Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neomezujte imigraci, varují britští nobelisté

Česko

LONDÝN Skupina osmi nositelů Nobelovy ceny včera varovala britskou vládu, že jí navrhované omezení imigrace může ohrozit postavení Británie jako jedné z předních zemí v oblasti vědeckého výzkumu. Dočasné omezení počtu vzdělaných pracovníků, kteří mohou imigrovat do Británie, mají-li tam nabídku zaměstnání, bylo zavedeno v červnu. Trvalé omezení přistěhovalectví ze zemí mimo Evropskou unii by mělo platit od dubna 2011. „(Limit) by snížil naši schopnost rekrutovat nejchytřejší mladé talenty i respektované vědce na naše univerzity a do průmyslu,“ píše skupina nositelů Nobelovy ceny v dopise zveřejněném v deníku The Times.

Podle vědců stojí mezinárodní spolupráce za čtyřiceti procenty britské vědecké produkce a omezení imigrace by mohlo výkon britské vědy snížit. „Velká Británie se nesmí izolovat od stále více se globalizujícího světa výzkumu – britská věda na tom závisí,“ uvádí se v dopise.

Vědci také vyzvali vládu, aby byl případně zavedený limit pružný a odpovídal potřebám vědy a průmyslu. „Vláda považovala za nutné vytvořit výjimku z pravidel pro fotbalisty v Premier League. Je to smutná reflexe našich priorit jako národa, pokud nedokážeme ocenit elitní vědce a inženýry,“ stojí také v dopise.

Mezi vědci, kteří se pod dopis podepsali, jsou i Andre Geim a Konstantin Novoselovov, již obdrželi letošní Nobelovu cenu za fyziku za průkopnické experimenty s grafenem.

Ministr pro přistěhovalectví Damian Green řekl, že vláda již jednala o tom, jak by mělo omezení vypadat. „I nadále budeme přitahovat a udržíme si nejchytřejší a nejlepší lidi, kteří budou skutečně významní pro náš ekonomický růst, ale neomezená migrace příliš zatěžuje veřejné služby,“ prohlásil ministr. Podle oficiálních údajů přicestovalo v roce 2008 do Británie 538 000 imigrantů, z toho 258 000 tvořili občané členských zemí EU.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!