Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nepřidám se k PPF, zůstanu neutrální

Česko

Energetický a průmyslový holding (známý pod zkratkou EPH) si věří. Vyhlíží příležitosti hlavně na německém a polském trhu, do nákupu elektrárenských firem je připraven investovat desítky miliard korun. „Dnes již jsme strategickým hráčem v energetice,“ říká v rozhovoru pro Lidové noviny předseda představenstva EPH Daniel Křetínský.

* LN Před šesti lety, když jsme spolu dělali rozhovor, jste začínal budovat energetickou divizi skupiny J&T. Jak byste shrnul změny, které se za tu dobu ve vaší kariéře odehrály?

Je to příběh postupného růstu, kdy jsme spolu s týmem mých kolegů krok po kroku budovali strukturu, z níž vznikl Energetický a průmyslový holding. Od původního záměru působit ve více odvětvích jsme se postupem času zaměřili na energetiku. Dnes již jsme strategickým hráčem v energetice.

* LNA kam se chcete posunout řekněme za dalších pět let?

My jsme si nikdy nestanovili konečný cíl či konečnou vizi. Naše vize je vždy plovoucí a s tím, jak se nám dařilo, posouváme cíl dál a dál. Základním cílem je pokračovat v akviziční činnosti a zintenzivnit koordinaci a vytváření synergií v rámci skupiny.

* LN Struktura skupiny EPH, již tak složitá, se dále zkomplikovala vznikem nové firmy EP Energy. Jaký je důvod vzniku této společnosti?

EPH je dnes hybridní struktura, která zahrnuje v rámci hlavní strategické linie energetické firmy, ale vedle toho i firmy v příbuzných i nepříbuzných oborech. Mezi příbuzné obory patří energetické strojírenství a montáže, příkladem nesouvisejícího oboru firmy je SOR (druhý největší český výrobce autobusů – pozn. red.). Součástí EP Energy tyto firmy nebudou. Do EP Energy přesuneme pouze energetická aktiva. Cílem je vytvořit standardní energetickou utilitu. To je velmi podstatné pro jeden z našich střednědobých cílů a tím je obrátit se na mezinárodní finanční trhy.

* LN Kam se vydáte? Na akciový nebo dluhopisový trh?

Konkrétně na dluhopisový trh. Máme v plánu financovat naše operace prostřednictvím mezinárodních dluhopisů. Osobně bych za nejpravděpodobnější termín považoval polovinu roku 2012.

* LN Uvažujete výhledově také o emisi akcií na burze?

Naším cílem, který je dohodnutý na úrovni akcionářů, je, aby EP Energy byla „IPO ready“, tedy že bude připravena a bude splňovat všechna kritéria pro to, aby mohla vstoupit na burzu. Jinou věcí je, jestli ten krok vůbec uděláme. Bude to záviset na potřebě kapitálu, na tempu rozvoje i dalších zájmech akcionářů. Určitě to však není krok, který by se měl stát v krátkodobém horizontu.

* LN Platí stále, že 40 procent EPH vlastní skupina PPF, 40 procent skupina J&T a 20 procent je vašich? Na trhu se objevily spekulace, že J&T svůj podíl snižuje nebo se k tomu chystá...

Není sice obecně mým úkolem mluvit za J&T ani za PPF, nicméně jsem s nimi v kontaktu a naprosto vylučuji, že by J&T měla v úmyslu snižovat svůj podíl. Tato informace se opravdu na trhu před několika dny objevila. Nechápu, kdo a proč poměrně intenzivně šíří takovou dezinformaci. Je to naprosto vyloučeno.

* LN Posuny ve struktuře akcionářů se netýkají ani EP Energy?

EP Energy je stoprocentní dceřinou společností EPH. Akcionářská struktura je tedy jednotná pro celou skupinu.

* LN Když jsme u zákulisních informací, objevilo se také, že se prý máte stát dalším partnerem neboli akcionářem PPF. Co je na tom pravdy?

To je zcela vyloučeno. Ani nejsem přesvědčen, že by mi PPF takovou nabídku chtěla učinit. Nemůžu být partnerem skupiny J&T ani PPF. Celý koncept skupiny EPH je, že má dva akcionáře se stejnými právy a já jako nejvyšší manažer a třetí akcionář musím být neutrální. To je základní podmínka pro fungování Energetického a průmyslového holdingu.

* LN Když se ohlédneme za loňským rokem, EPH měl šanci získat polské energetické skupiny Energa a Enea nebo německý STEAG. Nejste zklamáni, že jste ani v jednom případě neuspěli?

V Polsku jsme aspoň částečně úspěšní byli, dokončili jsme akvizici černouhelného dolu Silesia. Pokud se podaří naplnit náš podnikatelský záměr, měla by Silesia hrát významnou roli a výrazně přispívat k profitabilitě skupiny EPH. Privatizace společnosti Energa měla předem daného favorita, polská vláda předem avizovala, že chce Energu prodat PGE. Věděli jsme, do čeho jdeme. Jinou věcí je, že v pátek vyšla zpráva, že polský antimonopolní úřad zamítl žádost o povolení spojení mezi PGE a Energou.

* LN V soutěži jste skončili na druhém místě. Bude teď polská vláda jednat s vámi?

Jsme kdykoli připraveni zahájit jednání o privatizaci Energy a máme zájem jednat. Ale pravděpodobně se privatizace vrátí zpátky na začátek.

* LN A co případy prodeje společností Enea a STEAG?

O prodeji Eney polská vláda vyjednává exkluzivně s francouzskou EDF, která pravděpodobně předložila lepší nabídku než my. Netrpíme frustrací, pokud zvítězí vyšší nabídka než naše. Výsledek obou polských tendrů jsme akceptovali, ale v případě STEAG jsme cítili jistou hořkost. Naše nabídka totiž byla více než konkurenceschopná. Nicméně akceptujeme právo každého vlastníka naložit s aktivem tak, jak uzná za vhodné. Není naším stylem zpochybňovat výsledky výběrových řízení.

* LN Každá ze tří jmenovaných společností by stála desítky miliard korun. Jak se zdá, shromáždit peníze pro vás není problém...

EPH má, jak pevně věřím, velmi dobré jméno na bankovním trhu. Tedy velmi dobrou schopnost čerpat akviziční financování. Pokud jde o část, kterou platí investor ze svého, máme díky snižujícímu se zadlužení velkou schopnost generovat vlastní zdroje přímo na úrovni EPH. Třetím pilířem je podpora ze strany akcionářů formou podřízených úvěrů. Financovat akvizici v rozsahu jedné až dvou miliard eur nepředstavuje zásadní problém.

* LN Lze uvést konkrétní případy, jaké firmy a v které zemi máte vyhlédnuté?

Kromě České republiky nás prioritně zajímají sousední země, tedy Německo, Polsko a Slovensko. Nemohu být konkrétní, ale v zahraničí aktuálně sledujeme sedm významných příležitostí.

* LN Na českém trhu se vám podařilo dohodnout významnou akvizici na konci prosince. Je to dobrý obchod, když ČEZ prohlásil, že elektrárna Chvaletice je nejméně zisková z jeho uhelných elektráren, a tak ji prodává?

Komentovat akvizici elektrárny Chvaletice je pro mne poměrně obtížné, protože v tuto chvíli ještě probíhají jednání. Víme, že Chvaletice jsou nejméně nákladově efektivní elektrárnou ČEZ, a pokud by ji ČEZ neprodal, tak by ji musel uzavřít. Ale pro nás paradoxně platí, že Chvaletice budou na úrovni nejlepšího zdroje. Samostatná výroba elektřiny je ve většině našich tepláren méně efektivní než v případě Chvaletic.

* LN Máte zajištěné hnědé uhlí pro Chvaletice? Nebo uvažujete o přechodu na černé uhlí či zemní plyn?

Nemá smysl přestavět Chvaletice na černouhelnou elektrárnu, nikde v okolí není zdroj černého uhlí. Budoucností stávajícího zdroje ve Chvaleticích je provozovat jej na hnědé uhlí. Je otázkou jednání, kolik uhlí a za jakou cenu bude dostupné. Většinu uhlí nyní dodávají Severočeské doly, tedy skupina ČEZ. Jakmile nám prodají uhlí za vyšší cenu, hodnota elektrárny bude nižší a naopak. Je na rozhodnutí ČEZ, jestli chce inkasovat vyšší částku teď, nebo mít výnos rozložený do více let v platbách za uhlí. Pokud by byl extrémní požadavek na cenu uhlí, pak transakce vůbec neproběhne a ČEZ bude muset Chvaletice uzavřít.

* LN Jak vysoká cena uhlí by pro vás byla nepřijatelná?

Zde můžu zmínit, co právě teď požaduje Czech Coal. Jeho představa o cenách uhlí okolo 60 až 70 korun za gigajoule je nereálná. Všechny elektrárny kromě těch nejmodernějších na patě dolu by byly ztrátové už na variabilních nákladech. Vlastníci by je museli uzavřít, protože čím víc byste vyrobil, tím víc byste prodělal.

* LN Na EPH je zajímavé, že aktivně skupuje uhelné doly v zahraničí. Získali jste polovinu německé společnosti Mibrag a polský důl Silesia. Chystáte se tamní uhlí dovážet do Česka?

Ani Silesia, ani Mibrag nejsou primárně postaveny na dovozu uhlí do Česka. Nelze to ale vyloučit. V případě Mibrag by to bylo skutečně nouzové řešení, kdyby vznikla jakási forma uhelné krize vyvolaná jednáním Czech Coalu. Černé uhlí ze Silesie bude určeno hlavně pro polský trh, nicméně když bude existovat přijatelná příležitost vozit uhlí do České republiky, budeme připraveni. Konkrétní jednání o odbytu uhlí ze Silesie přijdou na pořad v polovině tohoto roku.

* LN Na konci roku 2010 jste také koupili pětiprocentní podíl v teplárenské společnosti Dalkia ČR. Co vám tento malý podíl – kromě dividend – přinese?

Získali jsme pět procent s opcí na dalších pět. Jsem přesvědčen, že opci využijeme a zvýšíme podíl na deset procent. Nebudeme se sice aktivně podílet na řízení Dalkie, ale otevře nám to možnost rozvíjet společné projekty v oblasti teplárenství. Energetika je investičně náročná a vytváření partnerství pro jednotlivé projekty je obvyklé a prospěšné.

* LN Váš blízký vztah se skupinami ČEZ a Dalkia je předmětem diskusí. Jste vůbec ještě navzájem konkurenti, nebo jste tým, který hraje proti ostatním?

Tady je potřeba počítat. Český trh s elektřinou je navázaný na německý trh, ten je provázaný s francouzským trhem a se zeměmi Beneluxu. Propojeni jsme také se slovenským a maďarským trhem. Žádný český hráč, ani ČEZ, nemá šanci ovlivnit cenu na tomto velkém trhu. Role konkurence se často přeceňuje. Na německém trhu si energetické skupiny konkurují na trhu pro koncové zákazníky a naopak velmi intenzivně spolupracují v oblasti výroby elektrické energie. Významná část velkých elektráren je vlastněna konsorciem dvou nebo tří společností. Snižují tím riziko, které je u energetických projektů velmi vysoké.

* LN To je zajímavý postřeh. Neměli byste třeba zájem podílet se kapitálově na výstavbě nových bloků jaderné elektrárny Temelín?

O tom jsme nikdy neuvažovali. V dnešní situaci je ve většině případů výstavba nových elektráren spíš veřejná služba než atraktivní investiční projekt. Energetika dnes nemá jasný legislativní rámec a cena elektřiny na trhu je volatilní. Velké energetické koncerny investují hlavně z pocitu odpovědnosti a veřejného zájmu. Musím říci, že o to komičtější je sledovat celospolečenskou kritiku ČEZ. Ten svými rozsáhlými investicemi do uhelných, jaderných a paroplynových elektráren snižuje budoucí cenu elektřiny. Vítězem tak budou hlavně spotřebitelé. My, ostatní výrobci, bychom byli raději, kdyby ČEZ tolik nestavěl.

***

Daniel Křetínský Narodil se v Brně roku 1975, vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. V roce 1999 začal pracovat pro finanční skupinu J&T. Na začátku roku 2003 byl jmenován partnerem J&T. Následně začal budovat skupinu energetických a průmyslových podniků, z níž v roce 2009 vznikl Energetický a průmyslový holding. Křetínský je jeho nejvyšším manažerem a dvacetiprocentním akcionářem. Současně je šéfem fotbalového klubu Sparta Praha.

Financovat akvizici v rozsahu jedné až dvou miliard eur nepředstavuje zásadní problém

Velké energetické koncerny investují hlavně z pocitu odpovědnosti a veřejného zájmu. O to komičtější je sledovat celospolečenskou kritiku ČEZ. Ten investicemi do uhelných, jaderných a paroplynových elektráren snižuje budoucí cenu elektřiny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!