Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Neprávem zabavené miliony? ‚Rath starší chtěl jen vylepšit svoji a synovu pozici‘

Česko

  6:00
PRAHA - Veškeré námitky rodiny Davida Ratha v případu zabavených milionů rozcupoval Městský soud v Praze. Vrácení peněz zkonfiskovaných v úplatkářské kauze Rath, o které původně žádal zesnulý Rathův otec Ratmír, nelze podle soudu požadovat v civilním řízení. Soudce Jan Klášterka si navíc neodpustil poznámku, že soudní tahanice o miliony byla účelová a odvolání proti rozsudku obvodního soudu označil za nedůvodné.

Otec Davida Ratha u soudu. foto: Jindřich Mynařík

Otec bývalého politika podal kvůli penězům žalobu na ochranu vlastnického práva proti ministerstvu vnitra. „Je to možné chápat také jako pokus žalobce získat prostřednictvím rozhodnutí vydaného v občanském soudním řízení prostředek způsobilý vylepšit pozici žalobce, popřípadě i pozici jeho obžalovaného syna, v trestním řízení,“ konstatuje soudce Klášterka v usnesení, které podle informačního zákona získal server Lidovky.cz.

Pozůstalí po Ratmíru Rathovi nemají nárok na zabavené miliony, rozhodl soud

Chtěl zpět 8 milionů

Naráží tak na korupční aféru Davida Ratha, v níž si již vyslechl prozatím nepravomocný rozsudek 8,5 roku a propadnutí majetku. Krátce poté, co v roce 2012 tehdejšího politika zadrželi, zabavili policisté v jeho hostivickém domě 10 milionů. David Rath tvrdil, že zhruba milion patří jemu s manželkou, o 7,4 milionu korun a 39,3 tisíce euro se posléze přihlásil jeho otec. Prý měl u syna uloženy celoživotní úspory na nákup domku, z něhož sešlo.

Když mu miliony detektivové odmítli vydat, podal Rath starší žalobu na jejich vrácení. Kdyby svůj spor vyhrál, získal by nejen peníze, ale navíc argumenty pro kritiku práce policie v hlavní větvi kauzy, kde figuruje David Rath.

Jenže takto podle prvoinstančního a nyní i odvolacího soudu nelze postupovat. „Ustanovení trestního řádu o vrácení věci tímto právním instrumentem obcházet nelze,“ upozorňuje usnesení. Server Lidovky.cz ho zveřejňuje v galerii dokumentů.

Rath starší a po jeho úmrtí v roce 2014 pozůstalí argumentovali, že policisté se vůbec nezabývali tím, komu peníze patří. V domě, kde je našli sice bydlel David Rath. Nemovitost však spoluvlastnil s otcem a bratrem. Postup detektivů Ratmír Rath dokonce přirovnal k loupeži. Zjevně marně.

David Rath během přestávky v soudním líčení

Vzhledem k tomu, že civilní žalobou nelze zabavené peníze získat, nebylo podle soudu nutné majitele zjišťovat. „Otázka vlastnictví peněz ani není bezprostředně právně významnou pro posouzení této žaloby jako nedůvodné, neboť postačí, jestli věc byla vydána nebo odňata konkrétnímu člověku, který se pak jejího vrácení může domáhat pouze postupem podle trestního řádu,“ upozorňuje soudce. Bezpředmětné jsou pak podle něj i nářky, že policisté Ratmíru Rathovi nedoručili příkaz k domovní prohlídce.

Mohou podat dovolání

Rozsudek z letošního února je pravomocný. Pozůstalí Ratmíra Ratha proti němu mohou podat dovolání. Zda tak učinili, či učiní, není jasné. David Rath ani jeho advokát na dotazy serveru Lidovky.cz nereagovali. Za manipulování zakázkami v roli středočeského hejtmana poslal Davida Ratha loni Krajský soud v Praze na 8,5 roku do vězení a nechal mu propadnout majetek v hodnotě 22 milionů včetně výše zmíněných peněz.

Případ se nicméně přesunul k vrchnímu soudu, který projedná Rathovo odvolání společně s dalšími nepravomocně odsouzenými v čele s manželi Petrem a Kateřinou Kottovými či stavařkou Ivanou Salačovou, která policii pomohla skupinu kolem Ratha rozkrýt.

Autor: