Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neonacisté provokují, po dvou letech se vrátí do Jihlavy

Česko

  7:00aktualizováno  10:42
JIHLAVA - Krajské město Vysočiny v sobotu čekají horké chvilky. Po necelých dvou letech se tam totiž vracejí pravicoví extremisté. Oficiálně proto, aby vyjádřili podporu Srbsku, město se však obává, aby se akce nezvrhla v neonacistickou provokaci.

Pravicoví extremisté foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Demonstraci, kterou pořádá brněnská pobočka Dělnické mládeže, se magistrát chystá důkladně monitorovat. "Přítomen bude minimálně zástupce města radnice, pakliže se odkloní od svého účelu, je možnost ji rozpustit,"  informoval server Lidovky.cz mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. 

ČTĚTE TAKÉ:


Přesně to se stalo v červnu 2009, kdy magistrát pochod zarazil hned zkraje. I přes to se neonacisté vypravili položit věnce k hrobu německých vojáků na centrální jihlavský hřbitov. 

"Ať už byla oficiální oznámení jakákoliv, neonacisté se scházeli především z důvodu položení věnců," píše na svých stránkách Antifa. Souhlasí i expert na pravicový extremismus Michal Mazel.  "Určitě to vyloučené není, může to být mimo rámec nahlášené akce," myslí si.

Do centra města se navíc chystají odpůrci neonacistů, policie se proto chystá na případné střety. "Reálně hrozí narušení veřejného pořádku a páchání trestných činů zejména s rasovým podtextem. Dojde-li k těmto situacím, jsme připraveni proti pachatelům nekompromisně zakročit," uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.

Pochod a demonstraci se pokusí překazit hnutí Jihlava blokuje, které se prezentuje jako iniciativa občanů Jihlavy a okolí. "Nechceme se smířit s faktem, že se neonacisté pokusí opět po několika letech ukázat svou sílu," uvádí na svém blogu. Protiakci nicméně na jihlavské radnici nikdo nenahlásil. "Aby splnili zákonnou povinnost, musí ji ohlásit nejpozději v pondělí," uvedl Tulis. 

Akci na radnici ohlásil Erich Lamprecht, předseda Dělnické mládeže aktivní především na Moravě, v Brně se třeba podílel na organizaci prvomájové demonstrace, kde létaly dlažební kostky.

Trasa pochodu neonacistů.

Pro zvětšení rozklikněte

Akce, jejímž nahlášeným účelem je podpora srbskému lidu, proběhne od 12 do 20 hodin. Pochod půjde po trase od autobusového nádraží po Fritzově a Havlíčkově ulici až na náměstí Svobody, kde by měly proběhnout projevy. Potom se účastníci vypraví po Tolstého ulici, Jiráskově ulici zpět k autobusovému nádraží.

Jihlava se stala oblíbenou destinací neonacistů. "Je takovým poutním místem, jednu dobu se tam scházeli každý rok. Po zákazu v roce 2009 a navazujících soudních procesech mimo jiné souvisejících s propagací této akce se odmlčeli," upřesnil Mazel.

Autor: