Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -4 °C sněžení Předplatné LN
3. července 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nepřiznali majetky. Šéfovi mýtného hrozí pokuta. Jak skončí Boček a Novotná?

Dům úředníka Ředitelství silnic a dálnic Václava Nestrašila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům úředníka Ředitelství silnic a dálnic Václava Nestrašila. | foto: ReprofotoLidovky.cz

Vysoce postavený úředník Ředitelství silnic a dálnic Václav Nestrašil musí v těchto dnech u přestupkové komise vysvětlovat, proč ve svých majetkových přiznáních nezmínil transakce za 14,5 milionu korun. Skončí stejně i pochybnosti kolem majetků Romana Bočka, obviněného v kauze Jany Nagyové, a Johany Novotné, spolupracovnice Davida Ratha?

Václav Nestrašil má u dálničního ředitelství na starosti kritizovaný výběr mýtného. V tichosti si postavil v Černošicích u Prahy vilu za 15,5 milionu korun (jde o sumu, kterou sám uvádí) a zapomněl se o ní zmínit v majetkových přiznáních, které musí podle zákona každý rok vyplňovat.

Poté, co Lidovky.cz na nesrovnalosti v jeho výkazech upozornily, ministerstvo dopravy i Nestrašilův přímý nadřízený zaujali pozici mrtvého brouka (Více čtěte ZDE). Podle zákona o střetu zájmů přitom měli zalarmovat radnici v Černošicích, která mu může uložit až padesátitisícovou pokutu. Městský úřad nakonec Nestrašilův případ začal řešit bez jejich přičinění. Pro ministerstvo i ředitelství je to nyní uzavřená záležitost a ještě se ohánějí tím, že se vše vyřešilo "v souladu se zákonem". "Jak jsem byl informován, v těchto dnech bylo ze strany Městského úřadu Černošice zahájeno s panem ředitelem řízení pro podezření ze spáchání přestupku veřejného funkcionáře," uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic David Čermák. "Tento způsob řešení je plně v souladu se zákonem a já jej považuji za dostatečný. Za sebe pak mohu říci, že pan ředitel Nestrašil moji důvěru neztratil a nemám důvod vůči jeho osobě vyvozovat další postihy," dodal Čermák. 

Samotný Nestrašil při konfrontaci serveru Lidovky.cz tvrdil, že umí vše doložit a že "má všechno přikrytý".

Žalobce Ištván: Nemůžeme ani naznačovat

Příběh domu Romana Bočka, jenž byl prostředníkem mezi pobočnicí Petra Nečase Janou Nagyovou a obviněnými exposlanci, nese podobné rysy. I on si za Prahou postavil nadstandardní dům. Je třikrát větší než okolní stavby a v jeho majetkových přiznáních, které odevzdával na ministerstvech, o něm není ani zmínka. Přesněji: v dotaznících uvedl pouze šestimilionovou hypotéku.

Externí obrázek

Rozlehlý dům Romana Bočka.

Jestli detektivové, kteří Bočka před pár dny zatkli, budou prověřovat, zda si na dům (jeho cenu sám odhadl na 13 milionů korun) mohl legálně vydělat, nelze z oficiálních zdrojů vypáčit. "Plánované úkony nekomentujeme," odpovídá mnohoznačně olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván.

I Roman Boček ovšem tvrdí, že si na dům řádně vydělal a jeho část finacoval prodejem jiné nemovitosti (Více se dozvíte ZDE).

Sobotka: Kauzu Novotná jsme odložili, je vládní krize

A konečně: o koupi luxusního bytu se opomněla zmínit v majetkových formulářích i Rathova spolupracovnice Johana Novotná. Pouhý rok po ukončení studií si ve svých 29 letech na pražském Žižkově koupila bez hypotéky byt za 12 milionů korun. Od 16. května, kdy se jí server Lidovky.cz zeptal, jak bydlení financovala, nedokázala věrohodně vysvětlit, kde na něj vzala. I přes to zůstává členkou ČSSD i ekonomickou náměstkyní krajské nemocnici v Kolíně, kam se dostala bez výběrového řízení po vyhazovu kvůli aféře Rath.

Novotnou si přitom již v květnu na kobereček pozvalo předsednictvo sociální demokracie a šéf strany Bohuslav Sobotka řekl, že vyloučena ze strany měla být již dávno. Měsíc a půl poté se však stále nic neděje. "Kvůli celé vládní krizi jsme to odložili, takže tam ještě nebyla. Nový termín zatím není," vysvětlil serveru Lidovky.cz Sobotka. 

Bezradně působí i krajská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM). Koncem v května serveru Lidovky.cz řekla, že pokud Novotná původ peněz nevysvětlí, musí v kolínské nemocnici skončit (Více čtěte ZDE). 

Vysvětlení však zjevně nepřišlo. "Očekávala jsem, že ho obdržím ve středu, bohužel se tak nestalo. Pan ředitel Chudomel mi řekl, ať mi to vysvětlí jiní. Když jsem se zeptala představenstva, mlčeli. Tak nevím, jestli nebudeme muset zasáhnout i tam," nastínila Fialová serveru Lidovky.cz.

Externí obrázek

Dům, v němž si pořídila Johana Novotná byt.

Novotná na středočeském hejtmanství pracovala za vedení Davida Ratha jako vedoucí oddělení veřejných zakázek a rozhodovala tak o tendrech, které jsou podle kriminalistů zmanipulované. Hejtmanství však tvrdí, že Novotná nemusela majetková přiznání odevzdávat, a tudíž její případ nepředalo ani přestupkové komisi.


Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.