24. června 2019 15:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nemocnice ve Zlíně musí zaplatit pokutu 310 000 korun. Na jaře se desítky lidí nakazily salmonelózou

Zlínská nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlínská nemocnice. | foto: Reprofoto/idnesReprofoto

Zlín Krajská nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně dostala pokutu za nákazu salmonelózou, a to 300 000 korun od hygieniků a 10 000 korun od veterinární správy. Krajská hygiena uzavřela věc s tím, že důvodem nákazy salmonelou byl chybný postup při tepelném zpracování kuřecího masa v kuchyni, uvedl v pondělí v tiskové zprávě mluvčí KNTB Egon Havrlant.

Nemocnice se proti závěrům šetření ani výši pokuty nebude odvolávat, nároky pacientů uhradí z pojištění.

Nákazu salmonelózou v KNTB způsobil oběd, a to kuře s rýží podávané 14. března. Onemocnělo 68 lidí, 38 pacientů a 30 zaměstnanců.

„Pacienty v nejbližších dnech oslovíme dopisem, v němž jim pošleme návod, jak mohou uplatnit své nároky na odškodnění za újmu, kterou jsme jim způsobili. Zároveň se jim znovu omluvíme, stejně jako našim zaměstnancům, kterým instrukce předáme na intranetu. Uplatněné nároky uhradíme z pojištění, které nemocnice pro takové případy má zřízeno,“ uvedl Havrlant.

Nemocnice podle něj udělala po nákaze audit a zavedla opatření, aby se situace neopakovala. „Následovat bude nyní ještě externí audit krajských hygieniků, z něhož vyplynou další nutná opatření včetně personálních,“ uvedl Havrlant.

19.března 2019 v 09:04, příspěvek archivován: 24.června 2019 v 15:54

https://t.co/QxkmCEX6GP: V Baťově nemocnici řádí salmonela. Nakazily se i ženy v porodnici https://t.co/fDcaAr4Y4S #Slovácko #Zlín #nemocnice #salmonela

V souvislosti s epidemií salmonelózy byli čtyři lidé hospitalizováni na infekčním oddělení v Uherském Hradišti. Zlínská nemocnice pacienty léčila zejména podáváním infuzí. U některých pacientek na gynekologicko-porodnickém oddělení bylo onemocnění závažnější a bylo třeba nasadit antibiotika. Někteří nemocní se léčili doma. Věcí se zabývá také zlínská policie, která přijala trestní oznámení.Nemocnice se proti závěrům šetření ani výši pokuty nebude odvolávat, nároky pacientů uhradí z pojištění.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!