Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nepostradatelný poradce. Radil dvěma ministrům za 1,3 milionu korun

Vilém Žák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vilém Žák | foto: ARCHIV MAFRA

PRAHA Jako poradce hned dvou ministrů si loni vydělal více než nejlépe placený náměstek na ministerstvu financí. Když se k tomu připočte ještě jeho plat za funkci náměstka, kterým se stal teprve loni v listopadu, dostává se Vilém Žák do čela žebříčku nejlépe placených ministerských zaměstnanců v roce 2012.

Než se stal Žák loni v listopadu 1. náměstkem ministra zemědělství Petra Bendla (ODS), živil se jako poradce hned na dvou ministerstvech. Jeho první úvazek byl právě u Bendla, kde si za 10 měsíců vydělal přes 420 tisíc korun. Oba se znali už z dřívějška. Žák byl jeho náměstkem i v době, kdy stál Bendl v čele Středočeského kraje. 

Dvojnásobně výhodnou smlouvu pak Žák uzavřel s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou (ODS). Podle interních dokladů ministerstva si účtoval 888 tisíc korun. "Měl na starosti problematiku odpadového hospodářství a energetiky po dobu 10 měsíců," upřesnil náplň jeho práce Chalupův mluvčí Matyáš Vitík. Ten zároveň v reakci na článek uvedl, že "za reálně odvedenou práci" Žák inkasoval méně - 648 tisíc korun. Když Lidovky.cz toto číslo žádaly dříve, odmítl ho rezort uvést.

K TÉMATU:

Lidovky.cz chtěly Žáka konfrontovat s výší odměn, které jako poradce pobíral. Ten si sice nechal dotazy zaslat na e-mail, avšak ponechal je po tři dny bez odpovědi. Znalosti podle oficiálního životopisu na obě zastávané pozice měl. Studoval jak zemědělství, tak ekologii. Dříve také vedl tým poradců exministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS). 

Překonal i Šišku

V roli ministerského poradce si tedy Žák loni vydělal přes 1,3 milionu korun. Jako první náměstek pak od listopadu do konce roku inkasoval dalších minimálně 150 tisíc. Celkově si tak jako státní úředník přišel na téměř 1,5 milionu korun a stal se tím nejlépe placeným státním úředníkem v loňském roce. 

Žebříček vytvořily Lidovky.cz z údajů, které obdržely z jednotlivých ministerstev. Dosud mu kraloval v současnosti stíhaný exnáměstek Vladimír Šiška, který si v rezortu práce a sociálních věcí loni vydělal přes 1,3 milionu. Další nejlépe honorované příčky obsadili náměstci z ministerstva financí a vnitra. (Celý žebříček najdete zde.)

Poradci ministra Tomáše Chalupy za rok 2012
JménoOdměna (v Kč)Funkce
Jan Piskáček 312 000 mediální poradenství
Lenka Vrtišková 120 000 životní prostředí v regionech
Alois Novák740 000  Zelená úsporám
Jana Blažíčková 740 000 problematika Šumavského parku
Lenka Rovná500 000 agenda EU
Jefim Fištejn260 000 příprava podkladů pro mediální výstupy
Vilém Žák888 000odpadové hospodářství a energetika
Michail Odarčenko312 000 přípravu podkladů pro mediální výstupy
Jiří Linke888 000 koordinoval sbor poradců
Milan Bukolský620 000 ochrana přírody z pohledu dozorové činnosti
Miroslav Zajíček576 000 oblast mezirezortních připomínkových řízení
Jan Podhráský80 000příprava nového operačního programu
Josef Šíma 740 000 * ministerstvo tvrdí, že Šímovi loni nic nevyplatilo.

Vilém Žák je všechny svým platem předstihl. Zda mu k dobře placeným místům v rezortech řízených politiky z ODS dopomohlo jeho členství v téže straně, nekomentoval. Není však jediným Chalupovým poradcem, kterého s ministrem pojí jeho politická příslušnost. 

Jana Blažíčková, která je poradkyní ministra pro oblast šumavského národního parku, je členkou ODS na Praze 6. Chalupa místní buňce předsedá. "Pan ministr si mě vybral patrně proto, že můj zájem o Šumavu znal a věděl, že se v tématu slušně orientuji," komentovala své místo poradkyně Blažíčková. 

Nejlépe placení poradci

Celkově utratil Chalupa za poradce ze všech ministrů nejvíce. Podle interních dokumentů, které má server Lidovky.cz k dispozici, za ně loni zaplatil přes 6,8 milionu korun. Oficiálně ministerstvo uvádí částku o něco nižší - 5,6 milionu korun.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Jaké platy a odměny se loni rozdělovaly na ministerstvech? Vše se dočtete pod klíčovým slovem Platy úředníků.

I tak je to však jednoznačně nejvyšší suma. Například na ministerstvu obrany loni pracoval stejný počet poradců jako u Chalupy - 13. Celkem však inkasovali "pouhých" 3,5 milionu korun. 

Dalším Chalupovým poradcem je Alois Novák, který ministrovi pomáhá s programem Zelená úsporám. I s ním se zná Chalupa z Prahy 6. Novák stojí v čele společnosti Sneo, která spravuje majetek svěřený této městské části. 100% vlastníkem firmy je Praha 6.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...