Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 1 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odmítl kmotr Janoušek krevní test? Policie mlží

Krevní testy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krevní testy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Policie v pátek odvezla Romana Janouška do nemocnice na vyšetření, jehož součástí jsou běžně krevní testy. Souhlasil ale známý pražský kmotr s odběrem krve, který by určil hladinu alkoholu v krvi, případně užití drog? Policie se k tomu nechce vyjadřovat. Trestní stíhání již bylo zahájeno.

Poté, co policisté zastihli namol opilého Janouška unikajícího parkem, odvezli ho ještě před podáním vysvětlení do nemocnice. „Dobrovolně byl převezen do nemocnice, kde byl podroben vyšetření,“ řekla v pátek serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Zda podstoupil testy, které by odhalily možné užití drog ale policie sdělit nechce. „Více vám sdělit nemůžu, protože právě probíhá vyšetřování,“ odpověděla Kropáčová.

Odběr krve

Osoba vyzvaná k vyšetření je povinna se podrobit dechové zkoušce a je-li tato pozitivní i lékařskému vyšetření zejména odběrem a vyšetřením krve, přičemž vyšetření na návykové látky se provádí  lékařským vyšetřením jak krve, tak i moče, popřípadě slin.

Zdroj: ePrávo

A sdílná nebyla ani v sobotu. Poté, co televize Nova informovala o tom, že Janoušek odběr krve odmítl. „Nezlobte se, ale podrobnosti vám sdělit nemůžu,“ uzavřela mluvčí.

I dechová zkouška může být důkaz

Krevní testy na alkohol přitom v určitých případech nutné nejsou. „Pokud se orientační dechová zkouška provádí alkoholtesterem Dräger, tak není nezbytné odvážet podezřelého na vyšetření. Takový výstup lze použít jako důkaz,“ vysvětluje mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová.

Pokud má policista podezření, že řidič je pod vlivem jiných omamných látek, může provést také orientační test na drogy. V případě, že je takový test pozitivní, lékařské vyšetření musí následovat.

Trestní stíhání zahájeno

Policie již vyhotovila usnesení o zahájení trestního stíhání, nesdělila ale z jakých konkrétních činů. Důvodem je to, že mu obvinění nebylo ještě doručeno. Ještě dlouho do pátečního večera policie vyslýchala svědky, kterých bylo velké množství.

„Pro nás není rozhodující, jestli to bude dnes nebo zítra, ale to, že se policie rozhodla podezřelého trestně stíhat,“ sdělila Kropáčová. Podle informací některých médií není Janoušek zastižení.

Vlivný přítel bývalého pražského primátora Pavla Béma je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, ublížení na zdraví a neposkytnutí první pomoci. Podle advokáta Josefa Lžičaře, který zastupuje rodinu poškozené, hrozí Janouškovi 3 až 10 let za mřížemi.

Orientační dechovou zkoušku zachytila kamera serveru iDNES.cz.

V pátek po desáté hodině narazil Janoušek se svým Porsche Cayenne zezadu do před ním jedoucího volva a snažil se ujet. Řidička nabouraného vozu po nehodě vystoupila, doběhla porsche, které stálo asi na třicet metrů vzdálené křižovatce, a chtěla jej zastavit. Řidič ji však srazil a následně z místa ujel, aniž by ji poskytl první pomoc.

Zraněná jedenapadesátiletá Vietnamka byla převezena na jednotku intenzivní péče do motolské nemocnice. Má těžký otřes mozku, zlomených několik žeber a zlomené bérce.

Podle mluvčí nemocnice Pavlíny Dankové byla žena v sobotu převezena z jednotky intenzivní péče na anesteziologicko-resuscitační oddělení. 

ČTĚTE TAKÉ:

Janoušek se poté snažil policistům uniknout. Nejprve autem, poté pěšky. V pankráckém parku ho ale policisté zadrželi, odvezli nejprve na vyšetření do nemocnice a poté na policejní ředitelství v Kongresové ulici.

Po třetí hodině ho policie propustila zadním vchodem a řidič v černém audi odvezl Janouška pryč. Obviněný zatím nebyl.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...