18. září 2015 9:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nemocnice Vrchlabí zastaví operace a vyšetření klientů VZP. Kvůli dluhu

Nemocnice Vrchlabí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice Vrchlabí. | foto: www.vladimirdryml.cz

VRCHLABÍ Soukromá Česko-německá horská nemocnice ve Vrchlabí na Trutnovsku od 21. září zastavuje plánované operace a vyšetření pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). VZP dluží vrchlabské nemocnic více než 20 milionů korun za prokázanou zdravotní péči, uvedl v tiskové zprávě ředitel soukromé vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml.

VZP ve svém stanovisku uvedla, že nemá vůči vrchlabské nemocnici žádné finanční závazky, pojišťovna je i přes konfrontační přístup připravená se zástupci nemocnice jednat a hledat řešení.

Ohrožení před zimní sezónou

„VZP svým jednáním ohrožuje poskytování zdravotní péče pro 35 tisíc stálých obyvatel regionu a 50 tisíc návštěvníků Krkonoš, tento fakt je obzvláště nebezpečný před nadcházející zimní sezónou,“ uvedl Dryml. Podle něj již nemocnice začala mediální kampaní informovat své klienty, kteří jsou pojištěnci VZP o možném vypovězení smlouvy s VZP. Zároveň zřídila centrum, kde nabízí pomoc se změnou zdravotní pojišťovny všem pojištěncům VZP, kteří se nadále chtějí v nemocnic léčit.

Podle VZP vedení vrchlabské nemocnice odmítá akceptovat vyúčtování péče za rok 2014, které bylo naprosto v souladu se standardními úhradovými mechanismy a s úhradovou vyhláškou ministerstva zdravotnictví. „Ze strany managementu vrchlabské nemocnice jde o snahu vynutit si tímto způsobem a na úkor ostatních výrazně vyšší platby za péči, než jaké mají všechna zdravotnická zařízení v Česku,“ uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Kklienti jako rukojmí

VZP uvedla, že pokud nemocnice skutečně přistoupí k tomu, že udělá z tří tisíc klientů VZP v dané spádové oblasti rukojmí, zajistí jim pojišťovna péči u ostatních smluvních partnerů, kterých má v dané oblasti dostatek.

Vrchlabská nemocnice již loni v listopadu pohrozila VZP exekucí, protože od ní prý nedostala zaplaceno za poskytnutou smluvní péči v roce 2013 téměř 4,5 milionu korun. VZP se tehdy ohradila, že své závazky prý řádně hradí.

V minulosti vrchlabská nemocnice vypověděla smlouvy například v Vojenské zdravotní pojišťovně (VOZP) či Oborové zdravotní pojišťovně zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP). Z dnešního Drymlova vyjádření vyplývá, že kromě klientů VZP není poskytování zdravotní péče nijak omezeno.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.