Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Úrazů dětí rapidně přibylo. Víc si je hlídejte, apelují na rodiče lékaři

ilustrační snímek foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Nemocnice v Havlíčkově Brodě v posledním týdnu zaznamenala raketový nárůst počtu zraněných dětí. Jde především o pacienty ve věku mezi šesti a dvanácti lety. Utrpěly úraz, mnohé z nich i velmi vážný. Lékaři apelují na rodiče, aby na své potomky dávali větší pozor. Zvyšující se počet úrazů evidují i další zařízení.
  9:33

„Celkem deset dětských pacientů jsme museli hospitalizovat s vážným zraněním po pádu z kola, trampolíny, skateboardu a koloběžky. Sedm pacientů muselo podstoupit operační výkon. Jeden pacient musel být s vážným poraněním jater ohrožujícím život přepraven na vyšší pracoviště,“ popsal bilanci uplynulého týdne primář chirurgického oddělení Jaroslav Bělehrádek.

Zarážející pro nemocnici je vysoký počet opravdu vážných zranění, která si vyžádala operační zákrok nebo hospitalizaci. K takovým během roku dochází spíše výjimečně. Běžné úrazy, u nichž postačí ošetření, do těchto statistik nemocnice ani nepočítá.

Lékaři se proto rozhodli k nezvyklému apelu na rodiče, aby na děti více dohlíželi. Měli by důsledně dbát na používání ochranných pomůcek a při sportovních aktivitách, hrách, ale i při pobytu v lese děti více kontrolovat.

„Časté jsou komplikované zlomeniny horních končetin a komoce mozku (otřes mozku – pozn. red.) po pádu z trampolín, kol, koloběžek, skateboardů. Leckdy se úrazy stanou bez dozoru dospělé osoby nebo při kolektivním sportování,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Černo.

Ještě, že klesla nemocnost. Počet lůžek stačí

V letních měsících již tradičně úrazů přibývá. Děti potřebují mnoho pohybu a při tom jim hrozí nebezpečí. Ochrana hlavy či kvalitní chránič dokážou ztlumit náraz, nedokážou však poranění úplně zabránit.

„Hospitalizací dětí po úrazech na konci května a začátku června výrazně přibylo. Naštěstí je jarní vlna virových onemocnění již za námi, tak máme dostatečný lůžkový fond pro hospitalizace,“ konstatovala primářka dětského oddělení Magdalena Chvílová Weberová.

I ona nabádá rodiče k většímu dozoru nad dětmi. Zvláště na trampolínách, kde se občas shromáždí dětí více, nebo při cyklistice. „Je dobré vážit individuální schopnosti každého dítěte, vyhýbat se frekventovaným úsekům a neponechávat děti bez dozoru,“ dodala primářka.

Podle Petry Černo bývá začátek léta pro lékaře hektičtější každoročně. Obvykle doba dětských úrazů přichází až na přelomu června a července. A nejsou tak vážné. Letos se mnoho vážných zranění koncentrovalo do jednoho týdne na počátku června.

V ohrožení jsou hlavně předloktí a pažní kosti

Více dětských úrazů v souvislosti s letním počasím v uplynulých týdnech evidují i v jihlavské nemocnici. Také tam malí pacienti mířili nejčastěji se zraněními z trampolíny, dále po pádu z koloběžky či kola.

„Je to taková začínající prázdninová klasika. Jde většinou o zlomeniny předloktí, pažní kosti nebo otřesy mozku,“ vyjmenovala Monika Zachrlová, mluvčí Nemocnice Jihlava.

I Nemocnice Nové Město na Moravě zaznamenává nárůst úrazů, jež byly způsobeny pády.

„U dětí jsou to často poranění hlavy, jedná se o povrchová poranění a otřesy mozku, dále o zlomeniny horních anebo dolních končetin,“ uvedla za novoměstské zařízení mluvčí Helena Zelená Křížová.

Helma je u dětí nezbytnost už i na koloběžce

K opatrnosti vybízí s počínajícím létem i dopravní preventisté, kteří vnímají jako velmi rizikové hlavně koloběžky, těšící se u dětí velké oblibě.

„Dnes, když si stoupnete ke kterémukoliv sportovnímu areálu, kde odpoledne probíhají kroužky či tréninky, polovina dětí přijede na koloběžkách. Ale těch, co mají helmu, je minimum,“ uvedla Veronika Vošická Buráňová, krajská koordinátorka dopravní prevence BESIP na Vysočině.

Plno dětí si podle ní neuvědomuje, že jsou také cyklisté. Mají navíc pocit, že na koloběžce jim nehrozí takové nebezpečí pádu jako na kole.

„Máme ale přitom řadu konkrétních případů, kdy si děti při pádu z koloběžky velmi ošklivě poškodily zdraví i vzhled, a to nenávratně. Často jde o zranění hlavy a obličeje doslova na kost,“ konstatovala Vošická Buráňová. Helma je dle jejích slov nezbytnost, bezpečnosti pomůže i dobře viditelný oděv, pevná obuv i chrániče.