Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Národní divadlo prodává nepotřebnou oponu ze Státní opery. Minimální cena je 100 tisíc

Národní divadlo prodává oponu Antonína Střížka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní divadlo prodává oponu Antonína Střížka. | foto: ÚZSVM

PRAHA Na webu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se objevil neobvyklý inzerát. Národní divadlo jeho prostřednictvím prodává nepotřebnou oponu z dílny akademického malíře Antonína Střížka, která od roku 2002 až do nedávné rekonstrukce zdobila scénu pražské Státní opery. Minimální cena je podle znaleckého posudku stanovená na 100 tisíc korun.

Opona Antonína Střížka, která byla původně určena k novému nastudování Kouzelné Flétny, je 16 metrů široká a devět metrů vysoká. Malovaná byla akrylem na plátno. Její výjev zobrazuje klíčovou scénu pohádky Kouzelná flétna - rituální zkoušky prince Tamina, při níž ho doprovází princezna Pamina, oba jsou decentně nazí, dívají se do barevné krajiny a táhnou za sebou dlouhý nařasený pruh látky, který je jednou z dominant obrazu. Popis vyplývá ze znaleckého posudku, který je k inzerátu přiložen.

„V současné době je opona umístěna ve skladu a možnosti prohlídky jsou silně omezené,“ píše úřad v inzerátu. Zájemci mají nabídky posílat e-mailem do poloviny ledna, minimální cena je 100 tisíc korun. 

Lidé obdivují interiér Státní opery.
Rekonstrukce opery trvala skoro 3 roky.

V posudku je uvedeno, že se autor díla inspiroval v gotice a chtěl v něm docílit určité čistoty a čitelnosti barev a tvarů. „Střížkova opona v mých očích přece jen původní eleganci a hlavně stylovou jednotu prostoru narušuje. Činí tak ovšem decentně, barvy jsou tlumené, připomínají nadýchnutý prosvětlený pastel. Vnáší do vážného prostoru hravé prvky, idylizují jej,“ hodnotí prodávané dílo znalec v posudku. 

Během první lednové neděle se po téměř tříleté rekonstrukci Státní opera znovu otevřela veřejnosti. Součástí nákladných úprav byla i nová opona, která vznikla v dílnách Národního divadla podle návrhu původní opony Eduarda Veitha, která se v roce 1945 ztratila. Ta právě nahradí oponu, kterou divadlo nyní nabízí k prodeji.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...