130 let

Prezident Miloš Zeman při jmenování nového náčelníka generálního štábu. | foto: Dan Materna, MAFRA

Nemohou žádat ani vysvětlení. Zemanovi za citace z tajné zprávy o ‚novičoku‘ trest nehrozí

Česko
  •   15:45
PRAHA - Zemanovi za zveřejnění informací z utajované zprávy BIS o kauze údajné výrobě novičoku v Česku nehrozí žádný postih. Kvůli prezidentské imunitě s ním Národní bezpečnostní úřad, který ochranu tajných informací hlídá, nebude událost nijak řešit. Prezident nemůže být postihován ani dotazován na vysvětlení výroku, sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dagmar Urbancová. Informaci o výrobě novičoku v Česku následně dementovali premiér Andrej Babiš i zahraniční výbor sněmovny.

Minulý čtvrtek úřadující prezident Miloš Zeman v televizi Barrandov údajně citoval ze zprávy Bezpečnostní informační služby, která ale byla podle vyjádření samotné tajné služby v režimu utajení, byť v tom nejnižším možném stupni, Vyhrazené. 

Drábová: Látky zvané novičoky se v Česku nevyráběly. Syntetizovat se mohly mikrogramy, A230 v Salisbury nebyla

Úřad však v případě prezidenta republiky nemůže podniknout žádné kroky, neboť Miloš Zeman díky své prezidentské imunitě nemůže být po dobu své funkce trestně stíhaný ani pro přestupek nebo jiný správní delikt. „NBÚ v tomto případě nemůže s prezidentem republiky zahajovat a vést jakékoli řízení,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí NBÚ Dagmar Urbancová. „Úřad rovněž nemůže od prezidenta žádat vysvětlení jeho výroku v TV Barrandov,“ dodala mluvčí.

Právník Tomáš Sokol už dříve LN řekl, že by mohlo jít o přestupek, za který hrozí pokuta v řádech až milionů korun.

Miloš Zeman na sjezdu KSČM.
Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006.

Zeman v televizi uvedl, že zpráva tajné služby nebyla ani ve stupni Přísně tajné, ani Tajné, ani Důvěrné a proto z ní prý může „s příslušnou opatrností“ citovat. Ve výčtu ale vynechal právě nejnižší klasifikaci utajení Vyhrazené.

„My jsme svůj úkol splnili a zprávu jsme panu prezidentovi odevzdali. Vzhledem k tomu, že je v režimu utajení Vyhrazené, nemůžeme ji nijak komentovat,“ řekl vzápětí serveru Lidovky.cz mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Novičok se v Česku nevyráběl

„V listopadu minulého roku ve Výzkumném vojenském ústavu ministerstva obrany v Brně byl testován nervově paralytický jed označovaný jako A230,“ prohlásil prezident na TV Barrandov s odkazem na Vojenské zpravodajství. Podle Zemana Vojenský výzkumný ústav i Státní úřad pro jadernou bezpečnost tvrdí, že tento jed nebyl novičok. Zeman ale věří zprávě Vojenského zpravodajství.

Ministerstvo obrany po výrocích prezidenta minulý týden uvedlo, že látky typu nervového jedu novičok se v Česku nevyrábějí, ale syntetizují pro účely protichemické obrany, ale pouze v mikroskopickém množství. Obrana vyloučila, že by tyto látky mohly uniknout z laboratoří.

Novičok byl použit v Británii při útoku na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, podle ministerstva zahraničí se v Česku ale netestovala tatáž látka, kterou byl otráven Skripal, šlo o látku A234.

V Česku se novičok nevyráběl, usnesl se zahraniční výbor sněmovny

Ministryně obrany Karla Šlechtová uvedla, že příprava látky novičok pro laboratorní testy není považována za výrobu ani skladování. „Jakákoliv příprava formou mikrosyntézy pro následnou analýzu není výrobou,“ uvedla. Ministryně dodala, že mezi vojenským zpravodajstvím i jaderným úřadem panuje v otázce údajné výroby novičoku shoda.

Že se látka typu novičok v Česku se nevyráběla, nevyvíjela, ani neskladovala, uvedl po pondělním setkání s ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem Koudelkou a šéfem Vojenského zpravodajství Janem Berounem také premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Na tom, že se v Česku novičok nevyráběl, se ve čtvrtek usnesl i zahraniční výbor sněmovny.

Autoři: Zdislava Pokorná, Jiří Šťastný
  • Vybrali jsme pro Vás