Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nemocných s chřipkou je už druhý týden stále méně

Nemocný (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocný (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku už druhý týden klesá počet akutních onemocnění dýchacích cest a chřipky. Podle údajů ministerstva zdravotnictví jich je oproti minulému týdnu o sedm procent méně. Na hranici epidemie, což je asi dva tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel, jsou podle hygieniků čtyři kraje, z nichž Královéhradecký hodnotí situaci jako pokračující epidemii.

Epidemie má lokální až regionální charakter, řekl epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu. Chřipky ubylo o pětinu. Přibývá však dále závažných průběhů onemocnění pandemickou chřipkou.

Vysoké počty nemocných jsou nadále hlášeny z některých školských zařízení v celé republice, zejména v Jihočeském a Středočeském kraji a v kraji Vysočina. Největší podíl nemocných hlásí Moravskoslezský kraj, počty hodnotí jako na hranici epidemie. Pokračující epidemii hlásí Královéhradecký kraj. Těsně pod prahem epidemie je Jihomoravský a Jihočeský kraj, kde zůstává epidemie v některých okresech.

Počet onemocnění poklesl ve všech věkových skupinách. Největší pokles nemocných, o 21 procent, zaznamenal Olomoucký kraj. O 16 procent ubylo nemocných ve Zlínském kraji.

Nárůst závažných onemocnění
Přestože je průběh onemocnění pandemickou chřipkou v řadě případů relativně mírný, nadále přibývá závažných průběhů onemocnění, u nichž je nutná hospitalizace. Tuto zkušenost potvrzuje řada zdravotnických zařízení v celé ČR, upozornil Kynčl.

Již řadu týdnů je v ČR i v Evropě dominantní prasečí chřipka, uvedl.

Sezonní chřipka se vyskytuje, ale jde o zcela ojedinělá onemocnění. Za celou Evropu lze říct, že v 99 procentech převažuje pandemická chřipka.

Není proto důvod provádět drahé laboratorní vyšetření. Kdo má vysokou teplotu, bolesti kloubů, svalů, kašle a cítí se celkově schvácený, má velmi pravděpodobně prasečí chřipku, vysvětlil.

Pandemie není na ústupu
Podobná situace ve výskytu chřipkových onemocnění je evidována i v řadě dalších, zejména západoevropských států. Současný mírný pokles počtu nemocných v žádném případě neznamená, že pandemie je na ústupu. Nadále je nutné věnovat pozornost právě těžkým průběhům onemocnění pandemickou chřipkou, která mohou působit významný tlak na lůžkové kapacity zdravotnických zařízení, případně i na dostupnost intenzivní péče, zdůraznil epidemiolog.

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Jan Gojda, vedoucí Oddělení klinického výzkumu Centra pro výzkum diabetu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...