25. ledna 2018 16:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Černé peníze ve volbách, varují osobnosti a žádají prošetření Zemanovy kampaně

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: TV Barrandov

PRAHA Před volbami se objevují výzvy pro voliče, aby se dostavili k volební urnám, nebo výzvy požadující po vládě prošetření financování volební kampaně současného prezidenta Miloše Zemana. Tu podepsali třeba bývalý šéf civilní rozvědky Petr Zeman, bývalí diplomaté nebo třeba ředitelé Člověka v tísni či organizace Post Bellum.

Signatáři výzvy „Nenechme si zvolit prezidenta pomocí černých peněz“ poukazují na způsob financování volební kampaně Zemana. Ten oficiálně kampaň nevede, billboardy a reklamy za něj zaplatily spřízněný spolek Přátel Miloše Zemana nebo Strana práv občanů. 

Odkud peníze pochází, nelze z volebního účtu a volebních stránek Zemana zjistit. Členové sdružení, jak zevrubně informoval server Lidovky.cz, záležitost odmítají komentovat. Jejich sídlo je navíc fiktivní, jak ukázali redaktoři ve videoreportáži s titulkem „Ticho kolem osmi milionů od Přátel Miloše Zemana. Veleba, Mynář a spol. mají fiktivní sídlo“. 

Také Hrad odmítá vysvětlit, kde se peníze vzaly. Prezidentův mluvčí pouze serveru Lidovky.cz vzkázal, že finance nepocházejí ze zahraničí. To jediné je prý podstatná informace.(více čtěte ZDE)

Výzva, kterou organizátoři zveřejnili na webu organizace Evropské hodnoty, to označuje za obcházení zákona. Zároveň poukazuje na napojení Zemanova poradce Martina Nejedlého na Rusko. Nejedlý stojí za spolkem Přátel Miloše Zemana a je místopředsedou Strany práv občanů. Připomínají, že moskevská centrála firmy Lukoil zaplatila dluh české pobočky, v jejímž čele Nejedlý stál.

Signatáři vyzývají Zemana, aby zveřejnil všechny své sponzory, a zároveň žádají vládu, aby si vyžádala od zpravodajských služeb informace o financování prezidentské kampaně. 

Pod výzvou je podepsáno 14 lidí, mezi nimi třeba bývalý ministr obrany a velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský, exambasador v USA a v Rusku Petr Kolář, bývalý ředitel civilní rozvědky (ÚZSI) Zeman, ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek nebo starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Běžte volit, stojí v další výzvě

Na internetu vzniklo také několik výzev, které nabádají voliče, aby šli volit. Webová stránka www.beztevolit.cz upozorňuje na nebezpečí upadnutí společnosti do letargie a před jejím hrubnutím. 

Prezidentský duel na TV Prima.

Prezidentský duel na TV Prima.

Krátké video z fiktivního výslechu muže, který je obviněn z toho, že se chtěl zúčastnit voleb, varuje před návratem minulosti. Nabádá proto lidi, aby šli volit. Zejména mladé lidi se snaží dostat k volebním urnám projekt Generace s názorem. Spolupracuje s ním třeba biatlonistka Gabriela Koukalová, youtuber Kovy (Karel Kovář) nebo zpěvák Ben Cristovao.

Podpora osobností

Týmy obou kandidátů se snaží nepřesvědčené voliče oslovit i skrze podporu od známých osobností. Na facebookové stránce podporující kandidaturu Zemana se za současného prezidenta postavili třeba zpěvák Michal David, Loprais, režisér Zdeněk Troška, umělec František Ringo Čech nebo zpěvák Daniel Hůlka. Podporu má zajištěnu i u bývalého prezidenta Klause.

Oba kandidáti si po televizním duelu na TV Prima podali ruce.
Miloš Zeman.

Drahoše na jeho facebooku a webu v krátkých videích podporují desítky osobností z různých oblastí veřejného života. 

V posledních dnech spoty natočili třeba olympijský vítěz Hašek, zpěvačka Marie Rottrová, herci Jiří Bartoška či Ondřej Vetchý, umělecký šéf Hradišťanu Jiří Pavlica, světová miss Taťána Kuchařová nebo třeba bývalí fotbalisté Vladimír Šmicer, Josef Chovanec a Horst Siegl.

ČTK, skŠárka Kabátová