Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Nepovolené ohně hned hasíme“

Česko

Hasiči by letošní pálení čarodějnic nejraději zrušili. Starosti jim dělá větrné počasí a sucho

PRAHA Chystáte dnes s pár známými pálení čarodějnic mimo oficiální akce? Pak se připravte na to, že vaše podpálená hranice nebude mít dlouhého trvání. Pražští hasiči dnes totiž budou tak trochu připomínat nosorožce – každý podezřelý oheň nemilosrdně „zadupou“.

„Ve chvíli, kdy někdo zakládá ohniště, měl by tak učinit pouze se souhlasem majitele pozemku. Což je v Praze ve většině případů město. To má některá pálení oficiálně nahlášené a o těch také víme. Všechny ostatní budeme muset nekompromisně ukončit,“ potvrdil mluvčí pražských hasičů Vít Pernica.

Zcela zakázáno je rozdělávání ohňů v lesích. Pokud někdo při pálení odpadu nebo zakládáním ohně v přírodě způsobí požár, může dostat pokutu až 25 tisíc korun. Pernica také připomněl předloňské pražské čarodějnické reje v prostoru mezi Dolními Počernicemi a sídlištěm Černý Most. Lidé tam vedle centrálního ohně založili i několik menších neohraničených ohnišť. Následně tam museli zasáhnout hasiči, policisté i strážníci. Zásah tehdy trval přes tři hodiny.

Situaci nyní zhoršuje dlouhotrvající sucho, kvůli kterému hasiči museli v uplynulých dnech vyjíždět mnohem častěji než jindy. Například v pondělí zasahovali u 110 požárů a v úterý u 148 požárů. Dlouhodobý průměr přitom činí zhruba 60 požárů za den.

Český hydrometeorologický ústav navíc už vydal výstrahu, ve které upozorňuje na sucho s nebezpečím požárů prakticky na celém území republiky.

„V některých oblastech dokonce index nebezpečí venkovních požárů dosáhl pátého, tedy nejvyššího stupně, což je velmi vysoké riziko, kdy hrozí rozsáhlé požáry. Stačí chvilka nepozornosti, špatné uhašení ohně nebo odhozený nedopalek cigarety a dojde k požáru,“ varuje také mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček.

Velké hranice budou pod dozorem Navzdory některým obavám se nakonec oficiální ohně rozhoří hned na několika místech v Praze. Jeden z největších vzplane pravděpodobně na Hostivařské přehradě, kde se uskuteční již tradiční Hajdulafest. Pro festival tu bude připravena k podpálení velká tzv. filipojakubská vatra. Letos se tu kromě jiného představí kapely Visací zámek, Timudej a Nightwork. Je připraven pestrý program pro děti a jejich rodiče. Proběhne také soutěž o repliku legendárního motocyklu Jawa New Pionýr 555.

Na všechny čarodějnice s maskou i bez se už těší i Botanická zahrada v Troji. Tady proběhne i výstava košťat a ochutnávka všemožných bylinných lektvarů.

Tradiční rej se uskuteční i na Kampě. Hranice se zapálí u náplavky a v sedm hodin mají sraz čarodějnice i s veškerou „havětí“ na Malostranském náměstí. Odtud vyrazí průvod na Karlův most. Celá noc pak patří podle pořadatelů reji „přítomných neupálených čarodějnic – jedubab – bosorek a jiných meger“.

A kdo má soutěžní ambice, nechť se vydá na Ladronku v Praze 6. Tady totiž od pěti odpoledne proběhne už tradiční volba Miss čarodějnice.

***

Kam vyrazit na pálení čarodějnic: Ladronka v Praze 6 * volba Miss čarodějnice Café na půl cesty v Praze 4 * před kavárnou v Centrálním parku Hostivařská přehrada * festival Hajdulafest a pravé pálení čarodějnic Botanická zahrada v Troji * ochutnávka lektvarů a bylinek Klub Dixie v Praze 11 * akce Čarodějnice v kouzelné zahradě Centrální park Prahy 13 * soutěže, atrakce pro děti před domem dětí Kbelské hřiště, Praha 9 * soutěž o nejhezčí masku Stodůlky, Praha 13 * rej masek před tamním Spolkovým domem Čarodějnický slet na Kampě, Praha 1 * průvod masek z Malostranského náměstí na Kampu

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!