Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Není čas pro výjimky.‘ Vláda změnila názor, otcové nesmí být u porodu

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na čtvrtečním brífinku po jednání vlády oznámil, že otcové kvůli vysokému riziku přenosu koronavirové infekce nesmí být přítomni u porodů. Původně vláda vytvořila pro tuto situaci výjimku. „Není čas pro výjimky,“ zdůraznil Vojtěch.

Podle Vojtěcha vláda reaguje na vývoj epidemiologické situace, která se z hlediska počtu nakažených výrazně posunula. „Výjimky by se spíše měly omezovat, než rozšiřovat,“ uvedl ministr. Rozhodnutí vychází z podnětů zdravotníků, porodnic. „Byla obava, že by mohlo dojít k zavlečení té nákazy, je to spíše ochrana samotných zdravotníků,“ konstatoval Vojtěch. 

Návštěvy na lůžkových odděleních nemocnic a v domovech seniorů zakázal kabinet minulé pondělí. Zákaz návštěv se v původní verzi netýkal oddělení nemocnic, na kterých je poskytována péče nezletilým pacientům, pacientům s omezenou svéprávností a rodičkám. Vojtěch dnes zákaz návštěv v ostatních případech označil za jedno z nejefektivnějších opatření přijatých vládou.

Vědecké poznatky zatím neprokázaly přenos nemoci COVID-19 z matky na plod, dodal Vojtěch. „Ale nákaza se může nákaza zanést do porodnice a mohou být nakaženi případně zdravotníci, lékaři či sestry,“ uvedl.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.