Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nenapadlo nás, že nás nepoznají. Čtvrtníček a Potměšil se hájí před soudem

Česko

  10:36aktualizováno  11:00
PRAHA - Za značného zájmu médií začal ve středu Obvodní soud pro Prahu 6 řešit kauzu natáčení klipu pro Konto Bariéry, při kterém herci Petr Čtvrtníček a Jan Potměšil v policejních uniformách zastavovali řidiče. Jeden ze zastavených řidičů netušil, že jde o natáčení, a zkolaboval. Potměšil při výpovědi uvedl, že je mu líto, co se stalo. Prý ale plnil scénář a netušil, že lidé nepoznají, že není skutečný policista.

Herci Petr Čtvrtníčkem (vpravo) a Jan Potměšil (druhý zleva) stanuli před soudem kvůli klipu pro Konto Bariéry, v němž se převlékli za policisty foto: ČTK

Klip pro konto, které pomáhá handicapovaným, se točil v roce 2012 v Praze. Herci měli uniformy i auto v barvách policie. Oba herci podle obžaloby nepostupovali v souladu se schváleným scénářem a pod záminkou přestupku nejméně ve dvou případech zastavili řidiče. Když jednoho z nich kontrolovali pro údajné překročení rychlosti a pak mu řekli, že jde o natáčení skrytou kamerou, tak muže postihl infarkt. Pomohl jej zachránit kameraman, muž s skončil v nemocnici.

"Ta situace je mi velmi líto," uvedl dnes při výpovědi před soudem Potměšil. V klipu prý hrál, jelikož to považoval za věc, která pomůže handicapovaným. "Nenapadlo mě, že by to mohlo mít takové důsledky. Nenapadlo mě, že by nás někdo nepoznal," podotkl Potměšil, jenž je sám handicapován.

NAPSALI JSME:

Před soudem vystoupil také Čtvrtníček, který byl jedním z tvůrců natáčení. "Zajímaly mě reakce lidí, když je zastaví policista na vozíku," podotkl Čtvrtníček. Pak popisoval samotné natáčení. Řidič, který zkolaboval, podle něj nevěděl, že je filmován. "Když jsem mu to řekl, tak se mu ulevilo," dodal Čtvrtníček s tím že kolaps mohly způsobit emoce.

Obžalován je také producent a režisér

Třetím obžalovaným v této kauze je producent Jiří Kounický, podle kterého měli filmaři k dispozici všechna potřebná povolení. Pro zmíněnou scénku se ale rozhodli změnit místo natáčení z Papírenské ulice na přiléhající parkoviště, na které se povolení údajně nevztahovalo. "Chtěli jsme udělat scénku, která pobaví lidi a přispěje na charitu," zmínil Kounický. Posledním obžalovaným v kauze je režisér Tomáš Svoboda, který dnes k soudu nepřišel.

Případ sledují v podstatě všechna česká média. Čtvrtníček několik desítek novinářů svým typickým humorem pozdravil a zeptal se jich, proč všichni nejsou na dovolené.

Soud nejprve obžalovaným trestním příkazem uložil za poškození cizích práv a přisvojení pravomoci úřadu tresty půl roku až jeden rok s podmíněným odkladem na dva roky. S tím nesouhlasili obhájci, kteří podali tzv. odpor, a tak dnes soud začne kauzu řešit při hlavním líčení. Podle trestního zákoníku jim hrozí až dva roky vězení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat