5. března 2011 17:21, aktualizováno  18:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nenechali mě nic vysvětlit, říká generál Adam. Krejčík podle něj rozjížděl pomstu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Pavel Adam | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Adam | foto: NATO

BRUSEL/PRAHA Místopředsedkyně sněmovny Vlasta Parkanová není jediná, čí hlavu žádají poslanci kvůli "vystrnadění" Miroslava Krejčíka z čela vojenského zpravodajství. Ministr obrany Alexandr Vondra by měl podle poslanců odvolat i generála Pavla Adama.

Pavel Adam nyní působí coby zástupce ředitele v bruselské centrále NATO a je nejvýše postavený Čech v generálním štábu NATO. "Tohle by se nemělo v demokracii stávat," hodnotí Adam v rozhovoru pro LN výzvu poslanců ke své rezignaci.

Více o kauze čtěte zde

LN Jak se stavíte k rezoluci poslanců branného výboru?
Zaráží mě, že když se mluvilo i o mně, neměl jsem možnost se vyjádřit. Veškeré informace má navíc i vojenská policie. Fascinuje mě,

Jak kauza začala?

Bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka si poslanci z branného a bezpečnostního výboru předvolali ve čtvrtek. Měl hovořit o korupčních zakázkách na ministerstvu obrany. Podle ministra obrany Alexandra Vondry mluvil ale většinu času o svém nuceném odchodu z čela rozvědky před čtyřmi lety. Tehdy měl řídit výrobu kompromitujících materiálů na náměstky tehdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové. Krejčík to popírá a letos v lednu podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Poslanci poté vyzvali k rezignaci místopředsedkyni sněmovny Parkanovou i generála Adama.

že pan Krejčík dostal prostor ke své obhajobě. Proto jsem požádal o schůzku s panem ministrem.

LN Takže čtvrteční rozhodnutí nechápete?
Jak je možné, že výbor přijme usnesení o odvolání generála české armády, aniž by jej kdokoliv vyslechl? Takhle by neměly orgány v demokratickém státě postupovat.

LN Jak vůbec dokument, na základě kterého Krejčík z rozvědky odešel, vznikal?
Já jsem jej jen předal ministryni. V té době jsem ředitele zpravodajství zastupoval. Pan Krejčík začal rozjíždět osobní pomstu, vojenské zpravodajství se od jeho jednání chtělo distancovat. Aby nedošlo ke zneužití služby, jedinou možností bylo informovat paní Parkanovou.

LN Takže podle vás dokument na zakázku nevznikal?
Kdyby mě nepřišli informovat ředitelé odborů, nic bych nevěděl. Krejčík je přímo zaúkoloval – ty udělej to a to. Ten dokument je kompilát jednotlivých záležitostí, které rozjížděl. Zvnějšku úkoloval službu, aby sháněla kompromitující materiály.

LN Vlasta Parkanová vznik dokumentu neiniciovala?
To kategoricky popírám.

LN Mluví se o tom, že se vám pak odvděčila postem v NATO.
Tohle bylo od pana Krejčíka hodně nefér. I kdyby chtěla, nemá na to

Armádní kriminálka v akci

Jak zjistily LN, oznámení, které podal sám Miroslav Krejčík, už armádní kriminalisté vyšetřují. "Prověřovali jsme podnět, v němž se vyskytovalo jméno pana Adama. Na základě výsledků jsme v lednu zahájili úkony trestního řízení proti neznámému pachateli z důvodu pomluvy," potvrzuje mluvčí policie Jan Čermák. Odmítá ale sdělit, kdo by mohl být konkrétním obviněným.

"Zatím čekám, co zjistí vojenská policie," podotýká ministr obrany Alexandr Vondra.

nejmenší vliv. Vojenský výbor 28 zemí tajně hlasoval, měl jsem tři protikandidáty. Nikdo z ČR to neměl šanci ovlivnit.

LN Vzpomenete si na vztahy mezi Parkanovou a Krejčíkem?
Všechno začalo tím, když se jednou vrátil z porady s ministryní, kde mu oznámila, že s ním už dále nepočítá. Jmenoval mě svým nástupcem a vybral si náhradní volno a dovolenou. A že pak už jen přijde na půl dne předat funkce. Pak ale začal úkolovat jednotlivé složky zpravodajství, které mě o jeho krocích informovaly.

LN Jste nyní v kontaktu s vojenskou policií?
Po loňských Vánocích jsem jim byl podat vysvětlení.

Adam může před poslanci vypovídat

O detailech sporu s Krejčíkem může generál Pavel Adam před poslanci vypovídat. Ministr obrany Alexandr Vondra jej zbavil mlčenlivosti.

  • 12Diskuse


Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky


Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.