Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

K veřejnosti se v kraji vakcíny v lednu nedostanou, uvedl hejtman. Na jihu Čech zkouší izraelský model testování

Z první várky jsou očkováni hlavně zdravotníci. foto: IVETA LHOTSKÁMAFRA

LIBEREC - V Libereckém kraji nebude možné podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraje) v lednu začít očkovat proti covidu-19 zájemce z řad veřejnosti. Vychází z počtu přislíbených dávek vakcíny. Liberecký hejtman na to upozornil v otevřeném dopise, který je adresovaný starostům obcí v kraji. Jihočeský hejtman a předseda asociace krajů Martin Kuba (ODS) v pondělí zároveň představovil krajskou strategii pro očkování, který bude řadit uchazeče podle kritérií jako věk nebo zdravotní stav a jejich diagnóza.
  8:34aktualizováno  14:06

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že na očkování se budou moci od 15. ledna registrovat lidé nad 80 let věku a od 1. února všichni obyvatelé Česka.

Rizikové vakcíny? Panika je zbytečná, vedlejší účinky jsou běžné u všech očkování

„V lednu budeme mít v kraji podle informací ministerstva zdravotnictví k dispozici necelých 10 000 vakcín, které by měly být určeny především lékařům a zdravotníkům, zaměstnancům a klientům ústavů sociální péče a dalším potřebným působícím v Integrovaném záchranném systému. Pro veřejnost v této zásilce žádná rezerva není, tato rovnice zatím prostě nevychází. Úplně nejhorší jsou tak v krizové situaci nenaplněná očekávání lidí,“ uvedl liberecký hejtman v dopise.

Podle něj jen v Libereckém kraji žije 89 000 lidí ve věku nad 65 let a z toho 17 000 lidí je ve věku nad 80 let. Babiš v neděli uvedl, že přednost při očkování dostanou zájemci, kteří se léčí s cukrovkou, obezitou, závažným onemocněním plic nebo závažným onemocněním ledvin. Babiš také zopakoval, že Česko má objednáno 15,9 milionu dávek pro téměř devět milionů lidí. V lednu by do Česka měla doputovat 326 000 dávek v Evropské unii schválené vakcíny od firem Pfizer a BioNTech.

Vytvoření jednotného objednávkového systému považuje sice i Půta za jeden z nutných předpokladů pro úspěšné očkování většiny veřejnosti, vadí mu ale způsob, jakým ho premiér prezentoval. „Bylo by lepší to nejdřív probrat s těmi, co to musí zařídit a až potom mediálně prezentovat,“ uvedl liberecký hejtman. Podle Půty by měl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) diskutovat s hejtmany o očkovací strategii teprve v úterý. Strategii podle Půty zatím hejtmani neviděli.

Systém pro kraje

Systém evidence zájemců o očkování proti koronaviru musí řadit uchazeče podle kritérií jako věk nebo zdravotní stav a jejich diagnóza. Jde o podobný model, jaký funguje v Izraeli. Novinářům to v pondělí řekl jihočeský hejtman a předseda asociace krajů Martin Kuba (ODS), když představoval krajskou strategii pro očkování proti covidu-19. Za její nezbytnou součást považuje vakcinační centra. V Jihočeském kraji by podle něj měla vzniknout v každém okresním městě.

Kuba dodal, že není možné, aby systém evidence uchazečů o vakcinaci byl totožný se systémem na testování na koronavirus. V pořadí na očkování by podle něj měla vzniknout čekací listina. Správně nastavený systém považuje za zásadní pro co nejrychlejší snížení šíření koronaviru.

Zeman se nechá očkovat proti koronaviru v druhé půlce ledna, řekl Babiš po novoročním obědě

„Chceme-li naočkovat co nejvyšší počet lidí v co nejkratším čase, tak samotné píchnutí jehly je to nejsnadnější. Mnohem důležitější budou věci jako logistika nebo komunikace. A bez vysokoprůtokových vakcinačních center to nepůjde,“ řekl hejtman. Dodal, že třeba v Českých Budějovicích by podobné centrum mohlo vzniknout v jednom z pavilonu areálu Výstaviště. Podle odhadů by centrum mělo mít denní kapacitu na očkování až 1000 lidí.

Za zásadní považuje proočkování lidí nad 60 let. Těch podle něj v Jihočeském kraji žije přibližně 174 000. V součtu se zdravotníky a dalšími exponovanými profesemi se jedná o zhruba 200 000 lidí, kteří by měli podstoupit očkování v období do června.

„Protože každý musí být očkovaný dvakrát, potřebujeme mít 400.000 vakcín. Ale v době od března do června má Česká republika obdržet 5,6 milionu vakcín, z nichž by měl Jihočeský kraj získat 350 000 až 400 000 vakcín,“ řekl Kuba. Kraj podle něj očekává v lednu 11 700 vakcín a v únoru dalších 19 500. Očkovací strategie by podle něj měla snížit úmrtnost na koronavirus, zabránit přetížení zdravotního systému a postupně vytvořit kolektivní imunitu.

Autor: