Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Neonové srdce zůstává v Praze

Srdce na Pražském hradě (2002). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srdce na Pražském hradě (2002). | foto: Jan HroudaLidové noviny

PRAHA Nepřehlédnutelný český výtvarník Jiří David cítí jisté rozčarování nad tím, s jakými komplikacemi se setkává jeho dlouhodobá snaha umisťovat v Praze na veřejných místech nezvyklé výtvarné artefakty.

V uplynulých dnech skončila nezdarem snaha umístit Davidovo obří neonové srdce nad kábulským stadionem. Když tento symbol lásky a míru zářil v roce 2002 nad Pražským hradem jako výraz končícího prezidentského období Václava Havla, setkal se s protichůdnými reakcemi.

Negativní stanovisko vyjádřil tehdy například současný prezident Václav Klaus. S velkými problémy se potýká i nejnovější záměr Jiřího Davida umístit další rozměrné dílo v Praze. Autor ale záměr už nechce dopředu prozradit.

Věřím, že to nakonec vyjde
Jiří David včera řekl LN, že nové dílo má být umístěno v samém centru Prahy na obzvlášť viditelném místě. „Je to místo, na které vidí celý svět,“ řekl s jistou nadsázkou David. Konkretizovat lokalitu ani charakter díla nehodlá.

David cítí obavu, že medializace záměru by mohla úspěšné realizaci díla ublížit. „Vlastně už to mělo být, jenže na poslední chvíli z toho sešlo, přestože majitel i památkáři s tím souhlasili.

Jsem už z toho trochu rozmrzelý, jakou námahu a přesvědčování dá najít sponzora, který by věnoval milion korun na vystavení díla, jež mu nepatří,“ prohlásil výtvarník, který na sebe poprvé upozornil širokou veřejnost, když umístil na střechu Rudolfina trnovou korunu.

Havla si vzali jako záminku
Druhým realizovaným projektem bylo právě neonové srdce nad Pražským hradem, které nyní vlastní Světová rozvojová organizace (WDO). Ta ho chtěla rozsvítit nad kábulským stadionem, kde příslušníci někdejšího vládnoucího hnutí Taliban popravovali své odpůrce.

Exprezident Václav Havel však podle slov svého tajemníka Jakuba Hladíka nedal k takovému místění souhlas, o který WDO žádala. Údajně z obavy, že srdce bude chápáno jako náboženský symbol křesťanské víry a její ikony Panny Marie, a vyvolá tak náboženské střety.

Podle Davida ovšem exprezident těžko může k umístění srdce udělovat souhlas či nesouhlas, protože dílo nepatří ani jemu, ani autorovi, ani České republice.
Výtvarník David prožívá zklamání z toho, že neonový artefakt, který cítil jako odkaz na srdíčko, jež připojoval Václav Havel ke svému podpisu, nikde není vystaveno.

Odvolání se na Havlovy pochybnosti chápe jako záminku, která má zakrýt skutečnost, že WDO nebyla s to dotáhnout realizaci do konce. „Chtěl jsem, aby to viselo v Kábulu, kde by to mělo nejsilnější dopad. Ale ani já jako autor s tím nemůžu nic dělat, protože to srdce už nevlastním. Ale argumentovat nesouhlasem Havla mi připadá jako výmluva.“ řekl David, který patří mezi Havlovy sympatizanty.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!