomoci ve Frýdlantském výběžku dávat pět milionů korun. Na financování služby by se však měly podílet i obce Frýdlantska.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...