7. května 2014 10:24, aktualizováno  10:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opencard: neprůhledná firma chtěla půl miliardy, Hudeček mluví o vydírání

Opencard - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard - ilustrační foto. | foto: MAFRA - Viktor ChladLidovky.cz

PRAHA Hlavní město v čele s primátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09) začalo zahazovat hlínou jeden z nejkřiklavějších a nejdražších projektů éry panování Pavla Béma v Praze – Opencard. Praha odmítá od nizozemské společnosti eMoneyServices (EMS) odkoupit licence a zdrojové kódy nutné k provozování Karty Pražana.

LN zjistily, že hlavním důvodem je částka 495 milionů korun, za kterou firma své služby Praze nabízí. Hudeček tuto cifru LN potvrdil. „Ano, cena je takto vysoká,“ řekl.

Představitelé eMoneyServices nechtěli přesnou výši částky komentovat. Primátorovi se nelíbí, že by "taková raketa" měla natéct do neprůhledné nizozemské společnosti, v jejíchž strukturách se objevují osoby, které se pohybovaly už kolem firmy Haguess (původní dodavatel, kterého v roce 2012 koupila nizozemská skupina Emoney Group).

ČTĚTE TAKÉ:

EmoneyServices v pondělí učinila městu nabídku na dva roky dodávání služeb, rozšíření funkcí a prodej zdrojových kódů a licencí. Šéf metropole takovou nabídku striktně odmítl: „Nenecháme se vydírat neprůhlednou firmou. Připravíme otevřenou soutěž, aby cena byla co nejnižší,“ řekl LN Hudeček.

Hudeček je prvním vysoce postaveným pražským politikem, který se od startu Opencard v roce 2006 rozhodl tento projekt dostat z područí neprůhledných offshorových firem. Ve straně ho za to čeká náročný boj. Část pražských radních z TOP 09 se k zakázce pro nizozemskou firmu tak kriticky nestaví.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.