Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nemocným z Frýdlantu neškodila inhalační anestezie ani dezinfekce

Nemocnice Frýdlant patří od roku 2013 do skupiny EUC (dříve Euroclinicum) a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice Frýdlant patří od roku 2013 do skupiny EUC (dříve Euroclinicum) a... | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec Příčinou otravy krve u devíti pacientů operovaných v minulém týdnu v soukromé Nemocnici Frýdlant nebyly inhalační anestetikum ani chemické přípravky, které se používají k dezinfekci operovaného místa. V pondělí to řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. Jde však pouze o první výsledky četných odběrů, které se v nemocnici provedly. Kdy budou další, nedokázala v pondělí odhadnout.

Příznaky otravy krve mělo devět z 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří v minulém týdnu od pondělí do středy podstoupili operaci v soukromé nemocnici ve Frýdlantu. Šlo o různé operace - kolene, žlučníku či gynekologické. Operace dělali různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry.

Osm pacientů bylo hospitalizováno na ARO a JIP v Liberci, jeden v Jablonci nad Nisou, protože potřebovali intenzivní péči. Sedm z nich podle aktuálních informací stále v intenzivní péči zůstává. „Stav u dvou se trochu zkomplikoval přes dechovou nedostatečnost,“ řekl v pondělí primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) Krajské nemocnice v Liberci Dušan Morman. Jinak se ale stav pacientů zlepšuje.

Podle ministerstva zdravotnictví byla s největší pravděpodobností příčinou kontaminace nitrožilní cesta, tedy anestetikem, které bylo použito. „V tuto chvíli jako jasnou příčinu komplikací nemůžeme vyloučit ani potvrdit cestu použitých anestetik ani použitých léčiv a ani cestu operační ranou, tedy při samotném operačním výkonu,“ uvedla Balašová.

Hygienici odebírali v nemocnici řadu vzorků, dělali nejen stěry z prostředí, ale odebírali vzorky dezinfekčních přípravků a například i požívaného sterilního materiálu a některých nástrojů. Výsledky je podle Balašové třeba shromáždit a analyzovat a to ještě nějakou dobu potrvá.

Nemocnici Frýdlant provozuje firma EUC (dříve Euroclinicum), která ji koupila v roce 2013. Od minulého týdne je operační sál nemocnice zapečetěný a operace se v nemocnici až do odvolání nedělají. „Po kontrole odbornou firmou již víme, že přístroje byly zcela v pořádku,“ řekla již dříve ČTK mluvčí nemocnice Dita Fuchsová. Nic podobného se podle ní v nemocnici v minulosti nikdy nestalo.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!