Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neonacisté napadli českého fotografa

Česko

  18:10
PRAHA - Českého fotografa Stanislava Krupaře zbili v sobotu v Drážďanech neonacisté. Incident se odehrál na nepovolené demonstraci proti zrušenému hudebnímu festivalu Sachsentage. Radikálové do Krupaře na zemi kopali, způsobili mu podlitiny a poničili jeho fotografické vybavení. Fotograf bude v pracovní neschopnosti a zvažuje podání trestního oznámení.

Neonacisté - ilustrační foto foto: Jan NevyhoštěnýLidovky.cz

Krupař uvedl, že má zhmožděniny a odřeniny po těle a bolí ho kotník.Fotoreportér řekl, že ho zmlátilo několik německy i česky hovořících mužů. "Na zemi do mě kopali," přiblížil. Přišel o mobil, útočníci poničili jeho fotografické vybavení. Podle Krupaře tamní policie zatkla tři lidi včetně jednoho Čecha. Vzniklou věcnou škodu odhaduje Krupař na 15.000 až 20.000 korun.

Několik stovek extremistů a příznivců neonacistické strany NPD se odmítlosmířit se zrušením hudební akce a na protest se shromáždilo u vlakovéhonádraží Neustadt v centru Drážďan. "Vzhledem k nedostatečnému zabezpečení celé demonstrace ze strany policie se neonacistům podařilo prorazit policejní kordony a zcela volně projít centrem města," uvedl serveriHNed.cz. Podle Krupaře bylo policistů na demonstraci málo.Drážďanská policie ve svém komuniké naopak uvádí, že zmařila pokusy o větší střety.

Regionální organizace NPD původně chtěla uspořádat "letní slavnost" v drážďanské čtvrti Pappritz. Protože akce nedostala povolení, uskutečnily se tři "spontánní manifestace" ve třech různých částech Drážďan, jichž se dohromady zúčastnilo na 750 lidí.Po ukončení jedné z nich se chtěli radikálové vydat na nepovolený průvod doměstské části Neustadt nedaleko centra saské metropole. Policie sice průvodu zabránila, ale jednotlivým skupinám demonstrantů se podařilo doNeustadtu proniknout. Podle místních médií neonacisté hajlovali aprovolávali nacistická hesla.

Skupiny extremistů se prý vždy rozptýlily,aby se opět vyrojily na jiném místě. "Proti tomu nelze nic podniknout,"citovala agentura DPA policejní zdroj.Policie uvádí, že ráno a dopoledne bylo původně nasazeno 300 mužů, alekvůli vývoji situace nakonec zasahovalo 500 příslušníků pořádkových sil. Voficiálním prohlášení zhodnotila akci konstatováním, že důslednýmzakročením policistů "nedošlo k žádným větším střetům a všechny pokusy o ně byly zmařeny". Policie však také uvedla, že byl vážně zraněn jedenpracovník pořádkových sil a do 20:00 SELČ bylo zadrženo 12 lidí, z nichžčtyři byli obviněni z ublížení na těle.

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat