Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Není jedno, co kdo říká

Česko

  9:46
PRAHA - Kavárnu Slavia zná dramatik Václav Havel přes padesát let jako místo, které odráželo chod dějin. Soudí, že pobývání v kavárnách není tak docela bezúčelné. Přišla i rakouská velvyslankyně Margot Klestilová-Löfflerová.

LN Čím je pro vás toto místo důležité?
Chodil jsem sem v nejrůznějších etapách svého života a dějin našeho státu a vím, jak důležitá křižovatka to byla, přičemž to zdejší dění se nepromítlo do nějakých okamžitých dějů společnosti, ale z dlouhodobého hlediska se ukazuje, že je mnohdy významně ovlivnilo. Příslušníci menšin, kteří pobývají v intelektuálních kavárnách, začasté tím, co píší a co dělají, nepřímo ovlivňují posléze život většin.

LN Zažil jste různá období a z toho vyplýval i ohlas, jaký vaše psaní mělo. Má stále slovo takovou sílu, jako když se vaše texty potají rozmnožovaly?
Samozřejmě že ve svobodných poměrech už nemusí mít jedno vyjádření, jeden projev, jeden článek či jedna kniha takový zásadní význam, jaký mohly mít v poměrech totalitních. Vzpomeňme například na ten explozivní celosvětový význam, které měly třeba Solženicynovo Souostroví Gulag nebo kniha paní Mandelštamové, to samozřejmě ne. Ale to neznamená, že slovo ztrácí význam, že není slyšet a že neovlivňuje situaci. Je to jen všechno složitější, už proto, že slovo klade trochu větší nároky, aby si ho někdo v tom dnešním kolotoči vůbec povšiml. Neznamená to ale, že dnes je úplně jedno, co kdo říká.

LN Mělo pro vás psané slovo v nějaké situaci zásadní význam?
Vzpomínám si, že ve vězení jakýmsi zázrakem ke mně doputovala pro vězeňskou knihovnu zcela netypická kniha Herzog od Saula Bellowa. Je o člověku, který píše, píše, píše a trápí se tím, že to jeho psaní nemá žádný vliv na osud světa. A pořád mění všelijak adresáty v naději, že když dá jiného adresáta, ovlivní situaci víc, a ono stále nic. Až se z toho lehce zblázní. Uvízla mi v paměti taková malá větička: „Načetl pár stránek Bohu“. Na to si občas vzpomenu, psal jsem o tom i ve svých dopisech z vězení.

LN Jaký vzkaz máte pro Evropu?
V minulosti poučovala, dobývala, kolonizovala, to teď už nedělá a dělat by neměla, ani si hrát na nějaký mozek světa, který všechno ví nejlíp a všem radí. Jako celek, jako soustátí by se měla zamyslet o jiném typu svého bytí, takovém, který nemyslí jenom na okamžitý dnešní zájem, ale i na zájem budoucích generací a eventuálně to nabídnout jako inspiraci pro jiné, kteří ji mohou, nebo nemusí přijmout.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...