Někdo sbírá známky, jiný luxusní limuzíny. Jeden je nejspokojenější u mariáše, druhého lákají osmitisícovky, třetímu stačí procházka na Říp. V letní rubrice Siesta LN se dozvíte, jak tráví volný čas lidé, o nichž se obvykle píše v souvislosti s jejich povoláním.
SIESTA LN
Petr Novotný
* LN Říká se o vás, že jste workoholik, který nepracuje, jen když spí. Dokážete ve svém životě oddělovat pracovní a volný čas?
Nemám to nijak ostře ohraničené, dá se říct, že ani žádný volný čas nemám, protože jsem skutečně typický workoholik. Odpočívám a bavím se i při práci. Částečným odpočinkem jsou snad jen moje cesty po světě, navštívil jsem už bezmála osmdesát zemí. I když ani to není vysloveně relax, protože píšu spolu s Františkem Ringem Čechem cestopis.
* LN Které zemi, již jste v posledních letech navštívil, jste přišel na chuť nejvíc?
V poslední době se mi moc líbilo Mongolsko. Byl jsem tam dvakrát a ta země mi přirostla k srdci. Nikdy bych netušil, že se mi tam až takhle bude líbit.
* LN Co vám na Mongolsku tak učarovalo?
V žádné zemi jsem neviděl takovou koncentraci nádherných děvčat. Doslova v žádné, a to jsem byl i na Havaji. Mongolsko je v -tomto ohledu něco tak šokujícího, že jsem si na to nezvykl ani do posledního dne. Napřed jsme si s Čechem mysleli, že jdou po ulici modelky na nějakou přehlídku nebo že se něco filmuje. Ale byly to studentky, které jen tak vyšly ze školy. Neskutečná krása místních dívek byla to poslední, co bych tam očekával. Mongolsko máme spojené nevím s čím, ale určitě ne s krásou. Pro mě je to teď prototyp krásy.
* LN Přirostla vám ta asijská země k srdci ještě něčím?
Pochopitelně se mi tam strašně líbila příroda. Poušť Gobi zdaleka není jen taková poušť, jak si ji ve své fantazii představujeme, je to neskutečně fotogenický, nádherný prostor. Já jsem tam cestoval jak na koních, tak na velbloudech, bydleli jsme v jurtách, lovili ryby v jezerech. Abych dostál své pověsti, nesmím zapomenout ani na tamní výborné jídlo…
* LN Kterou zemi byste naopak znovu navštívit nemusel?
Každá země má něco do sebe, ale už nikdy nemusím do Libye. Nic strašného se mi tam sice nestalo, protože jsem byl pod ochranou samotného Kaddáfího, stejně jako všichni účastníci rallye Paříž–Dakar. Ale každá minuta v té zemi na mě působila naprosto apokalypticky. Lidi, režim, systém… Pochopil jsem, že je to opravdu socialistická Džamahírie, jak se tady kdysi žertem říkalo. Ještě ke všemu jsou na hranicích minová pole. Těmi jsme také projížděli. Ani teď se tomu nedokážu zasmát, jedno z těch aut dokonce na minu najelo. To všechno dohromady na mě působilo hrozně.
* LN Lybie není právě typickou turistickou destinací... Napadá vás i jiná země, kam byste nedoporučoval jet?
Velkým zklamáním pro mě byla na druhý pokus Brazílie. V Riu jsem byl poprvé v roce 1970 a strašně jsem si jej zamiloval. Ale když jsem tam byl podruhé, tak mě to otrávilo. Kriminalita tam dosáhla takových rozměrů, že mi celé město doslova znechutila.
* LN Co byste poradil těm, kdo s cestováním na vlastní pěst začínají?
Já nemůžu moc radit, protože sám sebe považuji za mírně lehkomyslného cestovatele. Když si nic nezařizuju, tak hodně zažiju. Jsem na sebe přísný jedině v nastudování těch zemí. Musím vědět, co se tam jí, jaká je místní specialita – já jsem na stravu hodně zatížený, ale měl bych také vědět něco o historii té země, o politické situaci, o jejich zeměpisu, památkách.
* LN Jaké věci si kromě letenek, víza a očkování před cestou zařizujete?
Řekl jste úplně všechno. Kromě těchto tří věcí nezařizuji obvykle nic. Nedělám si velké plány, čím budu cestovat, kde budu bydlet. Snažím se zjistit, nemám-li v dané zemi nějaké kontakty nebo nemajíli je mí přátelé. Obrovské terno je takzvaný místní nadšenec, který je šťastný, že má cizince, kterému může něco ukázat. On tu zemi zná jako domorodec, dokáže odpovídat na otázky. Je krásné cestovat sám, věřte tomu, že mě to baví, ale ještě lepší je na dva dny se svěřit někomu, kdo ví, kam v městě jet. Já mám rád kulturu, divadlo, muzikály, koncerty, galerie, ale i když jsem sebelépe připravený, není nic lepšího než se zeptat domorodce, co teď u vás letí, co je dobré.
***
Něco navíc...
* Jaký nejvyšší vrchol jste v životě zdolal?
Naprostým vrcholem bylo pohoří Olymp v Řecku, strašně náročný výstup. Nahoru vyrazí třeba 300 lidí, dojde jen 14. Já jsem se tam dostal až na druhý pokus během dvou let. To pokud jde o překonání výšek. Mým profesním vrcholem jako podnikatele byl koncert Nedvědi na Strahově.
* Když se řekne dovolená, vybaví se vám batoh a pohorky, nebo slunečník a lehátko?
Ani jedno, ani druhé. Vybaví se mi putování od místa k místu, ale nejsou to pohorky a batoh, je to normální cestování. V žádném případě lehátko a slunečník. Ani dvacet minut.
* Vyrazil byste do práce za parného letního dne jen v kraťasech?
Určitě, vyrážím.
* Kdy jste jel poprvé na dovolenou sám bez rodičů a kam to bylo?
Jel jsem stopem do NDR, když mi bylo šestnáct. I když, už v jedenácti letech jsem sám stanoval na Seneckých jezerech u Bratislavy. Tam byl ale jakýsi vzdálený dohled, který na mě občas koukal, ale i tak byl ten pocit samostatnosti úžasný.
Curriculum vitae Petr Novotný
* Čerstvě šedesátiletý bavič, moderátor a podnikatel se proslavil na obrazovce TV Nova svým pořadem „Novoty“. V televizní anketě TýTý získal pětkrát ocenění Bavič roku. * Předtím působil řadu let jako textař, manažer a konferenciér country skupiny Fešáci. * V současné době spolupracuje s rádiem Frekvence 1, moderuje soutěž „Pět proti pěti“ na TV Prima a zakládá vlastní školu zaměřenou na komunikaci, média a podnikání. * Jeho firma 6P je největší uměleckou agenturou v České republice. Největším úspěchem společnosti byl vyprodaný megakoncert k oslavě 50. narozenin Jana Nedvěda na pražském Strahovském stadionu. * Napsal několik kuchařek, spolu s Františkem Ringem Čechem připravuje knižní cestopis.
O autorovi| Jakub Vavruška, s moderátorem a bavičem hovořil