Sobota 22. února 2020svátek má Petr 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nemohou žádat ani vysvětlení. Zemanovi za citace z tajné zprávy o ‚novičoku‘ trest nehrozí

Prezident Miloš Zeman při jmenování nového náčelníka generálního štábu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman při jmenování nového náčelníka generálního štábu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Zemanovi za zveřejnění informací z utajované zprávy BIS o kauze údajné výrobě novičoku v Česku nehrozí žádný postih. Kvůli prezidentské imunitě s ním Národní bezpečnostní úřad, který ochranu tajných informací hlídá, nebude událost nijak řešit. Prezident nemůže být postihován ani dotazován na vysvětlení výroku, sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dagmar Urbancová. Informaci o výrobě novičoku v Česku následně dementovali premiér Andrej Babiš i zahraniční výbor sněmovny.

Minulý čtvrtek úřadující prezident Miloš Zeman v televizi Barrandov údajně citoval ze zprávy Bezpečnostní informační služby, která ale byla podle vyjádření samotné tajné služby v režimu utajení, byť v tom nejnižším možném stupni, Vyhrazené. 

Úřad však v případě prezidenta republiky nemůže podniknout žádné kroky, neboť Miloš Zeman díky své prezidentské imunitě nemůže být po dobu své funkce trestně stíhaný ani pro přestupek nebo jiný správní delikt. „NBÚ v tomto případě nemůže s prezidentem republiky zahajovat a vést jakékoli řízení,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí NBÚ Dagmar Urbancová. „Úřad rovněž nemůže od prezidenta žádat vysvětlení jeho výroku v TV Barrandov,“ dodala mluvčí.

Právník Tomáš Sokol už dříve LN řekl, že by mohlo jít o přestupek, za který hrozí pokuta v řádech až milionů korun.

Miloš Zeman na sjezdu KSČM.
Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006.

Zeman v televizi uvedl, že zpráva tajné služby nebyla ani ve stupni Přísně tajné, ani Tajné, ani Důvěrné a proto z ní prý může „s příslušnou opatrností“ citovat. Ve výčtu ale vynechal právě nejnižší klasifikaci utajení Vyhrazené.

„My jsme svůj úkol splnili a zprávu jsme panu prezidentovi odevzdali. Vzhledem k tomu, že je v režimu utajení Vyhrazené, nemůžeme ji nijak komentovat,“ řekl vzápětí serveru Lidovky.cz mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Novičok se v Česku nevyráběl

„V listopadu minulého roku ve Výzkumném vojenském ústavu ministerstva obrany v Brně byl testován nervově paralytický jed označovaný jako A230,“ prohlásil prezident na TV Barrandov s odkazem na Vojenské zpravodajství. Podle Zemana Vojenský výzkumný ústav i Státní úřad pro jadernou bezpečnost tvrdí, že tento jed nebyl novičok. Zeman ale věří zprávě Vojenského zpravodajství.

Ministerstvo obrany po výrocích prezidenta minulý týden uvedlo, že látky typu nervového jedu novičok se v Česku nevyrábějí, ale syntetizují pro účely protichemické obrany, ale pouze v mikroskopickém množství. Obrana vyloučila, že by tyto látky mohly uniknout z laboratoří.

Novičok byl použit v Británii při útoku na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, podle ministerstva zahraničí se v Česku ale netestovala tatáž látka, kterou byl otráven Skripal, šlo o látku A234.

Ministryně obrany Karla Šlechtová uvedla, že příprava látky novičok pro laboratorní testy není považována za výrobu ani skladování. „Jakákoliv příprava formou mikrosyntézy pro následnou analýzu není výrobou,“ uvedla. Ministryně dodala, že mezi vojenským zpravodajstvím i jaderným úřadem panuje v otázce údajné výroby novičoku shoda.

Že se látka typu novičok v Česku se nevyráběla, nevyvíjela, ani neskladovala, uvedl po pondělním setkání s ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem Koudelkou a šéfem Vojenského zpravodajství Janem Berounem také premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Na tom, že se v Česku novičok nevyráběl, se ve čtvrtek usnesl i zahraniční výbor sněmovny.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...