30. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nenosí peníze, tlačí jinak, bilancuje Sváček 14 let v čele soudu

Jan Sváček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Sváček. | foto: Lidové noviny

PRAHA Předsedové soudů jsou vystaveni mnoha tlakům. "Jsem rád, že se nyní budu moct věnovat jen souzení," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Jan Sváček, neúspěšný kandidát na ústavního soudce, který po 14 letech končí v čele pražského Městského soudu (střídá ho jeho dosavadní místopředseda Libor Vávra).

Lidovky.cz Na co by si měl váš nástupce dávat pozor?
Pro předsedu krajského a městského soudu, a v Praze zvlášť, je nejtěžší zamezit všem vlivům, které by mohly ovlivňovat nezávislé soudcovské rozhodnutí. Předseda soudu kvůli tomu musí jít často do různých konfliktů, které se samozřejmě časem staví proti němu. To bych pokládal za nejdůležitější a nejtěžší zároveň. Přál bych mu, aby se mu v tomto dařilo.

Jan Sváček

Narodil se 13. července 1957 v Českých Budějovicích. V letech 1999–2013 působil jako předseda Městského soudu v Praze, od poloviny září se stal soudcem Vrchního soudu v Praze.
Je podruhé ženatý, s bývalou manželkou Zuzanou mají dvě dcery. Jeho nynější manželkou je moderátorka Michaela Dolinová.

Lidovky.cz Takže i na vás někdo tlačil?
Samozřejmě. Nejde o to, že by za vámi přišli nějací lidé s penězi. Takhle se to nedělá. Spíš jsou to tlaky přes média, vyjádřené názory, jak ta kauza má dopadnout, nebo kritika soudců za jejich rozhodnutí od neúspěšného účastníka řízení. Tady je třeba se soudců zastat. Ale je potřeba, aby šli s kůží na trh.

Lidovky.cz Vyplývá z toho nějaká změna českého soudnictví, o kterou se zasadíte?
Pořád usilujeme o vytvoření Nejvyšší rady soudní moci. Už byla ustanovena v naprosté většině zemí Evropské unie, kromě dvou. V tuto chvíli musím bohužel konstatovat, že je problém v nás soudcích, protože se na tom nedokážeme dohodnout. Vláda svého času byla nakloněna o tom s námi hovořit. My jsme ale měli jednu podmínku, abychom se právě dohodli mezi sebou. Což se nestalo.

Lidovky.cz Když vás prezident Miloš Zeman navrhl na funkci ústavního soudce, zaznívala na vaši adresu kritika, že máte málo praxe, protože jste byl 14 let předsedou soudu. Od poloviny září jste u Vrchního soudu v Praze trestním soudcem. Byl tento přechod pro vás velkou změnou?
Pro předsedu soudu, zvlášť velkého, je souzení koníčkem, pro který si musí udělat čas. To byl i můj případ. Teď mi odpadly organizační a personální záležitosti a budu se moci svým trestním kauzám věnovat. Na to se těším.

Lidovky.cz Pracujete už na nějakém případu?
Ano. Pracuji v trestním senátu, ale kauzy to nejsou nijak mediálně zajímavé.

Lidovky.cz A nezačne se vám stýskat po vyšší funkci? Ucházel byste se v budoucnu ještě o nějakou?
O funkcích se nyní nemíním bavit. Člověk se snaží vytvořit si mechanismus, který by mu umožňoval, aby se souzení mohl věnovat. V obvodu Městského soudu v Praze to bylo vždycky problematičtější než kdekoliv jinde. Problémových kauz a agend je tam trošku více. Já jsem teď upřímně rád, že se budu věnovat soudcovské profesi.

Lidovky.cz A jak zpětně hodnotíte slova některých senátorů, kteří se otevřeně postavili proti tomu, abyste se stal ústavním soudcem? Například tvrdili, že se přátelíte s lobbistou Tomášem Hrdličkou, že jste lhal o své komunistické minulosti nebo že jste odmítal zpřístupnit informace o minulosti soudců?
Tohle už je pryč a nechci se k tomu vyjadřovat.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.