Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

„Nemusíme být součást koalice“

Česko

Aféra s nahrávkami činovníků ministerstva životního prostředí přerostla ve vládní krizi

Věci veřejné řeší, co zvládnou ve vládě prosadit.

Situaci jim zkomplikoval i předseda John.

PRAHA Poslanci Věcí veřejných jsou pořádně naštvaní. A mají proč. Minulý týden zjistili, že premiér Petr Nečas (ODS) věděl o údajné korupci na ministerstvu životního prostředí už od poloviny října. Než ho ale stihli „vytrestat“, ukázalo se, že se do kauzy zapletl i jejich předseda Radek John. A sebral jim munici.

S odvolaným šéfem Státního fondu životního prostředí Liborem Michálkem, který aféru odstartoval, se John setkal už na konci léta. Spolustraníkům o tom však neřekl. „Já jsem se to dozvěděl až ze serveru Euro,“ řekl LN poslanec Stanislav Huml. „O panu Johnovi jsem se to dozvěděla minulý týden,“ sdělila LN poslankyně Jana Drastichová.

Nejmenší parlamentní strana tak nyní řeší dvě potíže současně – koaliční vládu i situaci ve straně. Kauzu na ministerstvu životního prostředí chtěly VV využít, aby dosáhly výměny policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Zatažení véčkařů do aféry jim však vyjednávací pozici řádně zkomplikovalo.

VV jsou nyní na pochybách. Řeší, zda jim setrvání v koalici před voliči víc přinese, než uškodí. „Když z vlády vypadneme, neplníme svůj program. Když v ní zůstaneme, zahrabáváme se. Věci veřejné si to musí v této chvíli rozhodnout a není to vůbec lehké,“ popsal dilema poslanec VV Josef Novotný.

Včera se kvůli počínající vládní krizi sešel i poslanecký klub strany. Véčkaři se na něm radili, s čím půjdou na večerní schůzku s koaličními partnery i úterní hlasování o důvěře vládě. Jednoznačné stanovisko nikdo prozradit nechtěl. Požadavky i možné scénáře ale začali nastiňovat jednotliví poslanci.

„Netrváme úplně na tom, že bychom museli být součástí vládní koalice,“ řekl LN Huml. V úterý se prý bude ve sněmovně řídit stanoviskem klubu. „Jsme mimořádně jednotní,“ uvedl. Už dopředu je také zřejmé, že Věci veřejné nedají ODS a TOP 09 svých 24 hlasů ve sněmovně lacino. „Určitě bychom vládu rádi podpořili, ale je potřeba si nějaké věci ještě vyjasnit,“ sdělil LN poslanec VV Michal Babák.

„Naše podmínka je, aby se pan Michálek vrátil do práce. Aby všichni věděli, že se nemusí bát poukázat na lumpárnu svého šéfa. Druhá věc je odvolání Martinů, protože lidé dlouhodobě nevěří policii,“ sdělil LN poslanec VV Petr Skokan. „Jestli se alespoň tyhle dvě základní věci nebudou schopné naplnit, tak minimálně nebudeme přítomni při hlasování o důvěře,“ dodal.

Po páteční schůzce koaliční K9 nemohou VV nicméně očekávat od ODS ani TOP 09 přílišnou vstřícnost. Už na ní premiér Nečas odrazil útok na svoji osobu otázkou, zda John o údajné korupci věděl aposlal Michálka za novinářem Jankem Kroupou. Když John neochotně přitakal, jednání bez výsledku skončilo.

V sobotu se pak John snažil své chování obhájit na tiskové konferenci. Uvedl, že se s Michálkem viděl v době, kdy neměl žádné důkazy. „Rozešli jsme se s tím, že pan Libor Michálek se bude snažit získat přesnější informace o svých, doposud jen neurčitých, podezřeních, aby je mohl posléze oznámit orgánům činným v trestním řízení,“ řekl John.

Spolustraníkům pak už v pátek večer či sobotu rozeslal na vysvětlenou e-mail. A podle některých informací se s nimi i po osudné páteční K9 sešel. Véčkaři se teď ale odmítají k průběhu událostí vyjadřovat s tím, že původní kauza s Johnem nesouvisí.

Poznámku a komentář

k tématu čtěte na straně 10

***

CHRONOLOGIE KAUZY

9. prosince * K ministrovi životního prostředí Pavlu Drobilovi přišel šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek a řekl, že má důkazy o korupčních praktikách spolupracovníků ministra. * Drobil netušil, že si Michálek schůzku ve spolupráci s médii nahrává a záznam zveřejní. 14. prosince * Drobil odvolal Michálka, kterého jmenoval do funkce teprve v srpnu, prvnímu náměstkovi fondu Dušanu Fibingrovi nařídil dovolenou. * Rozhodnutí zdůvodnil tím, že v úřadě zuří personální válka, která vyvrcholila nahrávkami mužů na skryté mikrofony. * Drobil se zároveň distancoval od svého poradce Martina Knetiga. Prý mu v dané záležitosti žádné instrukce nedával. 15. prosince * Deník MF DNES zveřejnil přepisy rozhovorů. Vyplývá z nich, že Knetig se ve prospěch Drobila snažil získat milionové částky z údajně nadhodnocené zakázky i údajná ministrova snaha celou věc zahladit. * Kvůli skandálu zasedly koaliční špičky, v jednu odpoledne Drobil oznámil, že rezignuje. Aféra podle něj ohrožuje pověst vlády. 16. prosince * Odvolaný Michálek pro LN tvrdí, že o korupci věděl kromě Drobila i premiér Petr Nečas. Řekl, že ho e-mailem upozorňoval již před dvěma měsíci. * Nečas reagoval, že mu politická intuice říkala, že se s ním Michálek „chtěl setkat, aby si ho nahrál“, a že podobných upozornění dostává e-mailem spoustu. * Protikorupční policie začala ve věci konat. U výslechu byl už ministr Drobil, v nejbližších dnech ho má následovat i premiér Nečas. 17. prosince * Večerní schůzka koaličních špiček byla nečekaně přerušena. Premiér Nečas totiž od policejního prezidenta Oldřicha Martinů zjistil, že o možné korupci věděl i ministr vnitra Radek John. * John namítal, že se s Michálkem sešel ještě na konci léta, kdy úředník neměl žádné důkazy. Poradil mu, ať si je pořídí. * John kvůli úniku informací ze spisu dal podnět inspekci, aby prověřila postup Martinů, který se sešel s Nečasem.

Autor: