Pátek 13. září 2024, svátek má Lubor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nepřijali vás na školu? Suďte se

Česko

Mladíka při neúspěšných přijímačkách rušila hudba. Podal na rektora žalobu a soud mu vyhověl

PRAHA Neúspěšný uchazeč o studium porazil rektora pražské Karlovy univerzity Václava Hampla.

Za pravdu mu včera dal pražský městský soud, když označil Hamplovo loňské rozhodnutí nepřijmout sedmadvacetiletého M. (redakce jeho jméno zná, ale na jeho žádost ho neuveřejňuje) na práva za nepřezkoumatelné. Hampl se proto nyní bude muset znovu zabývat všemi námitkami M., podle kterého byly loňské přijímačky nespravedlivé. Bránit se proti nepřijetí na školu u soudu je v Česku stále raritou, v poslední době ale takových případů přibývá.

Správní soudce Aleš Sabol zdůvodnil svoje rozhodnutím tím, že rektor chyboval, když se nezabýval jednotlivými body odvolání M. proti nepřijetí a místo toho žádost o přezkum bez velkého vysvětlování prostě zamítl. „Jediným důvodem je nepřezkoumatelnost rozhodnutí, když se žalovaná strana nevypořádala se všemi důvody odvolání,“ vysvětlil Sabol.

M. považuje verdikt za úspěch. „S výsledkem jsem spokojený, i když si uvědomuji, že se možná budu muset soudit dál,“ řekl LN. Výtkami M. proti přijímačkám se totiž soud vůbec nezabýval a bude jen na rektorovi, jak je posoudí.

Mluvčí Karlovy univerzity Václav Hájek připomíná, že verdikt není pravomocný a rektor se může odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu. Podle Hájka také včerejší verdikt „v žádném případě neznamená, že rozhodování o přijetí je na UK nespravedlivé“ a rektor se prý jen bude muset napodruhé „detailněji a podrobněji vypořádat s námitkami uchazeče“. A v čem podle M. právnická fakulta v červnu 2008 během přijímaček chybovala? Výtek M. shromáždil celou řadu. „Chybou je například to, že mi nebyla přiznána pětibodová bonifikace za státnice z cizího jazyka,“ tvrdil M. před soudem. Zadání jedné otázky bylo navíc podle něj zmatečné a on prý kvůli tomu přišel o čtyři body a o další bod a půl při následných údajně chybných přepočtech.

To ho prý připravilo o studium, protože mu do limitu pro přijetí chybělo právě 10 bodů.

Škola podle něj ale chybovala i tím, že nedokázala zajistit při zkoušce klid a uchazeče rušil hluk. To včera advokátka právnické fakulty odmítla s tím, že další uchazeči nic takového nepotvrdili. M. ovšem objevil zápis Petry Lupínkové, administrátorky společnosti SCIO, která má přípravu a dohled nad přijímačkami na starosti. „Účastníky rušila hlasitá reprodukovaná hudba ze dvora, zřejmě z fitcentra,“ stojí v zápise. To je podle M. důkazem nerovnosti podmínek, za kterých se přijímačky skládaly, protože v jiných učebnách hudba nikoho nerušila. „Škola měla přijímací řízení přerušit a vyhlásit náhradní termín,“ míní.

M. doufá, že u rektora napodruhé uspěje. Po nepřijetí na školu totiž chodí na právech na kurz celoživotního vzdělávání a pokud se do třech let dostane na řádné studium, fakulta mu dosud složené zkoušky uzná.

Podle Hájka se odmítnutí uchazeči obracejí na soud jen velice zřídka. Letos se na Karlově univerzitě sešlo 61 541 přihlášek. Na školu vzali 21 685 zájemců a ze zbylých si podalo odvolání jen 2874. „Na UK se tedy muselo vypracovat 2874 přezkoumání rozhodnutí (odvolání) a to zhruba během šesti týdnů. Následně se na soud obrací jednotlivci,“ tvrdí Hájek.

***

Bránit se proti nepřijetí na školu u soudu je v Česku stále raritou, v poslední době ale takových případů přibývá

Autor:

Kosmetika nejen pro první koupání: Vyzkoušejte péči od sebamed Baby
Kosmetika nejen pro první koupání: Vyzkoušejte péči od sebamed Baby

Pokožka novorozenců a kojenců je velmi citlivá, a proto je důležité volit kvalitní a šetrné kosmetické produkty, zejména při koupání. Kosmetika...