Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nepříjemné vzpomínky nechali za rohem

Česko

LONDÝN (od zpravodaje LN ve Velké Británii) Autobus s fotbalisty Slavie se propletl úmornou londýnskou zácpou a konečně zastavil před stadionem White Hart Lane. Domov fotbalistů Tottenhamu působí na první pohled ošuntělým dojmem. Neřekli byste, že jde o místo mnoha slavných triumfů.

Cestou přitom výprava Slavie míjela úplně jiný svět - nablýskaný a luxusní Emirates Stadium, fotbalový chrám Arsenalu, který se už začal plnit fanoušky před večerním duelem Ligy mistrů s AC Milán. Fotbalistům Slavie to místo ale raději nepřipomínejte, i když je to z White Hart Lane jen co by kamenem dohodil.

Vypadá to jako krutý žert: Slavia se dnes večer v Londýně pokusí o zázrak jen kousek od místa, kde si na podzim uřízla pořádnou ostudu. Vzpomínáte?

Před čtyřmi měsíci v Lize mistrů utrpěla jen kousek odsud s Arsenalem potupný debakl 0:7 a teď se poprvé vrátila na místo činu. „Na ten zápas si vzpomněl každý z nás, ale na tu porážku myslet nemůžeme,“ zdůraznil brankář Martin Vaniak.

Jenže nepříjemné vzpomínky jsou tady nebezpečně blízko. Doslova šest kilometrů a tři zastávky metrem. Slavia teď díky pohárovému losu symbolicky spojila dva severolondýnské kluby, které už téměř sto let rozděluje nepředstavitelná rivalita. Vedle ní bledne i nevraživost mezi slávisty a sparťany.

Snaží se rivalovi vyrovnat Když se například kvůli smlouvě s novým sponzorem objevila na dresech Tottenhamu červená, fanoušci se bouřili - to je přece barva Arsenalu.

S odvěkým rivalem je toho přitom spojuje víc, než by čekali. Tottenham plánuje velkou rekonstrukci White Hart Lane a na přípravu projektu si najal Tonyho Winterbottoma, který měl hlavní slovo i při stavbě Emirates Stadium. Stadion Tottenhamu se svojí kapacitou 36 tisíc míst už dávno nestačí uspokojit zájem fanoušků.

Ambiciózní majitel klubu touží proniknout mezi čtyři nejlepší anglické týmy a ke splnění odvážného plánu má přispět i nová a větší aréna. Koneckonců Tottenham se už dlouho zoufale snaží alespoň v něčem Arsenalu vyrovnat, aby se na něj slavný soused nedíval tak opovržlivě. Slavia si dnes večer musí dát pozor, aby se Tottenham Arsenalu nevyrovnal i na hřišti. Vzpomínky na sedmigólový debakl jsou totiž stále příliš čerstvé.

Autor: