Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Zmatené, nehorázné.' Na konci v Národním trvají Prachař i další

Česko

  16:00
PRAHA - Do divadla se zatím nevrátí. Národní divadlo je tak po čtvrtečním "úřadování" ministra kultury Jiřího Balvína v ohrožení. Na protest proti odvolání ředitele Jana Buriana totiž rezignovali klíčoví lidé z vedení. Odešel umělecký šéf činohry Michal Dočekal a režisér Ivan Rajmont. Výpověď podali dokonce i někteří přední herci jako Miroslav Donutil, David Prachař, Richard Krajčo či Ondřej Pavelka.

Zleva Filip Rajmont, Pavla Beretová a Miroslav Donutil. foto: ČTK

I když v pátek premiér Rusnok nařídil Balvínovi odvolaného Buriana vrátit do vedení Národního divadla, herci na svých výpovědích i nadále trvají (ČTĚTE ZDE). "Nemám zapotřebí, abych se stal účastníkem podobného chaosu," komentuje celou situaci Miroslav Donutil. Podobně to vidí i jeho kolegové. Server Lidovky.cz vám přináší jejich reakce.

VÍCE ZDE:

Miroslav Donutil.

Miroslav Donutil

"Vzhledem k věku a 22 rokům, které jsem strávil v Národním divadle, si myslím, že nemám zapotřebí, abych se stal účastníkem podobného chaosu. Je to zmatené, neohrabané a nehorázné."

David Prachař vystoupí na shakespearovských slavnostech

David Prachař

"Výpověď? Není co stahovat. Vyjádřili jsme se k situaci a nemůžeme reagovat tak rychle, jako jedná vláda. Vláda jedná z minuty na minutu, tak neuvažují a nejednají ani psychopaticky založení lidé. Je to jak zběsilé auto..."

Richard Krajčo si odnesl Cenu Thálie za roli Dennyho ve hře Deštivé dny

Richard Krajčo

"Já se do národního zatím nevrátím, toto je můj občanský postoj. Tady už totiž nejde jen o národní divadlo, ale o to, jak se zachází s občany. To (odvolání Buriana) už pro mě byla poslední kapka."

Přečtěte si ROZHOVOR s Richardem Krajčem:

Populární herec Ondřej Pavelka.

Ondřej Pavelka

"Výpověď jsem dal zodpovědně a vážně a brát ji zpátky nemíním, protože není žádný důvod si myslet, že pan ministr se zítra nerozhodne jinak a pozítří opět jinak."

Burian měl podmínku. Obnovit bývalé vedení ND

Když v pátek Balvín opět jmenoval do funkce ředitele ND v Praze Buriana a předal mu jmenovací dekret, Burian ho přijal, ale s podmínkou, že se obnoví jeho bývalé vedení.

Jan Burian.

Jan Burian (ředitel Národního divadla)

"Musím postupně zjisti, jaká je situace v souboru, protože řada lidí reagovala velmi zásadně. Rozhodnout se musím i já sám, nejsem na tom tak, abych jeden den řekl ne, a druhý den říkal ano. Na ministerstvu kultury to takhle možná mají, ale já a mnozí druzí to takhle dělat nebudeme. Nevím třeba, zda se vrátí šéf činohry Michal dočekal a jiného nemám."

Autoři: ,