29. září 2012 17:18, aktualizováno  20:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cítím osobní zodpovědnost, řekl šéf prezidentovy ochranky a odstoupil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 35Diskuse
Jiří Sklenka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Sklenka | foto: ČTK

Jediná nepozornost, kdy se k prezidentovi dostal útočník Pavel Vondrouš s airsoftovou pistolí a stála už jedno místo. Šéf útvaru pro ochranu prezidenta Jiří Sklenka odstoupil z funkce. Od prvopočátku se hojně skloňovalo selhání týmu prezidentovy ochranky, v jehož čele stál. Podle původních informací jeho odvolání zvažoval policejní prezident Martin Červíček.

"Cítí osobním odpovědnost za své podřízené, kteří selhali při incidentu v Chrastavě," řekl Jiří Sklenka.  K rozhodnutí dospěl již v pátek poté, co viděl televizní záznam incidentu. O svém rozhodnutí neprodleně informoval prezidenta Klause, O svém rozhodnutí neprodleně informoval prezidenta Klause, řekl s tím, že ve věci se "rozhodl zachovat jako chlap" a neumí si prý představit, že by postupoval jinak. Krátce před odchodem z fukce poskytl vyjádření serveru Lidovky.cz.

Sklenkovo prohlášení:

"Ačkoliv jsem na místě nebyl a opatřením v Chrastavě jsem osobně nevelel, po zhlédnutí incidentu, nad kterým se mohu nyní už jenom mračit, cítím osobní odpovědnost za jednání mých podřízených, bez ohledu na to, zda mohli nebo nemohli uvedenému incidentu zabránit."

Podle jeho slov všechny informace kolem něj nestačil vstřebat. "Od začátku této události jsem v práci v podstatě nepřetržitě, takže teď není čas na vnímání nějakého okolí. Hlavně jsem přímo nebyl u toho samotného incidentu, těžko můžu sdělit něco dalšího," řekl serveru Lidovky.cz Sklenka.

Anketa

Jaký trest by si zasloužil 'atentátník' z Chrastavy?

Měl by dostat jen napomenutí či pokutu 2575
Stačila by podmínka na několik měsíců 517
Zaslouží si jít na několik let vězení 1404

Podle jeho informací mělo ještě pokračovat šetření. Sám Sklenka nechtěl dělat žádné závěry. Chrastavské události se řešily i na policejním prezídiu. "Schůzka samozřejmě bude pokračovat," dodal. Vyhodnocujeme celou situaci, velice pomohly záznamy, které jsem měl k dispozici," řekl serveru Lidovky.cz Sklenka.

Chování svých podřízených nechtěl nyní komentovat, protože celá věc se vyšetřuje. "Myslím, že situace pro mé chlapce byla velmi složitá. Znovu opakuji, že vstup chráněné osoby do davu, který není předem kontrolován, je vždy velmi složitou záležitostí," poznamenal pouze.

PŘEČTĚTE SI:

Funkci bude podle svého názoru technicky předávat v řádu několika dní. Sklenka nechtěl spekulovat o tom, kdo jej v ředitelském křesle nahradí. Ve funkci šéfa prezidentovy ochranky byl Sklenka deset let, před tím dva roky pracoval jako náměstek téhož útvaru za prezidenta Václava Havla. Před nástupem na Pražský hrad vedl kriminálku v pražské Bartolomějské ulici.

Na prezidenta v pátek v Chrastavě na Liberecku z bezprostřední blízkosti několikrát z pistole na airsoft vystřelil šestadvacetiletý muž.Střelec se do rukou policie dostal  později, stihl dokonce dát rozhovory několika novinářům.

 

  • 35Diskuse