Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemohli bychom prodávat nic. Zavíráme, říkají zaměstnanci školních bufetů

Česko

  7:30
PRAHA - Školní bufety nesmějí od ledna nabízet žádné jídlo, v němž je příliš tuku, cukru nebo soli. Limity jsou ale podle škol příliš přísné.

Studenti pražského víceletého gymnázia Nad Alejí zatím mohou všichni nakupovat ve školním bufetu. Od Nového roku do něj budou mít ale přístup jen ti, kdo splnili povinnou školní docházku. foto:  František Vlček, MAFRA

Jeden toast, prosím. Je přestávka a do školního bufetu v pražském Gymnáziu Nad Alejí se hrnou desítky studentů. Právě o toast se sýrem, na který po zapečení prodavačka ještě dává kečup, je největší zájem.

Toto víceleté gymnázium navštěvuje zhruba 600 studentů. Nižší stupeň asi 240 z nich a ti všichni mají jedno jisté. Po Novém roce si toast už určitě nekoupí. Do školního bufetu budou mít vstup zakázaný.

Od ledna totiž začíná naplno platit takzvaná pamlsková vyhláška ministerstva školství, která zapovídá žákům do 15 let koupit si ve škole cokoliv, kde je příliš cukru, tuku, soli.

„Z toho, co tu máme, bychom jim nesměli prodat tedy skoro nic,“ rozhlíží se po nabízeném sortimentu prodavačka školního bufetu Václava Gayerová. Přitom nabídku potravin provozovatel bufetu po dohodě s ředitelem školy Jiřím Bendou už obměnil tak, aby studenty nelákalo nic jako přeslazené sycené nápoje nebo dodávané bagety s majonézou. Na půdě školy už nejsou ani automaty, kde by si „škodliviny“ mohli bez problémů zakoupit.

Jediná nabídka: voda, jablko, bílý jogurt

Striktním předpisem ministerstva školství neprojde ani pomerančový džus, ochucený bílý jogurt, ani na místě připravená bageta se šunkou, sýrem a paprikou. „Došli jsme k tomu, že bychom mohli prodávat možná tak jablko, vodu a čistý bílý jogurt,“ posteskl si ředitel Benda.

Striktním předpisem ministerstva školství neprojde ani pomerančový džus,...

Podle Gayerové provozovatel bufetu uvidí, jaká bude situace po Novém roce: „Nevím, jak budeme dohlížet, kdo má občanku a kdo ne.“

Stejný problém řeší školy v celé republice. Na víceletých gymnáziích je situace specifická, protože do nich chodí i studenti starší 15 let. Na základních školách se ministerské nařízení týká ale drtivé většiny žáků. Proto není výjimkou, že se rozhodly bufet zrušit úplně.

„Pamlsková vyhláška je tak přísná, že ho pronajímatel brzy zavře,“ napsal Filip Patlevič, ředitel Základní školy Pardubice – Studánka. Připojil, že z pití si děti mohly koupit pouze minerálky, ale ty už také nebudou splňovat přísná kritéria.

Stejná je situace i v 6. základní škole Cheb. „Kdo by si kupoval prapodivné potraviny, když si děti mohou teď v pohodě kupovat v okolních obchodech koblihy, kolu, sušenky,“ glosoval ministerskou vyhlášku ředitel Pavel Tomáš.

Do konce roku ještě doprodal mléčné výrobky teplická základní škola v Buzulucké ulici, stejně jako obložené housky a minerální vody. „Obchodní zástupci zatím nemají k dispozici sortiment zboží, které by odpovídalo takzvané pamlskové vyhlášce,“ napsala LN ředitelka Milena Hodková. Zatím byla podle ní škole nabídnuta třicetigramová tyčinka vhodná pro racionální výživu za prodejní cenu 25 korun, což je podle ředitelky pro děti příliš drahé.

V pražské Základní škole s rozšířenou výukou jazyků v Kladské ulici bufet nemají. Děti si mohou zakoupit jen pití v automatech – jeden mají na školní mléko a ve druhém je k dostání převážně voda a ovocné šťávy. Z jeho nabídky museli odstranit jen příliš sladký čaj. „Školní mléko je u dětí velmi oblíbené, prozatím ho můžeme nabízet ještě do konce školního roku. Uvidíme, jak se situace vyvine dále,“ napsala ředitelka Kateřina Vávrová.

Stovky ohlasů dostal nedávno také ředitel Malostranského gymnázia a Malostranské základní školy v Praze 1 Tomáš Ledvinka na otevřený dopis, který poslal ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD). Vyhlášku v něm zkritizoval, čisté minerálky nebo samotné ovoce si děti podle něho prostě nekupují. „Pamatuji na dobu před lety, když ve škole občerstvení nebylo. Každou chvíli jsme řešili nepovolené opuštění školy v době školního vyučování. Vyskočit oknem v přízemí a doběhnout za roh pro hamburger či hranolky se za přestávku pohodlně stihne,“ stálo například v dopise .

Ministerstvo si ale trvá na svém. „Rozhodla jsem, že se původně velmi přísně nastavená kritéria, co lze prodávat ve školním bufetu, rozvolní, a zařídila jsem, že se vyhláška bude týkat pouze žáků plnících povinnou školní docházku, nikoliv středoškoláků“, říká ministryně Valachová.

Výživoví poradci si ale vyhlášku vesměs pochvalují. „Až na pár nedokonalostí je opravdu kvalitní, reflektuje doporučení naše i Státního zdravotního ústavu. Vyhláška představuje obrovský posun, se kterým zmizí drtivá většina nezdravých potravin ze školních automatů a bufetů,“ myslí si Margit Slimáková, odborná garantka projektu Skutečně zdravá škola.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
Technický inspektor na 3 směny (od 26000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč

Mohlo by vás zajímat