22. ledna 2018 14:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozbor Zemanova vystoupení na Nově: nepravdy a zavádějící výroky převálcovaly fakta

Miloš Zeman vystoupil v debatě TV Nova Cesta na Hrad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman vystoupil v debatě TV Nova Cesta na Hrad. | foto: ČTK

PRAHA Nepřesnosti ve vlastních postojích i v hodnocení historie. Tak dopadla analýza tvrzení Miloše Zemana v první „debatě“ kampaně před druhým kolem prezidentských voleb. Divákům na TV Nova se představil pouze současný prezident, kterého dostal za úkol ukočírovat moderátor Rey Koranteng.

Server Demagog.cz, který se věnuje nezávislému ověřování pravdivosti výroků českých politiků, se zaměřil i na vystoupení prezidenta Miloše Zemana - a ve srovnání se posledními několika rozhovory, které Zeman poskytl, neměl prezident příliš dobrý večer, který v televizi vidělo 1,5 milionu diváků.

Fakticky správně se Zemanovi podařilo mluvit v 11 případech, jasnou chybu udělal devětkrát a k tomu bylo deset jeho výroků zavádějících a dva neověřitelné.

Zeman se na Nově ukázal sám, jeho vyzyvatel Jiří Drahoš dal před televizní debatou přednost setkání s občany v Brně.

Nepravdy: obyvatelé Švédska i vlastní postoj k euru

Fakta se Zemanovi popletla celkem devětkrát, což je pro něj ve vystoupeních a rozhovorech monitorovaným serverem Demagog.cz, který se zaměřuje na pravdivost výroků, nadprůměr - z celkem 295 výroků se Zeman „netrefil“ 111krát - v posledním prověřeném rozhovoru, který Zeman poskytl v pátek TV Barrandov v pořadu Týden s prezidentem, měl Zeman pravdu 20krát a nepravd i zavádějících výroků pronesl v součtu deset (pět a pět).

V neděli večer na Nově Zeman poprvé nemluvil pravdu, když komentoval americké volby. „Ve Virginii, a to se stalo poprvé v amerických dějinách, rozhodl hlas jednoho jediného voliče,“ prohlásil Zeman. Podle serveru Demagog.cz k tomu však během historie USA došlo již sedmkrát. 

Factcheckingový server Demagog.cz vyhodnotil výroky Miloše Zemana z první...

Factcheckingový server Demagog.cz vyhodnotil výroky Miloše Zemana z první prezidentské debaty.

Zeman popletl i dějiny československé - příčinu s důsledkem si spletl u tzv. pendrekových zákonů přijatých Alexandrem Dubčekem. Podle Zemana zákonné opatření vedlo „ke smrti několika demonstrantů a ke zranění mnoha dalších“, bylo však přijato až v reakci na ony demonstrace na výročí okupace 21. srpna 1969.

Zeman také špatně uvedl, že vláda Mirka Topolánka vládla pět měsíců v demisi (ve skutečnosti šlo o dvě vlády, jedna vládla v demisi pouze měsíc a druhá měsíce tři), spletl se i ohledně vyjádření Ústavního soudu k EET (tvrdil, že šlo pouze o žádání úpravy zákonem místo podzákonné normy, výtek měl však soud více) či se špatně uvedl počet obyvatel Švédska.

Jako nepravdivé server vyhodnotil i Zemanovo vyjádření k jeho vlastním postojům. Zeman v pořadu tvrdil, že přestal podporovat euro v okamžiku vzniku řecké dluhové krize, server však doložil, že se Zeman k přijetí eura vyjádřil pozitivně ještě v roce 2014, tedy řadu let po vypuknutí krize.

Zeman také zveličil reakci ruského premiéra Medveděva na text ruského listu o tom, že sovětská okupace byla pro Československo přínosná (Medveděv se podle Zemana omluvil, od textu se však ve skutečnosti pouze distancoval).

Poslední nepravdou, kterou Zeman na Nově řekl, bylo vyjádření o prezidentských milostech. „S jedinou výjimkou, a to byl pan Kajínek, tak jsem milosti vždy udělil pouze v případě nevyléčitelně nemocných,“ řekl Zeman.

Zavádějící informace o kancléřských prověrkách

Jedenáctkrát se Zemanovi povedlo svůj výrok fakticky podložit bez chyb. Server Demagog.cz však k tomu vyhodnotil ještě deset jeho výroků jako zavádějících a další dva jako neověřitelné.

K zavádějícím vyjádřením patří například to, že si Zeman přisoudil dovedení Česka do NATO (k čemuž došlo za Zemanova premiérského období, rozhodnuto o tom bylo však ještě před jeho začátkem), tvrdil, že podpořil aktuální zákon o obecném referendu (podpořil zatím pouze návrh staršího data) či princip jednomyslnosti rozhodování Evropské rady, který Zeman prezentoval jako plošný, fakticky však neplatí pro všechny oblasti.

Zeman také mluvil o prověrkách hradních kancléřů s odkazem na to, že Vratislav Mynář tu svou stále nezískal. „První kancléři včetně tuším pana Schwarzenberga prověrku neměli,“ konstatoval Zeman, dodat však zapomněl, že v té době bezpečnostní prověrky pro kancléře ještě neexistovaly. Zeman také řekl, že k výkonu práce kancléř prověrku ze zákona nepotřebuje, což je sice pravda, ale podle serveru jde o zavádějící informaci, jelikož bez prověrky se kancléř nemůže účastnit řady jednání nebo se seznamovat s utajovanými informacemi.

Mezi neověřitelné výroky patřila například údajná citace ze schůzky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. „Budu vám citovat, co jsem řekl kancléřce Merkelové: ‚Paní kancléřko, když si pozvete hosty k sobě domů, tak je neposíláte na oběd k sousedům.‘“ Jelikož byla schůzka neveřejná, nelze výrok potvrdit, ani vyvrátit.

Demagog.cz ověřuje během kampaně i výroky Jiřího Drahoše. Ze zatím 79 výroků bylo zatím 62 fakticky správně, dva nepravdivé, jeden zavádějící a 14 neověřitelných.

proPavlína Procházková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz