13. dubna 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Není to věrohodné, hodnotí děkan FAMU vysvětlení od policejního prezidenta

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 167Diskuse
Karel Z. vyvěsil tibetskou vlajku proti hotelu Hilton. Za půl hodiny ho... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Z. vyvěsil tibetskou vlajku proti hotelu Hilton. Za půl hodiny ho... | foto: Jan Krupička

PRAHA Děkan FAMU Pavel Jech omluvu za policejní zásah vítá, nicméně vysvětlení nepovažuje za dostatečně věrohodné. Podle jeho názoru se totiž v žádném případě nejednalo o ojedinělý incident. „Nemůžeme to omezit jen na náš případ, to by nesvědčilo o tom, co se v Praze dělo,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz s tím, že věc je potřeba řádně vyšetřit.

Lidovky.cz: „Komunikační chyba a přílišná aktivita policistů“, tak vám policejní prezident Tomáš Tuhý vysvětlil zásah proti tibetským vlajkám u vás na FAMU. Jak jeho slova hodnotíte?
Nevěrohodně. Jejich hlavní argument byl, že to je ojedinělý případ. Navíc ho měl způsobit nadřízený, který ale v dopisu (policejní prezident zaslal děkanovi omluvný dopis; pozn. red.) není jmenován, a možná ani nikdy nebude. Což je také zvláštní. V rámci toho všeho, co se tady (při návštěvě čínské delegace) odehrávalo, to není věrohodné.

Lidovky.cz: Sám policejní prezident v závěru dopisu píše, že doufá, že je pro vás jeho odpověď dostačující. Uspokojila vás jeho reakce?
Existují tam mezery, například s tím nejmenovaným velitelem. Zůstává spousta otázek, zdali například tam nebyl jiný příkaz (k odstranění vlajek), ale k tomu já nemám důkazy. Mám jen intuici a rozum, proto by chtělo věc řešit komplexně. Pro mě je velmi důležité, aby se to prozkoumalo ještě na jiné úrovni. Ať se dozvíme, co se opravdu stalo. Náš případ je možná zajímavý tím, že je to akademická půda, ale jsou tu i další, kde skutečně došlo ke strhnutí tibetské vlajky. Což se u nás nestalo, závažnější incidenty či konfrontace byly jinde.

Pavel Jech, děkan FAMU.

Pavel Jech, děkan FAMU.

Kriminální policie během „vyšetřování“ na FAMU

Kriminální policie během „vyšetřování“ na FAMU

Lidovky.cz: Ptám se s ohledem na argument přílišné aktivity a špatné komunikace. Je pro vás relevantní?
Jsou to relevantní argumenty, ale v širší souvislosti to nedává úplně smysl. Také je zajímavé, že se tento případ řešil na nejvyšších místech. Kdyby to byl tak malý a ojedinělý incident, proč sem přišel pan ministr (ministr vnitra Milan Chovanec; pozn. red.), když se zase tak nic nestalo? Otevírá to pro mě obavy.

Lidovky.cz: Poslední dobou zaznívá, že příkaz k odstraňování tibetských vlajek padl na vysokých policejních místech. Co si o tom myslíte, jaký je váš názor?
Víme, že se vlajky různě odstraňovaly. Můj názor je, že když policisté přišli na FAMU, asi měli nějaký rozkaz, do kterého se jim nechtělo. Ale museli ho splnit, a tak udělali minimum, co mohli, a pak odešli. Vlastně to nebylo o přílišné aktivitě, ba naopak se snažili být aktivní co nejméně. Také z videozáznamu jejich řeč těla naznačuje, že na akademické půdě moc nechtějí být. Ale to je jen můj dojem.

Lidovky.cz: Budete v této věci podnikat nějaké další kroky, nebo je to pro vás uzavřená záležitost?
Dopis nejprve projedná Akademický senát, který se k němu vyjádří. Dáme ho také prozkoumat právníkovi, zdali se s ním něco dá dělat. Pravděpodobně ale byl psán pod nějakým právním dozorem, aby se tam nedostalo něco, co by nemělo. Nemůžeme to ale omezit jen na náš případ, to by nesvědčilo o tom, co se v Praze dělo.

Lidovky.cz: Jaký dojem jste ze setkání s ministrem Chovancem a policejním prezidentem Tuhým měl?
Trval jsem na tom, že chci informační schůzku bez nějaké tiskové konference a tak podobně. To byla moje podmínka. Chtěl jsem jednat přátelsky, pozval jsem k tomu i dva členy Akademického senátu. Chtěli jsme si vyslechnout jejich stanovisko. Proto mojí druhou podmínkou bylo, že ze schůzky nebude žádný závěr. A také jsme si ještě vyžádali písemnou odpověď.

Lidovky.cz: A průběh schůzky?
Ptal jsem se na pár věcí, ale odpověď nebyla moc přesvědčivá. Pan ministr Chovanec zase hodně zmiňoval svoje studentská léta a sametovou revoluci, že nás chápe a že na akademickou půdu policejní zásahy nepatří. Přišli, omluvili se a snažili se to vysvětlit, byli slušní, to vítám. Ale celé mě to moc nepřesvědčilo. Ale u nás se toho moc nestalo, co ti ostatní?

Jaroslav Tvrdík, muž v pozadí českočínských jednání.
Číňanky čekají na přílet čínské delegace před letištěm Václava Havla.
  • 167Diskuse
Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?
Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?

Ve druhém roce se z kojence stává batole a jeho vývoj jde stále kupředu. Podívejte se, jaké aktivity mu v něm pomohou.

Najdete na Lidovky.cz