Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Není důvod se omlouvat, Zeman otevřel téma vulgarity v politice, zní z Hradu

Česko

  12:09aktualizováno  14:30
PRAHA - Není důvod, aby se prezident Miloš Zeman omlouval za své vulgární výroky, které zazněly v nedělních Hovorech z Lán, řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček, Podle něj prezident svými sprostými slovy otevřel diskusi na klíčové téma. Zeman v nedělním rozhovoru použil vulgarismy opakovaně, za což sklidil kritiku politiků, médií i veřejnosti.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček foto:  Dan Materna, MAFRA

Podle Ovčáčka měla vulgární vyjádření hlavy státu svůj kontext a svou příčinu, za kterou označil údajné citace z textů ruské kapely Pussy Riot a také citaci protikandidáta z prezidentské volby Karla Schwarzenberga (TOP 09). Použití dalších sprostých slov ale Ovčáček nevysvětlil.

„Důležité je, že pan prezident tím otevřel klíčové téma, zda-li je vůbec přípustné takové výrazivo v politice využívat. V minulosti to bylo blahosklonně přehlíženo, dokonce kvitováno, bylo to označováno za noblesní. To si myslím, že není správné,“ uvedl také hradní mluvčí.

VÍCE K TÉMATU:

Ovčáček také odmítl kritiku, že Zeman v případě překladu slova „pussy“ použil příliš vulgární výraz, který českému překladu neodpovídá. Podle anglikanistů je „pussy“ využíváno jako domácí označení pro kočku (číča) nebo jako označení ženských genitálií. „Český výraz k**da mi nepřipadá adekvátní. Stojí na škále vulgárnosti dál než anglické vulgární, ale trochu hravé pussy,“ řekla například Markéta Malá z Ústavu anglického jazyka a didaktiky Univerzity Karlovy.

„Myslím, že činnost této hudební skupiny umožňuje pouze jeden jediný výklad,“ řekl k tomu Ovčáček. Ovčáček také nesouhlasí s kritikou, že Zeman měří dvojím metrem sobě a ostatním.

A to v souvislosti s literárním historikem Martinem C. Putnou, kterého v minulosti odmítal jmenovat profesorem poté, co na demonstraci přišel s transparentem „Katolické buzny zdraví Bátoru“. „Pan prezident nepoužívá jiná měřítka na sebe a na jiné, a právě proto v závěru Hovorů z Lán zdůraznil, že odkazuje na svět svých názorových odpůrců,“ řekl Ovčáček.

Stížnosti na vystoupení

Do kontrolních orgánů mediálních institucí již dorazilo množství stížností na prezidentovo vystoupení. Ovčáček poznamenal, že Hrad dostává i ohlasy na podporu prezidenta. Ten se podle něj také těší, že příští týden při návštěvě Moravskoslezského kraje bude moci s občany diskutovat přímo, a nikoliv prostřednictvím médií.

Množí se také protesty lidí na internetu. Za dva dny se například více než 24 000 lidí přidalo k internetové petici, která požaduje Zemanovo odstoupení z úřadu. Autoři textu výzvu zdůvodňují tím, že český prezident jedná v rozporu s dobrými mravy a zásadami slušného chování, nehájí zájmy Česka, dělá mu špatné jméno v zahraničí a je špatným příkladem pro občany ČR.

ČTĚTE TAKÉ:

 „Miloš Zeman několikrát uvedl, že byl zvolen přímou volbou 2 717 405 hlasy, a proto si může dělat v podstatě, co chce. Pokud se nám podaří získat více než 2 717 405 podpisů, třeba tento argument bude respektovat a sám odstoupí,“ uvedli autoři petice. České zákony neumožňují podpis petice po internetu, protest tak nemá právní relevanci.

Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...