Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Neplatiče ČT hledá nová firma

Česko

Koncesionářské poplatky televize brzy umožní hradit i prostřednictvím mobilního telefonu

PRAHA Ty, kdo veřejnoprávní televizi nehradí koncesionářské poplatky, má od června shánět nová firma. „Kontrakt přešel na společnost Verbis Praha,“ řekl LN obchodní ředitel České televize Robert Kvapil. Verbis převzala smlouvu, kterou měla s televizí uzavřenou společnost BSP Lawyer Partners.

Ta před rokem vzbudila nevoli, když na základě jejích údajů dostalo zhruba pětadvacet tisíc živnostníků výhružný dopis, aby začali za televizi platit. Mnohých se přitom povinnost vůbec netýkala. ČT proto chtěla smlouvu s BSP vypovědět.

BSP měla na starosti vyhledávání neplatičů. Vymáhání i případné soudy o dlužné částky pak zajišťuje advokátní kancelář Dalibora Kalcsa. Tomu pomáhá případy vyřizovat síť zhruba padesáti advokátních kanceláří po celé republice.

Jednou z nich je i pražská advokátní kancelář Rychetský Hlaváček Krampera& partneři. Personálně je provázaná právě s nedávno založenou společností Verbis.

Ta od BSP převzala kontrakt na vyhledávání neplatičů, který platí do května 2010. Verbis si kvůli tomu od BSP pronajímá její nově vytvořenou organizační složku, díky ní může využívat dosavadní know-how i datové zázemí BSP.

Podle ředitele Kvapila nebylo nutné vypsat nové výběrové řízení, neboť smlouva pokračuje, jen s jiným partnerem. Naopak se údajně zpřísnil dohled ze strany ČT, aby nedošlo k mylnému oslovování. „Nastane-li jakýkoli exces, smlouva okamžitě končí,“ tvrdí Kvapil.

Těm, kdo mají platit, se navíc televize snaží nabídnout větší komfort. Vypsala už totiž soutěž na firmu, která by lidem umožnila platit za televizi prostřednictvím mobilní peněženky, tedy aplikace, kterou pro přístup k účtům nabízejí banky.

Ze zadávacích podmínek na webu ČT vyplývá, že takto by mělo jít hradit poplatky už od září.

Pohlídat si, zda lidé platí, je pro Českou televizi životně důležité, koncesionářské poplatky tvoří totiž její hlavní příjem.

Způsob financování veřejnoprávních médií se v posledních měsících probírá v Senátu, a to na základě návrhu ODS ekonomicky zestátnit Českou televizi i rozhlas. Tedy financovat je místo z poplatků přímo ze státního rozpočtu.

Senátor ODS Richard Svoboda předložil návrh zákona, podle něhož by ČT ročně měla dostávat pevnou částku 5,8 miliardy korun, Český rozhlas dvě miliardy.

„Nechtěl bych se nikdy dostat do diskuse se státem o tom, jestli to bude 5,8, nebo 5,1, anebo dokonce 4,1. I v souvislosti s tím, že Česká televize realizuje projekty dlouhodobého charakteru,“ řekl obchodní ředitel Kvapil v úterý v Senátu. Naznačil, že právě dlouhodobý vývoj - programový i technologický - by ČT, pokud by byla placena státem, nemohla předvídat. Podle Kvapila nynější systém výběru poplatků funguje, neměl by se tedy měnit. Staronový ředitel ČT Jiří Janeček by přitom rád konečně do zákona prosadil navyšování poplatků, přesáhne-li inflace určitou míru. Aby se veřejnoprávní média platila z eráru, odmítá také šéf rozhlasu Václav Kasík. „Existuje riziko, že státní orgány či politické síly by mohly využívat finančního působení, aby získaly vliv na redakční politiku,“ varoval v Senátu.

***

„Hradit televizní poplatky z mobilu podobně, jako se z něj přistupuje na bankovní účet, by mělo jít už od září.“

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: