Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemocných s chřipkou je už druhý týden stále méně

Česko

  17:01
PRAHA - V Česku už druhý týden klesá počet akutních onemocnění dýchacích cest a chřipky. Podle údajů ministerstva zdravotnictví jich je oproti minulému týdnu o sedm procent méně. Na hranici epidemie, což je asi dva tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel, jsou podle hygieniků čtyři kraje, z nichž Královéhradecký hodnotí situaci jako pokračující epidemii.
Nemocný (ilustrační foto)

Nemocný (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Epidemie má lokální až regionální charakter, řekl epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu. Chřipky ubylo o pětinu. Přibývá však dále závažných průběhů onemocnění pandemickou chřipkou.

Vysoké počty nemocných jsou nadále hlášeny z některých školských zařízení v celé republice, zejména v Jihočeském a Středočeském kraji a v kraji Vysočina. Největší podíl nemocných hlásí Moravskoslezský kraj, počty hodnotí jako na hranici epidemie. Pokračující epidemii hlásí Královéhradecký kraj. Těsně pod prahem epidemie je Jihomoravský a Jihočeský kraj, kde zůstává epidemie v některých okresech.

Počet onemocnění poklesl ve všech věkových skupinách. Největší pokles nemocných, o 21 procent, zaznamenal Olomoucký kraj. O 16 procent ubylo nemocných ve Zlínském kraji.

Nárůst závažných onemocnění
Přestože je průběh onemocnění pandemickou chřipkou v řadě případů relativně mírný, nadále přibývá závažných průběhů onemocnění, u nichž je nutná hospitalizace. Tuto zkušenost potvrzuje řada zdravotnických zařízení v celé ČR, upozornil Kynčl.

Již řadu týdnů je v ČR i v Evropě dominantní prasečí chřipka, uvedl.

Sezonní chřipka se vyskytuje, ale jde o zcela ojedinělá onemocnění. Za celou Evropu lze říct, že v 99 procentech převažuje pandemická chřipka.

Není proto důvod provádět drahé laboratorní vyšetření. Kdo má vysokou teplotu, bolesti kloubů, svalů, kašle a cítí se celkově schvácený, má velmi pravděpodobně prasečí chřipku, vysvětlil.

Pandemie není na ústupu
Podobná situace ve výskytu chřipkových onemocnění je evidována i v řadě dalších, zejména západoevropských států. Současný mírný pokles počtu nemocných v žádném případě neznamená, že pandemie je na ústupu. Nadále je nutné věnovat pozornost právě těžkým průběhům onemocnění pandemickou chřipkou, která mohou působit významný tlak na lůžkové kapacity zdravotnických zařízení, případně i na dostupnost intenzivní péče, zdůraznil epidemiolog.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat