Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cizinky v české pasti. Nikdo je nepojistí a za porod dají i 30 tisíc

Porod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Těhotné cizinky jsou v Česku v pasti. Pokud ještě nemají nárok na české občanství či na úřední trvalý pobyt, musí se připravit na to, že si porod budou muset platit samy. A to i přesto, že v Česku normálně pracovaly, platily zde daně i zdravotní pojištění.

Pro pojišťovny nejsou těhotné cizinky vítanými klientkami a dává od nich ruce pryč i stát. Ženy musí poté zdlouhavě obcházet pojišťovny a vyjednávat podmínky uzavření pojištění. I když se jim to povede, neznamená to, že nezaplatí 30 tisíc za porod nebo 7 tisíc za den v nemocnici jako Valeria Vakalyuková a Zulfiya Hudayberganová.

'Byla jsem šťastná do chvíle, než přišel účet na 30 tisíc'

Dvaatřicetiletá Valeria Vakalyuková žije v České republice už sedm let, ale trvalý pobyt se jí ještě nepodařilo získat. Předtím, než se jí narodilo dítě, pracovala jako pokladní v supermarketu na smlouvu na dobu určitou. Když zjistila, že je těhotná, smlouva jí zrovna končila, ale zaměstnavatel ji odmítl prodloužit. Musela si tak zařídit komerční pojištění, které podle jejích slov nebylo nijak levné a pojišťovna jí navíc odmítla pojistit pro případ těhotenství.

"Byla jsem šťastná, protože porod proběhl v pořádku a narodila se nám zdravá holčička. Vyděsila jsem se ale, když mi porodnice vystavila účet na bezmála 30 000 korun, které mi pojišťovna samozřejmě neproplatila," popisuje svou negativní zkušenost Vakalyuková původem z Ukrajiny.

Kdo má nárok na veřejné pojištění?

Současná úprava osobního rozsahu zákona o veřejném zdravotním pojištění umožňuje cizincům vstoupit do systému veřejného zdravotního pojištění za předpokladu, že mají na trvalý pobyt nebo jsou zde zaměstnáni.

Pojištěni jsou také žadatelé o mezinárodní ochranu a cizinci, kterým bylo uděleno oprávnění k pobytu na území Česka za účelem poskytnutí dočasné ochrany.

Dokud v České republice cizinci pracují, odvádějí daně, pojistné na sociální pojištění a veřejné zdravotní pojištění, je vše v pořádku. Problém nastává, když imigrant o práci přijde. České zákony omezují sociální práva cizinců tím, že pokud ztratí práci, nemohou se přihlásit na úřad práce, pobírat podporu v nezaměstnanosti a přestávají být i účastníky veřejného zdravotního pojištění.

Za den v nemocnici 7 tisíc korun

Navíc ani komerční pojištění nezaručuje komplexní bezplatnou péči. "Komerční zdravotní pojistky obsahují mnoho výluk, například že nikdy nehradí pojistnou událost, jejíž příčina nastala před uzavřením pojistné smlouvy, tedy léčení nemoci, kterou cizinec trpěl již v době podpisu pojistné smlouvy. Komerční pojišťovna tedy nepojistí již těhotnou ženu ohledně péče v souvislosti s porodem, takže bývalé zaměstnankyně si porod musejí zpravidla platit samy," potvrzuje právník specializující se na migrační právo Pavel Čižinský.

Představu, že poté, co si zaplatí komerční pojištění, se o nic nebude muset starat, měla i Zulfiya Hudayberganová z Uzbekistánu. Její těhotenství však bylo rizikové a ani ji pojišťovna na tyto účely nepojistila. Zulfiya za potrat a jediný den strávený v nemocnici, zaplatila 7 tisíc korun. O peníze se ale s pojišťovnou soudit nechce. "Musela bych si hledat právníka, a to jsou další výdaje," říká Hudayberganová.

Problémy s pojištěním

Komerční pojištění si platí lidé, kteří přicházejí do České republiky ze zemí mimo EU, nemají trvalý pobyt a nejsou zaměstnaní. Vztahuje se i na děti narozené na českém území. Právník Pavel Čižinský jejich počet odhaduje zhruba na 700 tisíc lidí. Pojišťovny ale nemají povinnost je pojistit.

Čižinský upozorňuje však také na případy, kdy se ženě, která nemá veřejné pojištění, narodí nemocné dítě. To získává stejné občanství jako jeho rodiče, takže se stává, že za léčení dítěte musí rodina platit velmi vysoké částky. Péče o dítě v inkubátoru může přijít i na 800 tisíc korun (Celý článek s přečtěte ZDE.) Cesta k nápravě současného stavu je podle právníka složitá. Pojišťovnám plynou z pojištění cizinců velké zisky a legislativní opatření komplikuje lobbing pojišťoven v parlamentu.

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!